معافیت‌های مالیاتی برای جبران خسارت رستوران‌داران لحاظ شود

شیراز-ایرنا- رییس اتحادیه رستوران‌داران و سفرخانه‌های سنتی شیراز گفت:اصناف زیرمجموعه این اتحادیه برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا و حفظ سلامت مردم فعالیت‌های خود را تعطیل کرده‌اند که این تعطیلی خسارت زیادی داشته است؛ انتظار داریم دولت با لحاظ معافیت‌های مالیاتی، بیمه‌ای و عوارضی بخشی از این خسارت‌ها را جبران کند.

کوروش صالحی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از نخستین اتحادیه‌ها که بلافاصله پس از اعلام نخستین مبتلا به ویروس کرونا در استان فارس به درخواست مسوولان و باهدف حفظ سلامت مردم، فعالیت خود را تعطیل کرد اتحادیه رستوران‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی بود.
وی ادامه داد: این اتحادیه حدود هزار واحد فعال در شهر شیراز دارد که ۷۰۰ واحد آن دارای پروانه فعالیت و ۳۰۰ واحد نیز موافقت اولیه را اخذ کرده و در شرف اخذ پروانه فعالیت هستند.
رییس اتحادیه رستوران‌داران و سفرخانه‌های سنتی شیراز گفت: عمده واحدهای تحت پوشش این اتحادیه رستوران‌داران، سفرخانه‌های سنتی، تالارهای مجالس عروسی، باغ‌های فصلی، چایخانه‌ها، قهوه‌خانه‌ها و مراکز فعال در حوزه تشریفات مجالس هستند.

تالارهای مجالس تا ۲ ماه آینده دوام نمی‌آورند
صالحی گفت:اصناف زیر مجموعه اتحادیه رستوران‌داران و سفرخانه‌های سنتی شیراز بیشترین همکاری را با مسوولان استان فارس در زمینه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا داشته‌اند، به طور مثال تالارهای مجالس براساس ابلاغی که اخیرا اتفاق افتاد، مجبور شدند تمام مجالس را تعطیل کنند و اعلام‌ کرده‌اند تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.
وی ادامه داد: در این مدت واحدهای استیجاری دچار مشکل می‌شوند و شاید تا ابتدای سال آینده نیز نتوانند دوام بیاورند، حتی واحدهای خود مالک نیز حداکثر تا ۲ الی سه ماه آینده دوام می‌آورند.

شایعات فضای مجازی علت کاهش تمایل مردم به خرید از بیرون‌برها
رییس اتحادیه رستوران‌داران و سفرخانه‌های سنتی شیراز همچنین به فعالیت رستوران‌ها اشاره کرد و گفت: به رغم اینکه فعالیت رستوران‌ها با رعایت تمام جوانب بهداشتی در قالب ارایه غذاهای بیرون‌بر در حال انجام است اما متاسفانه براساس اخبار و شایعات نادرستی که در فضای مجازی منتشر شده مردم تمایل مردم به خرید از رستوران‌های بیرون‌بر کاهش یافته است.
صالحی اظهارکرد: استقبال نکردن مردم از رستوران‌های بیرون‌بر باعث شده تا این واحدها به صورت نیمه تعطیل یا حتی به صورت کامل تعطیل در بیایند، تعداد واحدهای فعال در شیراز بسیار اندک هستند.
وی ادامه داد: حتی میزان فروش واحدهای فعال بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است یعنی نزدیک ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش فروش داشته‌اند و فروش بعضی از واحدها به صفر رسیده است.

درآمد بسیاری از واحدهای صنفی به صفر رسیده است
رییس اتحادیه رستوران‌داران و سفرخانه‌های سنتی شیراز با بیان اینکه درآمد بسیاری از واحدهای صنفی زیر مجموعه این اتحادیه به صفر رسیده است، گفت: در این شرایط انتظار داریم که مسوولان استان و دولت برای جبران بخشی از این خسارت‌ها، واحدهای صنفی را از پرداخت مالیات بر درآمد و عوارض شهرداری معاف کنند و تخفیف‌های بیمه‌ای برای کارکنان این واحدها در نظر گرفته شود.
صالحی افزود: دستگاه‌های متولی در مدت مقرر، حق و حقوق خود را از واحدهای صنفی مطالبه می‌کنند که با این شرایط اصناف توان پرداخت را ندارد لذا لازم است دولت در این زمینه تسهیلات و معافیت‌هایی را درنظر بگیرد.

مردم به شایعات فضای مجازی توجه نکنند
وی در ادامه با اشاره به شایعاتی که در مورد فعالیت بیرون‌برها در فضای مجازی منتشر می‌شود، از مردم خواست به این شایعات توجه نکنند و گفت: فعالیت رستوران‌ها با تمام شرایط بهداشتی در حال انجام است و جای نگرانی وجود ندارد.
وی ادامه داد: شاید نگرانی در مورد انتقال ویروس کرونا در تالارهای عروسی به دلیل ازدحام وجود داشته باشد اما رستوران‌ها و واحدهای بیرون بر مشکلی در این زمینه ندارند.

بازرسی‌ها از اصناف تشدید شده است
رییس اتحادیه رستوران‌داران و سفرخانه‌های سنتی شیراز در ادامه با اشاره به روند بازرسی‌های این اتحادیه از اصناف زیرمجموعه گفت: با اعلام اولین مورد مثبت مبتلا به کرونا، بازرسی‌ها را به شدت افزایش دادیم و تعداد بازرسان را اضافه کردیم.
صالحی افزود: برابر دستورالعمل صادر شده تمام واحدها و سفره‌خانه‌های سنتی ملزم شدند عرضه قلیان را متوقف کنند و اگر مشاهده شد واحدی در این زمینه تخلف می‌کند، بلافاصله برخورد می‌کنیم، حتی در حد پلمب واحد پیگیری‌ها را دنبال می‌کنیم چرا که بحث سلامت شهروندان مطرح است و این خط قرمز خود اتحادیه محسوب می‌شود که نمی‌توانیم از آن عدول کنیم.
 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha