اذعان ترامپ به حضور بی‌سرانجام ۱۹ساله آمریکا در افغانستان

تهران- ایرنا- رسانه‌های غربی که در تلاش بودند به جزئیات مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با «ملا عبدالغنی برادر» معاون رهبر طالبان دست یابند، با انتشار بخشی از آن اعلام کردند که ترامپ به بی‌سرانجامی حضور نظامی ۱۹ ساله و جنگ در افغانستان اذعان کرد.

تارنمای نشریه انگلیسی «گاردین» امروز (چهارشنبه ۱۴ اسفندماه) اقدام به افشا و انتشار بخشی از سخنان ترامپ در این مکالمه ۳۵ دقیقه‌ای با معاون رهبر طالبان - یکی از مذاکره‌کنندگان این گروه با طرف آمریکایی- کرد.

ترامپ در این گفت‌وگو گفت: شما مردمانی سرسخت هستید و کشور بزرگی دارید، من درک کرده‌ام که شما برای سرزمینتان می‌جنگید.
رئیس جمهوری آمریکا در ادامه به حضور نظامی نزدیک نزدیک به دو دهه آمریکا در افغانستان اشاره کرد و گفت: ما (آمریکا) برای ۱۹ سال آنجا بودیم و این مدت زمان زیادی است؛ اکنون بیرون کشیدن نظامیان خارجی از افغانستان به نفع همه است.

به گزارش ایرنا، ترامپ در پی انتشار برخی خبرها و گمانه‌زنی‌ها در مورد ایجاد اختلاف میان آمریکا و طالبان در مورد ادامه توافقنامه، دیروز با « ملا عبدالغنی برادر » از رهبران و مذاکره کننده ارشد طالبان در قطر گفت‌وگو کرد. 
رویترز بامداد ۱۴ اسفندماه گزارش داد، با ایجاد اختلاف میان دولت افغانستان و طالبان در مورد آزادی زندانیان، دونالد ترامپ این گفت‌وگوی تلفنی را انجام داد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر نیز در توئیتر خود نوشت: ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در تماس تلفنی ۳۵ دقیقه‌ای خود با ترامپ گفت که درصورت پایبندی آمریکا به توافق خود با ما، در آینده رابطه دوجانبه و مثبتی خواهیم داشت. ***۱۳۰۲**  2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =