بازار باز در برابر کرونا

شهرکرد- ایرنا- با شیوع ویروس کرونا در کشور برخی از بازاریان شهرکری با همکاری و همیاری شهروندان روش‌های بهداشتی را برای جلوگیری از شیوع، گسترش و ابتلا به این میهمان ناخوانده اجرایی کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، چهارمحال و بختیاری تا دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ جزو استان‌های سفید در شیوع کرونا مطرح بود، اما با مثبت شدن آزمایش یک بیمار که حالش هم وخیم نیست از وضعیت سفید خارج سفید شده است.

با نگاه از زاویه‌ای دیگر به ویروس کرونا شاید بتوان گفت که حضور این میهمان ناخوانده در برخی موارد باعث رعایت بیشتر امور بهداشتی در جامعه شده است.

استفاده از کارت‌های بانکی به‌جای پرداخت پول نقد، بسته‌بندی بهداشتی اجناس، استفاده از دست‌کش و ماسک و همچنین ضدعفونی کردن مستمر کارت‌های بانکی و سوخت از مهمترین موارد بهداشتی است که تاکنون کمتر مورد توجه برخی از مردم قرار می‌گرفت.

اکنون با شیوع ویروس کرونا در جامعه نه تنها مسوولان بلکه شهروندان حساسیت زیادی برای رعایت موارد بهداشتی با هدف جلوگیری از ابتلا به این ویروس را مورد توجه قرار داده‌اند.

در این میان مشاهده می‌شود که مراکز ارایه خدمات و صنف‌های مختلف اقدامات مختلفی را برای رعایت امور بهداشتی و تلاش برای جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا در دستورکار خود داده‌اند.

سوخت‌گیری در پمپ‌های بنزین از از طریق اپراتورها انجام می‌شود

یکی از اپراتورهای پمپ بنزین در شهرکرد گفت: به‌منظور جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا سوخت‌گیری در پمپ‌های بنزین از از طریق اپراتورها انجام می‌شود.

حیدری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: از ابتدای بحث شیوع ویروس کرونا در ایران اپراتورهای پمپ بنزین‌ها در شهرکرد تصمیم گرفتند تا از همان ابتدا خودشان سوخت‌گیری اتومبیل‌ها را انجام دهند.

وی افزود: در این راستا با استفاده از دست‌کش‌های استاندارد نسبت به سوخت‌گیری خودروها اقدام می‌شود.

حیدری تصریح کرد: ضدعفونی کردن کارت‌های اعتباری بانکی و کارت سوخت از طریق اسپری یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا در پمپ بنزین‌ها به‌شمار می‌رود.

وی یادآور شد: رعایت مسایل بهداشتی در پمپ بنزین‌ها به‌عنوان یکی از مراکز جمعیتی پر رفت‌ و آمد برای پیشگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا ضرورت دارد.

تمامی اجناس به صورت بهداشتی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد

یکی از مغازه‌داران شهرکرد نیز گفت: تمامی اجناس به صورت بهداشتی به مشتریان تحویل داده می‌شود.

کوهی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: این روزها تمامی اجناس مورد نیاز مشتریان را در بسته‌بندی به آن‌ها تحویل می‌دهیم.

وی اظهار داشت: هنگام خرید سعی می‌شود از مشتریان پول گرفته نشود و به‌جاری آن از کارت‌های اعتباری بانکی استفاده شود.

کوهی تصریح کرد: البته هنگام استفاده از کارت‌های اعتباری بانکی و کارتخوان‌ها نسبت به ضدعفونی کردن آن‌ها از طریق پاشیدن اسپری اقدام می‌شود.

نرخ برخی اقلام میوه و تره‌بار در شهرکرد افزایش یافت

یکی از میوه‌فروشان شهرکرد نیز گفت: در زمان شیوع ویروس کرونا قیمت برخی اقلام میوه و تره‌بار در بازار مرکز چهارمحال و بختیاری همانند سایر نقاط کشور افزایش پیدا کرد.

جعفری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: به‌عنوان نمونه قیمت سیر، زنجبیل و لیموترش در این مدت رشد چشمگیری داشته است.

وی افزود: میوه‌فروشان مجبورند خرید خود را از میدان میوه و تره‌بار انجام دهند و با سود مشخصی به فروش برسانند و این افزایش قیمت مربوط به مغازه‌های میوه‌فروشی سطح شهر نیست.

جعفری تصریح کرد: براساس اظهار نظر پزشکان در خصوص روش‌های مخلتف جلوگیری از ابتلا به ویروس کرنا باید امروزه مردم باید میوه بیشتری مصرف کنند.

وی بیان داشت: در همین راستا باید مسوولان در سطح ملی و استانی برای کاهش قیمت میوه و برگرداندن برخی نرخ‌ها به زمان قبل از شیوع ویروس کرونا برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

نان به‌صورت بسته‌بندی در اختیار مشتری قرار می‌گیرد

یکی از نانوایان شهرکرد نیز گفت: نان به‌صورت بهداشتی در پلاستیک بسته‌بندی و سپس در اختیار مشتری قرار داده می‌شود.

طاهریان روز چهارشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: از زمان زمزمه شیوع ویروس کرونا در کشور سعی شده تا نان پس از سرد شدن، در کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی و پس از آن به مشتریان تحویل داده شود.

وی اظهار داشت: نانوایی‌ها یکی از صنف‌هایی هستند که با مردم زیادی در طول روز سر و کار دارند و به‌همین منظور تا حد ممکن سعی می‌شود که هزینه مربوط به نان از طریق کارت بانکی دریافت شود.

این کسبه شهرکردی افزود: در این راستا هنگام استفاده از کارت بانکی نسبت به ضدعفونی کردن کارت و دستگاه کارتخوان اقدام می‌شود.

طاهریان تاکید کرد: رعایت سایر نکات بهداشتی مانند شست‌وشوی مستمر دست‌ها برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به طور در نانوایی انجام می‌شود.

نمایشگاه بی نمایشگاه

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به شیوع ویروس کورنا در استان، فروش ویژه در فروشگاه‌های منتخب جایگزین نمایشگاه‌ بهاره شده است.

حسن شمسی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که قرار بود در آستانه عید نوروز نمایشگاه‌ بهاره در استان از ۱۵ تا ۲۴ اسفند با برپایی ۲۰۰ غرفه کالاهای مصرفی و مورد نیاز مردم استان را عرضه کند، با شیوع ویروس کرونا برپایی این نمایشگاه لغو شد.

وی ادامه داد: از همین رو مقرر شده است تا فروشگاه‌های منتخب که از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت با نصب بنر مشخص می‌شوند، اقلامی نظیر مواد غذایی، کیف و کفش و پوشاک را با ارائه تخفیف به مردم استان عرضه کنند.

شمسی‌پور، به تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار این استان نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به هشدارهای پزشکی و راه‌اندازی کمپین‌های «در خانه بمانیم» برای مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، بازار استان رونق شب عید ندارد و رکود بر بسیاری از اصناف استان حکفرما شده است.

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به تامین کالاهای اساسی مورد نیاز شب عید استان، خاطرنشان کرد: مردم از بابت تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز خود نگرانی نداشته باشند و کالاها به اندازه کافی تامین و و انبار شده است.

به گزارش ایرنا، ۴۳ هزار واحد صنفی در چهارمحال و بختیاری فعال است و در این واحدها بیش از ۱۰۰ هزار نفر مشغول به کار هستند.

پس از ۱۱ روز از شیوع ویروس کرونا در کشور، روز دوشنبه ۱۲ اسفند نخستین مورد مثبت ابتلا به این ویروس در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اعلام این خبر افزود: حال این بیمار وخیم نیست و علت و چگونگی ابتلای این فرد به ویروس کرونا در دست بررسی است.

ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی‌ماه) در چین شروع شد، تاکنون به ۷۵ کشور جهان سرایت کرده است.

شست‌وشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون، رعایت نکات بهداشتی و خودداری از دست دادن‌های مکرر مواردی است که از سوی پزشکان برای مقابله با این ویروس توصیه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =