امیر قطر بر ادامه تلاش برای توافق صلح میان طالبان و دولت افغانستان تأکید کرد

تهران-ایرنا- شیخ "تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر سه‌شنبه شب در تماس تلفنی با "اشرف غنی" رییس جمهوری افغانستان گفت که دوحه به تلاش‌هایش برای کمک به ایجاد مذاکره میان دولت کابل و طالبان و رسیدن آنها به توافق صلح ادامه می‌دهد.

به گزارش شبکه الجزیره قطر، رییس جمهوری افغانستان نیز در این تماس تلفنی از تلاش‌های دوحه که نقش تعیین کننده‌ای در توافق میان آمریکا و طالبان داشته‌ است، قدردانی کرد.

تلاش قطر برای انجام مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان درحالی مطرح می‌شود که اشرف غنی یکشنبه گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در کابل اعلام کرد که دولت این کشور هیچ پیش شرطی را برای آغاز مذاکرات میان گروه‌های افغانستانی با طالبان را نمی پذیرد و روند آزادی زندانیان طالبان باید درجریان گفت وگو بررسی شود.

این در حالی است که «سهیل شاهین» سخنگوی طالبان در دوحه مدعی شد که براساس توافق نامه طالبان و آمریکا پنج هزار زندانی طالبان آزاد و پس از آن گفت وگوی بین گروههای افغانستانی آغاز خواهد شد.

توافق نامه آمریکا و طالبان پس از دو سال تلاش و یازده دور گفت وگو روز شنبه گذشته با حضور شمار از مقامات کشورهای منطقه و جهان در دوحه به امضا رسید و براساس آن قرار است تا ۲۰ اسفند ماه گفت وگوی بین گروههای افغانی آغاز شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =