دعا در کنار مسائل پزشکی تاثیری مثبت در مبارزه با کرونا دارد 

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: همراه با مسائل پزشکی و داده‌های علمی برای مبارزه با ویروس کرونا، ارتباط با خداوند در غالب دعا و مناجات سبب آرامش روحی و روانی است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی روز سه شنبه اظهار داشت: رسانه‌ها سبب توجه به روش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا هستند اما در عین حال نباید روح و روان ما اسیر امواج‌های روانی بیش از اندازه قرار بگیرد تا از یاد خدا غافل شده و با از دست دادن آرامش دچار اضطراب شویم.

وی افزود: علاوه بر علم که خداوند متعال به عنوان روشی برای کشف حقایق پیش روی بشر قرار داده است، نباید از سنت‌های ماندگار و تاریخی خدای متعال غافل شد که همانا، ارتباط با او در غالب دعا، مناجات و استمداد برای تقویت روح، روان و کسب آرامش است.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ ها با تاکید بر تاثیر ذکر و یاد خداوند متعال در شرایط کنونی افزود: فراموش نکنیم به لحاظ پزشکی هم عوامل مادی، زمانی اثرگذار می‌شود که روح انسان از آرامش لازم برخوردار نباشد. زیرا طبق آیه «الا بذکرالله تطمئن القلوب» مهم ترین راه کسب آرامش، ارتباط با خداست.

صالحی با اشاره به تفاسیر غلطی که بعضی از افراد از گزاره‌های دینی ارائه می‌دهند تصریح کرد: همراه با اعتقاد به شفابخشی و الطاف غیرتجربی خداوند متعال، ما ملتزم به رعایت دستورات پزشکی و طبی هستیم. به همین دلیل اعتکاف که یکی از مراسم‌های تاریخی به خصوص در فضای دانشگاهی است برای حفظ و مراقبت از جان دانشجویان فعلا تعطیل و به ماه رمضان موکول شد.

وی ادامه داد: گاهی اوقات به خاطر خوف ضرر، انسان مومن موظف است از روزه‌داری هم که یکی از عبادات ارزشمند الهی است خود را محروم کند.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری درباره تعطیلی اعتکاف دانشجویان در ماه رجب گفت: البته تعطیلی این مراسم به دلایلی که گفته شد، به معنای این نیست که ما فرصت‌های کسب معنویت را نادیده بگیریم. بلکه در منازل با مناجات و دعا می‌توانیم ارتباط با خدا را بیشتر کرده تا در نخستین فرصت که شرایط عادی شد اعتکاف رمضانیه با حضور بیشتر دانشگاه‌ها برگزار شود.

حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی درباره توصیه‌های پزشکی و عمل به آنها گفت: در حدیث قدسی آمده است که یکی از اولیای خدا از خداوند متعال درخواست شفا و برطرف کردن امراض را داشت و خداوند متعال در آن حدیث نورانی فرمود: راه شفای تو این است که به مداوای مرسوم و عقلایی ورود پیدا کنی. یعنی اگر به توصیه‌های پزشکی هم توجه می‌کنیم فراموش نمی‌کنیم که تنها شفابخش اصلی خداست که گاهی شفا را در عمل به توصیه‌های پزشکی و داروهای تجویز شده قرار می‌دهد و گاهی اوقات در انفاس قدسی یک ولی که همه این مسائل با هم در تضاد نیست و قابل جمع است.

وی درباره فشار روانی رسانه‌های معاند نیز گفت: در حالی که این رسانه‌ها در کشورهای متبوع خود فضای آرام بخش به محیط القا می‌کنند، در ایران اسلامی به دنبال بحران آفرینی و تشویش اذهان عمومی هستند تا ضررهای متاثر از این ویروس در جامعه روزافزون شود.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برای همه  افراد به خصوص دانشگاهیانی که در عرصه پزشکی ایثارگرانه، داوطلبانه، فداکارانه و با نیت جلب رضایت الهی در صدد کمک به مبتلایان به ویروس کرونا هستند، آرزوی توفیق کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =