۱۳ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۸
کد خبرنگار: 865
کد خبر: 83699975
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

«بی بی» بر لبه تیغ

تهران- ایرنا- پرونده سومین انتخابات پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) طی یک سال گذشته که رخدادی بی‌سابقه در تاریخ هفتادساله تاسیس این رژیم بوده‌است، با پیروزی حزب «بنیامین نتانیاهو» بسته‌شد اما وی برای پیاده‌سازی سیاست‌های خود به‌ویژه غصب سرزمینی دره اردن و آشکارسازی روابط با دولت‌های عربی هنوز باید از گردنه تشکیل دولت جدید بگذرد.

حزب راستگرای «لیکود» با کسب ۳۶ تا ۳۷ کرسی، بیست و سومین انتخابات پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) را که دوازدهم اسفندماه برای سومین بار در یک سال گذشته برگزار شد، به سود خود پایان داد.

به این ترتیب، احزاب راستگرا با کسب ۵۰ بعلاوه یک کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست می توانند دولت بعدی را تشکیل دهند؛ به شرط آنکه دولت جدید بتواند ۶۱ نماینده را با خود همراه کند.

تقریبا شرایط مشابهی در نخستین انتخابات کنست که نهم آوریل ۲۰۱۹ برگزار شد، رخ داد. لیکود با کسب ۳۵ کرسی پیروز شد و اتلاف راست می‌توانست کابینه جدید را تشکیل دهد اما «آویگدور لیبرمن» رهبر حزب «اسرائیل؛ خانه ما» حاضر به ائتلاف نشد و حزب لیکود به دلیل شکست در کسب حمایت ۶۱ نماینده نتوانست کابینه را تشکیل دهد.

از سوی دیگر در این دوره حزب «کاحول- لاوان» (آبی- سفید) به رهبری «بنی گانتز» رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش، با افزودن ۲۴ کرسی به داشته های قبلی خود توانسته بود ۳۵ جایگاه را به دست آورد و در موقعیتی برابر با لیکود قرار گیرد.

انتخابات هفدهم سپتامبر با شکست لیکود (کسب ۳۲ کرسی) همراه بود اما در مجموع به دلیل کرسی‌های بیشتر ائتلاف راست، همچنان نتانیاهو مامور تشکیل کابینه شد که برای دومین بار شکست خورد.

این بار رئیس رژیم صهیونیستی رهبر حزب رقیب یعنی گانتز را مامور تشکیل کابینه کرد اما وی در فرصت ۲۱ روزه نتوانست کابینه را تشکیل دهد. از این رو پارلمان منحل و زمینه برگزاری سومین انتخابات در یک سال فراهم شد.

انتخابات سوم برگزار شد تا به نوشته دوازدهم اسفندماه روزنامه «یسرائیل هیوم» هزینه انتخابات در یک سال گذشته را به بیش از دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون شیکل (حدود ۶۰۰ میلیون دلار) برساند (۱).

اینک با توجه به نتایج اولیه، نتانیاهو که ۶۹ سال دارد و جولای ۲۰۱۹ رکورد طولانی ترین حضور در کرسی نخست وزیری این رژیم برای ۱۴ سال را شکست، برای پنجمین بار به بقا در این جایگاه امیدوار شده است و از سوی دیگر، پرونده رسیدگی به اتهام‌های وی درباره فساد مالی نیز که قرار بود دادگاه آن دو هفته دیگر تشکیل شود، به طور موقت بسته می شود.

نتانیاهو که به نام «بی بی» مشهور است از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ نخست وزیر بود و از سال ۲۰۰۹ تاکنون نیز این سمت را در اختیار دارد. البته وی از ماه مه ۲۰۱۹ تاکنون که تشکیل کنست به تعویق افتاده بود حکم نخست وزیر موقت را داشت.

اقدام های انتخاباتی و سیاست های آتی

نتانیاهو برای پیروزی در این دور انتخابات دست به اقدام های گوناگونی زد تا به‌ویژه رای صهیونیست های افراطی را که این روزها در هراس از همه گیری بیماری کرونا به سر می برند، جمع کند.

شهرک سازی در کرانه باختری که خلاف قطعنامه های سازمان ملل است، همچنان با چراغ سبز آمریکا ادامه دارد. نتانیاهو در آستانه انتخابات وعده داد ۳۵۰۰ باب خانه جدید در این منطقه می سازد.

طرح معامله قرن که رییس جمهوری آمریکا بیست و هشتم ژانویه رونمایی کرد، اقدامی حمایتی بود که «دونالد ترامپ» در ظاهر برای تقویت جایگاه نتانیاهو و در اصل برای تامین منافع خود در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی مطرح کرد.

عادی سازی روابط با دولت های عربی اگرچه بی سابقه نیست اما چند روز پیش که نتانیاهو در کنگره سالیانه انتخابات حزب لیکود یک شهروند سعودی به نام «محمد سعود» را به عنوان رئیس شاخه لیکود در ریاض معرفی کرد، ابعاد تازه ای یافته است. محمد سعود یکی از ۶ روزنامه‌نگار عرب است که تیرماه گذشته به دعوت وزارت امورخارجه رژیم صهیونیستی به فلسطین اشغالی رفت.

در همین پیوند، نتانیاهو بی درنگ پس از روشن شدن نتایج اولیه انتخابات وعده داد «دیری نمی‌پاید که می‌گویم با کشورهای عربی معاهدات صلح امضا می کنیم».

به نوشته خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، وی افزود: من از روی هوا حرف نمی‌زنم اما در این باره زیاد نمی‌توانم جزئیات را بگویم (۲).

بداخلاقی های انتخاباتی نتانیاهو که با گزارش روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» درباره جاسوسی از گانتز به اوج رسید، آنچنان بود که حتی صدای «رووین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی را نیز بلند کرد.

به نوشته «تایمز آو اسرائیل»، وی هنگام رای دادن در انتخابات مجلس گفت: امروز باید روز جشن باشد اما من خوشحال نیستم. حس عمیق شرمساری دارم... ما سزاوار چنین کارزار انتخاباتی وحشتناکی نیستیم که به پلیدی ختم شود (۳).

سیزدهم اسفندماه- یک روز پس از برگزاری انتخابات- روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» از جریمه حدود ۲۱۷۰ دلاری نتانیاهو از سوی کمیته انتخابات خبر داد. این امر به اقدام حزب لیکود در انتشار یک ویدئو تحریف شده از سخنان گانتز برمی گردد (۴).

اقدام برای ترور «زیاد النَخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی که در دمشق به سر می برد، اگرچه ناموفق بود، می تواند نظر بخشی از صهیونیست های تندرو را جلب کند.

ضمیمه کردن دره اردن یکی از وعده های اصلی نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی بود. نتانیاهو یازدهم اسفند- یک روز پیش از برگزاری انتخابات- در مصاحبه با رادیو سراسری اسرائیل گفت: ضمیمه کردن غور (دره) اردن و بخش های دیگری از کرانه باختری در راس برنامه ها است (۵).

نتانیاهو همین وعده را پس از اعلام نتایج اولیه تکرار کرد: بزودی حاکمیت اسرائیل بر غور اردن را اعلام می کنم.

فرجام سخن

با وجود اقدام های بی بی برای تداوم شهرک سازی، جنگ با گروه های مقاومت، تخریب رقیب، طرح معامله قرن، برنامه عادی سازی روابط با اعراب و... و همچنین نتایج اولیه انتخابات که به سود حزب لیکود است، هنوز آینده دولت رژیم صهیونیستی در هاله ای از ابهام قرار دارد.

کابینه نتانیاهو از نوامبر ۲۰۱۸ منحل شد و بحران حاکمیت با شکست های متوالی وی و گانتز در تشکیل دولت ادامه یافت.

اکنون نیز با توجه به درگیری های لفظی شدید نتانیاهو و لیبرمن (رهبر حزب اسراییل خانه ما) افق چندان روشنی برای توافق احزاب راستگرا دیده نمی شود و احتمال دارد در صورت ناتوانی نتانیاهو انتخابات چهارمی که احتمالا آگوست ۲۰۲۰ برگزار می شود، در راه باشد.

به نظر می رسد تا هنگامی که احزاب راستگرا توافق خود برای تشکیل دولت را اعلام نکنند چشم انداز وضع سیاسی آتی رژیم صهیونیستی همچنان غبارآلود است.

................................................................

منابع:

  1. https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۸/۱۲/۱۲/۲۲۱۵۰۵۵/
  2. https://www.isna.ir/news/۹۸۱۲۱۳۰۹۹۴۱/
  3. https://www.yjc.ir/fa/news/۷۲۶۸۱۷۶/
  4. https://www.isna.ir/news/۹۸۱۲۱۳۱۰۲۲۴/
  5. https://fa.shafaqna.com/news/۸۹۸۴۸۵/
  6. https://www.isna.ir/news/۹۸۱۲۱۳۰۹۹۴۱/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =