«سه‌شنبه بزرگ» روز سرنوشت‌ساز در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۰ آمریکا

تهران– ایرنا– نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات خود را برای بزرگترین واقعه انتخابات مقدماتی درون حزبی موسوم به «سه‌شنبه بزرگ - Super Tuesday » که در آن ۱۴ ایالت آمریکا در آن بطور همزمان رای‌گیری برگزار می‌شود، آماده می‌کنند.

انتخابات مقدماتی درون حزبی موسوم به سه‌شنبه بزرگ که سوم ماه مارس (۱۳ اسفند) برگزار می‌شود از آن جهت برای نامزدهای حزب دموکرات مهم است که از مجموع سه هزار و  ۹۷۹ آرای موسوم به «آرای نمایندگان»، ۳۴ درصد از این آرا  یعنی یک‌هزار و ۳۴۴ رای در این روز بین نامزدها به رقابت گذارده می‌شود.
این درحالی است که نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، برای پیروزی در کارزار مقدماتی نیازمند کسب یک‌هزار و ۹۹۱ آرای نمایندگی است.

به گفته کارشناسان و ناظران سیاسی، در حالی انتظار می‌رود برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت، پیشتاز انتخابات سه‌شنبه بزرگ باشد که او اکنون با حمایت تشکیلات حزب دموکرات از جو بایدن مواجه است.

شبکه سی‌ان‌ان امروز (سه‌شنبه ۱۳ اسفند) گزارش داد، «پیته بوتیجیج» و «ایمی کلوبشار - Amy Klobuchar » سناتور دموکرات ایالت مینه‌سوتا پیش از آغاز انتخابات سه‌شنبه بزرگ، با کنار رفتن از ادامه رقابت‌های ریاست جمهوری، هر دو حمایت خود از جو بایدن را اعلام کردند، این مساله وضعیت را برای سندرز را پیچیده می‌سازد.

حزب دموکرات نگران از پیروزی سندرز
سی‌ان‌ان در ادامه گزارش داد: این درحالی است که تشکیلات حزب دموکرات، از چشم‌انداز پیروزی سندرز بعنوان نامزد نهایی این حزب در رقابت با دونالد ترامپ به شدت نگران بوده و در تلاش است او را از رسیدن به پیروزی بعنوان یک  «دموکرات سوسیالیست» متوقف سازد.

پیش‌بینی پیشتازی سندرز در سه‌شنبه بزرگ
این رسانه آمریکایی همچنین در گزارش خود نوشت: انتظار می‌رود سندرز پیشتاز دیگر نامزدهای دموکرات در این ۱۴ ایالت باشد زیرا از اکنون امید می‌رود او در ایالت‌های کالیفرنیا، تگزاس و کلرادو برنده شود؛ اما انتظار پیروزی او حتی در دو ایالت ماساچوست و مینه‌سوتا می‌رود که به ترتیب هواداران الیزابت وارن و ایمی کلوبشار در آن بسیارند.

باقی‌ماندن ۵ نامزد دموکرات در کورس انتخابات
اکنون از ۲۹ نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا  از حزب دموکرات، فقط پنج نامزد برای سه‌شنبه بزرگ در کورس رقابت‌ها باقی ماندند؛ این در حالی است که کارزار اصلی بین چهار نامزد مطرح برنی سندرز، جو بایدن، الیزابت وارن و مایکل بلومبرگ خواهد بود، «تولسی گابارد - Tulsi Gabbard » نماینده کنگره آمریکا از ایالت هاوایی بخت چندانی در این میان ندارد.

دموکرات‌ها تا پیش از برگزاری انتخابات سه‌شنبه بزرگ، تاکنون چهار مرحله انتخابات مقدماتی دورن حزبی، در ایالت‌های آیوا، نیوهمپشایر، نوادا و کلورادو جنوبی برگزار کردند.
جو بایدن که در سه انتخابات نخست، ناامید کننده ظاهر شده بود توانست در آخرین انتخابات مقدماتی در کلورادو جنوبی با کسب ۴۸.۷ درصد آرا، از دیگر رقبای هم حزبی خود سبقت بگیرد، این در حالی بود که سندرز در این ایالت فقط توانسته بود ۱۹.۸ درصد آرا را به دست آورد.

این موضوع سبب شد تا این مرحله از انتخابات درون حزبی و در مجموع، بایدن با ۳۲۳ هزار و ۳۵۷ آرا مردمی و ۲۹.۴ درصد آرا از دیگر نامزدهای دموکرات بالاتر قرار گیرد.
برنی سندرز نیز تاکنون با کسب ۲۶۸ هزار و ۱۴۹ آرای مردمی و رای ۲۴.۴ درصدی در ربته دوم ایستاده است.
الیزابت وارن نیز با ۱۱۱ هزار و ۳۲۴ رای مردمی و احتساب ۱۰.۱ درصد آرا، پس از پته بوتیجیج که از ادامه رقابت‌ها کنار رفت، قرار دارد.

انتخابات مقدماتی
انتخابات مقدماتی در آمریکا که نزدیک به پنج ماه زمان می‌برد، از این نظر برگزار می‌شود تا شمار نامزدها پیش از برگزاری انتخابات سراسری محدود شود؛ این انتخابات بعنوان ابزاری برای احزاب سیاسی در آمریکا با هدف دست یافتن به یک وحدت نظر روی یک نامزد پیش از انتخابات است.

انتخابات مقدماتی آمریکا در برگیرنده دو نوع انتخاب نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکاست که در ابتدا انتخابات با عنوان انجمن‌های حزبی (Caucus) و در پایان تشکلات حزبی برای دست یافتن به  وحدت نظر و انتخاب نامزد نهایی خود در همایش حزبی- سیاسی (Political convention) که به نشست گزینش نامزد نیز شهره است، برگزار می‌شود.

طبق بند دوم قانون اساسی آمریکا، فردی که قرار است نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود باید زاده خاک آمریکا، حداقل ۳۵ سال و دست‌کم ۱۴ سال در آمریکا اقامت داشته باشد.  

برگزاری همایش حزبی
پس از پایان یافتن انتخابات مقدماتی که به مدت پنج ماه از ابتدای سال میلادی ۲۰۲۰ تا ژوئن ادامه می‌یابد، هریک از احزاب همایش حزبی خود را برای تعیین نامزد نهایی برگزار می‌کند.
حزب  دموکرات همایش حزبی خود را بین ۱۳ تا ۱۶ جولای (۲۳ تا ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹) در شهر  «میلواکی» ایالت ویساکنسین برگزار می‌کند، البته دیگر شهرهای هوستون، تگزاس، میامی  و فلوریدا نیز برای این منظور در نظرگرفته شده است.
حزب جمهوریخواه نیز همایش حزبی خود را قرار است در شهر شارلوت (Charlotte) در ایالت کارولینای جنوبی بین ۲۴ تا ۲۷ ماه اوت (۳تا۶ شهریور ۱۳۹۹) برگزار کند.
گزارش از : بهروز وفاداری
۲۰۲۳

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha