آلودگی هوا سالانه ۹ میلیون قربانی می‌گیرد

تهران-ایرنا- در بحبوحه نگرانی‌ها از بالارفتن آمار قربانیان کووید-۱۹، یافته‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که «همه‌گیری» آلودگی هوا طول عمر جمعیت جهان را به طور متوسط حدود سه سال کاهش داده و باعث بروز ۸.۸ میلیون مرگ زودرس در سال می‌شود.

بر اساس یافته‌های این مطالعه، در مقایسه با سایر عوامل مرگ زودرس، آلودگی هوا سالانه ۱۹ برابر مالاریا، ۹ برابر ایدز و ۳ برابر الکل قربانی می‌گیرد.

بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی تقریبا عامل بروز نیمی از این مرگ‌ومیرها هستند و بیماری‌های ریوی و سایر بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت و فشار خون بالا، بخش عمده دیگری از این تلفات را به خود اختصاص می‌دهند. جالب است بدانید که فقط ۶ درصد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا به سرطان ریه برمی‌گردد.

«جوس للیولند» مولف ارشد این پژوهش از موسسه مکس پلانک آلمان در این خصوص می‌گوید: «خطر آلودگی هوا برای سلامت عمومی از استعمال دخانیات بیشتر است. با جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی با انرژی تجدیدپذیر پاک، می‌توان از بخش زیادی از این تهدید جلوگیری کرد.»

توماس مونزل یکی از مولفان اصلی این مطالعه از دپارتمان شیمی و قلب موسسه پلانک نیز می‌گوید: «یافته‌های ما از وجود «همه گیری آلودگی هوا» در جهان حکایت دارد. هم آلودگی هوا و هم سیگار کشیدن قابل پیشگیری هستند، اما طی دهه‌های گذشته به ویژه در بین متخصصین قلب به آلودگی هوا نسبت به استعمال دخانیات توجه کمتری شده است.»

براساس نتایج این تحقیق، از آنجایی که متوسط طول عمر افراد به دلیل آلودگی هوا در چین ۴.۱ سال، در هند ۳.۹ سال و در پاکستان ۳.۸ سال کاهش یافته است، بیشترین آسیب متوجه منطقه آسیا است. دیگر مطالعات نشان می‌دهد که در برخی مناطق این کشورها، هوای سمی قربانیان بیشتری هم می‌گیرد.

طول عمر مردم آفریقا نیز در اثر آلودگی هوا به طور متوسط ۳.۱ سال کاهش یافته است و شهروندان برخی از کشورهای آفریقایی از جمله چاد، سیرالئون، جمهوری آفریقای مرکزی، نیجریه و ساحل عاج به دلیل مشکلات ناشی از آلودگی هوا به طور میانگین بین ۴.۵ تا ۷.۳ سال کمتر عمر می‌کنند.

آلودگی هوا با افزایش استرس اکسیداتیو، به رگ‌های خونی آسیب می‌زند که به افزایش ابتلا به فشار خون، دیابت، سکته مغزی، حملات قلبی و نارسایی قلبی منجر می‌شود.

محققان برای ارزیابی تاثیر آلودگی هوا بر طول عمر افراد، داده‌های مربوط به قرار گرفتن در معرض ذرات (PM۲.۵) و ازن را در سال ۲۰۱۵ بر روی مدل‌هایی که چگونگی تعامل فرآیندهای شیمیایی موجود در جو با آلاینده‌های طبیعی و ساخت بشر را شبیه سازی می‌کردند و اطلاعات به دست آمده از مطالعه بار جهانی بیماری‌ها (Global Burden of Disease)، اعمال کردند.

مونزل در این باره می‌گوید: «ما (در مطالعه خود) نشان می‌دهیم که حدوداً دو سوم مرگ و میرهای زودرس، ناشی از آلودگی‌های انسانی است که عمدتاً از سوخت های فسیلی نشات می‌گیرد، این آمار در کشورهای پردرآمد به ۸۰ درصد افزایش می‌یابد.»

به گفته این محقق و براساس نتایج به دست آمده، با کنترل آلودگی هوا می‌توان به طور بالقوه از ۵.۵ میلیون تلفات در سراسر جهان پیشگیری کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha