۱۳ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۸
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83699727
۰ نفر

برچسب‌ها

غنی: دولت افغانستان مطالباتی از طالبان دارد

تهران- ایرنا- "اشرف غنی" رئیس جمهوری افغانستان، در واکنش به تقاضای طالبان برای آزادی 5 هزار نفر زندانی طالبان در آستانه شروع مذاکرات بین افغان ها، گفت: دولت افغان نیز مطالباتی دارد.

به گزارش شبکه طلوع افغانستان، غنی امروز(سه شنبه) در گردهمایی در استان ننگرهار گفت: دو طرف وجود دارد: آنها شروطی دارند و ما نیز شروطی داریم. 

وی با طرح این سوال که طالبان چه وقت تصمیم دارد پاکستان را ترک کند، افزود: سازمان های خارجی که به افغانستان آمده اند، خواستار صلح هستند اما، طالبان ارتباط خود با القاعده، نه سایر سازمان ها، را قطع خواهد کرد. 

دو روز پس از امضای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان در دوحه، طبق نامه ای که شبکه طلوع به آن دست یافت، سران طالبان با استناد به خاتمه آتش بس موقت، از اعضای این گروه خواستند حملات به نیروهای دولتی را از سربگیرند. در این نامه ذکر شده است که به نیروهای آمریکایی نباید حمله شود.

غنی در رابطه با از سرگیری حملات طالبان به نیروهای دولتی، گفت: شما با خارجی ها صلح کردید، از این رو، اکنون معنای حملات شما چیست؟ کشتن افغان ها جرم است. 

آمریکا و طالبان شنبه در دوحه قطر توافقنامه صلح امضا کردند. غنی با بخشی از این توافقنامه که به آزادی 5 هزار نفر زندانی طالبان از زندان های دولت افغانستان اشاره می کند، مخالفت کرد و گفت: دولت افغانستان چنین تعهدی نداده است.

با این حال، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، دوشنبه با استناد به متن توافقنامه گفت:  این توافقنامه در صورت آزاد نشدن 5 هزار زندانی طالبان اجرا نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =