دغدغه اتحادیه جهانی کشتی با گسترده شدن ویروس کرونا

‌تهران - ایرنا - برگزاری بسیاری از رویدادهای ورزشی این روزها تحت‌الشعاع شیوع گسترده کرونا ویروس در قاره آسیا و اروپا قرار گرفته و برهمین اساس اتحادیه جهانی کشتی به دنبال راهی برای برگزاری رقابت‌های گزینشی المپیک در این ۲ قاره است.

پیکارهای گزینشی المپیک در قاره آسیا قرار بود از ۸ فروردین در شهر «شی آن» چین برگزار شود که به دلیل شیوع این ویروس، محل برگزاری این پیکارها به شهر بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان منتقل شد که مسوولان ورزشی این کشور نیز بعد از مدتی اعلام کردند که نمی‌توانند میزبانی مسابقات را به دلیل ویروس کرونا برعهده بگیرند.

با توجه به شرایط موجود و گسترش این ویروس در کشورمان اردوهای تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان که به ترتیب قرار رود روزهای ۱۰ اسفند و ۶ اسفند در محل خانه کشتی شهید «ابراهیم هادی» برگزار شود که بعد از ابلاغیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت ورزش و جوانان، اردوهای تیم ملی لغو شد.

پس از این موضوع مقرر شد که ملی‌پوشانی که قرار است در پیکارهای گزینشی المپیک به روی تشک بروند به تمرینات خود ادامه دهند.

در کشتی آزاد بهنام احسان‌پور، امیرمحمد یزدانی، یونس امامی، امیرحسین حسینی، محمدحسین محمدیان و مجتبی گلیج در اردوی تیم ملی حضور داشتند و در کشتی فرنگی نیز محمدرضا گرایی، رامین طاهری و محمدهادی ساروی قرار بود به تمرینات ادامه دهند. تیم ملی کشتی آزاد در وزن‌های ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم و کشتی فرنگی در وزن‌های ۶۷، ۸۷ و ۹۷ کیلوگرم موفق به کسب سهمیه المپیک نشده‌اند که بعد از لغو رقابت‌های گزینشی در قرقیزستان این اردوها نیز تعطیل شد.

برهمین اساس جلسه‌ای با حضور علیرضا دبیر رییس فدراسیون، محسن کاوه مدیر تیم‌های ملی آزاد و حسن رنگرز سخنگوی فدراسیون کشتی و فرنگی و غلامرضا محمدی و محمد بنا، سرمربیان تیم‌های ملی آزاد و فرنگی در محل فدراسیون برگزار شد تا در مورد وضعیت موجود تصمیم‌گیری شود.

این در حالی بود که پیش از این اردوی تیم ملی فرنگی قرار بود از روز دهم اسفند در محل خانه کشتی شهید هادی آغاز شود که این اردو به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو شده بود. آزادکاران اعزامی به مسابقات گزینشی اما در اردو بودند که بعد از این جلسه قرار شد اردوی این تیم و فرنگی‌کاران به مدت یک هفته به تعویق بیفتد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شد که بعد از تماس تلفنی هفته گذشته علیرضا دبیر با نناد لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی عنوان کرده که قرار است این موضوع را با مسوولان کمیته بین‌المللی المپیک در میان بگذارد تا درباره برگزاری مسابقات گزینشی آسیایی‌ها تصمیم نهایی اتخاذ شود به همین دلیل فدراسیون کشتی منتظر تعیین زمان و مکان برگزاری مسابقات گزینشی است تا برنامه برپایی اردوهای تیم ملی مشخص شود.

اما کرونا در حالی برخی مسابقات کشتی از جمله رقابت‌های گزینشی المپیک و حتی رقابت‌های بین‌المللی جام دیمیتریف روسیه را تعطیل کرده که رقابت‌های کشتی بزرگسالان قهرمانی قاره آمریکا قرار است روزهای ۱۶ تا ۱۹ اسفند در اوتاوا کانادا برگزار شود.

البته هر چند شیوع کرونا در قاره اروپا به گستردگی آسیا نبوده اما به نظر می‌رسد این ویروس در روزها و هفته‌های آینده بسیاری از کشورهای قاره اروپا را نیز دَرنورد و پیکارهای گزینشی قاره اروپا که قرار است از ۲۹ اسفند در بوداپست پایتخت کشور مجارستان برگزار شود نیز دستخوش تغییراتی شود و به طور کلی و در فاصله حدود ۱۴۴ روز مانده به بازی‌های المپیک و در صورت ادامه این روند، نه تنها رقابت‌های کشتی بلکه حتی بازی‌های المپیک نیز دستخوش تغییراتی شود.

با این وجود و با تعطیلی اردوهای تیم ملی، ملی‌پوشان کشتی به صورت شخصی تمرینات خود را دنبال می‌کنند به طوری که کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی با برنامه‌ریزی از طریق فضای مجازی آخرین وضعیت ملی‌پوشان اعزامی به مسابقات گزینشی را دنبال می‌کنند. کادر فنی برنامه‌های ویژه و روزانه ملی‌پوشان را اعلام و آنها نیز طبق برنامه تمرینات را دنبال می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =