چین به آمریکا درباره اقدامات ضد رسانه ای هشدار داد

پکن - ایرنا- چین روز سه شنبه به آمریکا هشدار داد که اقدامات این کشور بر ضد رسانه ها و خبرنگاران چینی به روابط دو کشور لطمه می زند.

اقدامات سختگیری های آمریکا بر خبرنگاران چینی پس از آن صورت می گیرد که پکن مجوز کار سه خبرنگار روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال" را باطل و آنها را از کشور اخراج کرد.

به همین دلیل "مایک پمپیو" وزیر خارجه آمریکا از معامله به مثل با چین خبر داده است.

گزارش ها حاکی است که با استمرار رویارویی دو کشور در عرصه رسانه، چین قصد دارد محدودیت های آمریکا بر پنج گروه خبری خود در آن کشور را تلافی کند.

"جایو لی جیان" سخنگوی وزارت خارجه چین امروز در یک مصاحبه مطبوعاتی در پکن گفت: آمریکا به سرکوب سیاسی رسانه های چینی روی آورده است. حرکتی که بشدت برای روابط دو کشور مخرب است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است با هماهنگی ریاست جمهوری این کشور قصد دارد محدودیت هایی برای شمار خبرنگاران چینی در این کشور در نظر گیرد.

شمار اعضای خبری پنج گروه رسانه ای چین در آمریکا ۱۶۰ نفر هستند که وزارت خارجه آمریکا قصد دارد آنها را به ۱۰۰ نفر کاهش دهد.

وزارت خارجه چین می گوید که این به معنای اخراج شماری از خبرنگاران چینی در آمریکاست و این کشور حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می دارد.

"هوا چون اینگ" رییس اداره اطلاع رسانی وزارت خارجه چین گفت که آمریکا یک بازی تازه را شروع کرده است.

وی با کاربرد عبارت معامله به مثل گفت : "ما ۹ ارگان خبری داریم و آمریکا دارای ۲۹ ارگان خبری در چین است. برای آنها روادید چند بار ورود و برای خبرنگاران چینی در آمریکا یک بار ورود صادر می شود و از صدور روادید برای ۲۱ خبرنگار چینی هم در یک سال گذشته جلوگیری شده است. بازی آغاز شده است".

خبرگزاری شینهوا، شبکه تلویزیون چین، روزنامه چاینا دیلی، رادیو بین المللی چین و شرکت رسانه ای "هایتیان" اهداف جدید وزارت خارجه آمریکا برای مقابله با رسانه های چین هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

سرخط اخبار جهان