دستورالعمل کشوری مبارزه با کرونا در رشته دندانپزشکی تدوین می‌شود

تهران- ایرنا- دبیر شورای‌ آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به منظور بالا بردن سطح سواد سلامت عامه مردم، تدوین دستورالعمل کشوری مبارزه با اپیدمی ویروس کرونا در دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش روز سه شنبه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بهزاد هوشمند نسبت به توانمندسازی و به روزرسانی کادرهای بهداشتی، درمانی و آموزشی و اعضای هیات علمی دانشکده‌های دندانپزشکی کشور در راه مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد و افزود: با توجه به اپیدمی کرونا در کشور و نقش دانشکده‌های دندانپزشکی به عنوان مراکز بالفعل آموزشی، درمانی و بهداشتی کشور بر آن شدیم که با هماهنگی و همدلی تمامی واحدهای ذیربط در نظام سلامت، انجمن‌های علمی تخصصی و جامعه دندانپزشکی ایران مجموعه ای را براساس استانداردهای جهانی و به منظور استمرار فعالیت‌ها در این بخش تدوین کنیم.

 وی از تدوین و ابلاغ دستورالعمل کشوری دانشکده های دندانپزشکی در ارتباط با استمرار فعالیت‌ها در شرایط جدید کشور و تدوین دستورالعمل گزیده نکات بالینی و ارائه خدمات دندانپزشکی در اپیدمی کرونا ویروس خبر داد.

هوشمند، تدوین پمفلت های آموزشی و فرم های خودغربالگری، فرم تریاژ تشخیصی و غربالگری بیماران جهت بهره برداری توسط مراکز آموزش درمانی و دانشکده های دندانپزشکی سراسر کشور را از جمله مفاد مصوب در این دستورالمعل کشوری نام برد.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون به حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا، فرانسه، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا و امارات%E2%80%8C+متحده+%E2%80%8Cعربی">امارات گسترش یافته و تا کنون جان حدود سه هزار نفر را گرفته است.

مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه از ابتلا و درگذشت دو شهروند قمی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داد.

با اعلام همه گیری ویروس کرونا در کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در حکمی به وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی دستور داد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تشکیل شود.       

همچنین رییس جمهوری در صدور حکم و ابلاغ جدیدی به وزیر بهداشت ماموریت داد تا ضمن تشکیل جلسات مستمر این ستاد، از تمام توان مجموعه‌های ذی‌ربط به منظور کمک به جلوگیری از شیوع و ریشه‌کنی هر چه سریع‌تر این بیماری بهره گرفته و به طور مستمر به وی گزارش دهد.

روحانی در این حکم دستگاه‌های کشور را مکلف به اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا کرد.

از زمان تشکیل این ستاد با همراهی و هماهنگی همه دستگاه های دولتی اقدات مناسبی برای شیوع ویروس کرونا از جمله تعطیلی مراکز دانشگاهی و مدارس و کاهش ساعات اداری صورت گرفته است.      در آخرین اقدام برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه هفته جاری اعلام کرد: ۳۰۰ هزار اکیپ با همکاری بسیج و مراکز درمانی برای غربالگری کرونا و بیماریابی خانه به خانه مردم از دو روز آینده به تک تک خانه های مردم مراجعه می کنند.  

علی رضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت روز گذشته (دوشنبه) گفت: تاکنون هزار و ۵۰۱ نفر به طور قطعی در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۶۶ نفر فوت کرده‌اند.

با این حال پزشکان توصیه می کنند با خود مراقبتی،  قرنطینه خانگی، پرهیز از سفر و رعایت بهداشت فردی می توان مانع از ابتلا و سرایت به ویروس کرونا شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =