۱۴ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۱
کد خبرنگار: 937
کد خبر: 83699578
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روسیاهان کرونا

عیسی پاشاپور
روسیاهان کرونا

آستارا - ایرنا - زمستان کرونا سپری خواهد شد و بهار عافیت و تابستان سلامت فرا خواهد رسید و روسیاهی به زغال‌هایی خواهد ماند که با احتکار اقلام بهداشتی، گرمای عشق و دوستی را از هموطنان خود دریغ می‌کنند.

این روزها مقابله با ویروس و بیماری کرونا حد و مرز نمی شناسد و پزشکان و پرستاران با ایثار در خدمت، نشان سرداران سلامت گرفته‌اند، اما محتکران اقلام بهداشتی نیز با فرومایگی هرچه تمام‌تر، دغدغه سلامت مردم را دستمایه سود دانسته و پرونده زندگی خود  را سیاه کرده اند.

احتکار به معنی انبار کالاهای مورد نیاز مردم با نیت گرانفروشی و سود، رفتاری مذموم و غیرانسانی است و در  شش سوره قرآن کریم، به عنوان زمینه ساز تباهی و در ردیف گناهانی همچون قتل نفس و تعدی به مال و حق یتیم ذکر شده است.

در سوره مطففین می فرماید: ویل للمطففین الذین اذا اکتالوا علی الناس یستوفون و اذا کالو هم او وزنو هم یخسرون.  وای به حال کم فروشان؛ آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می کنند اما هنگامی که چیزی را تحویل مردم می دهند، با پیمانه و وزن کمتر می دهند.

هرچند در روایات اسلامی ذخیره غلات و اقلام مشابه آن به عنوان مصادیق احتکار ذکر شده اما مخفی کردن کالاهای مورد نیاز مردم در زمان ها و مکان های مختلف، حکم احتکار دارد و حکومت اسلامی بنا بر مصلحت عمومی، به تعزیر مالی و برخورد قانونی با محتکران اقدام می کند و بسیاری از علما بر فروش یا عرضه عمومی اجناس احتکار شده، اجماع نظر دارند.

فعل زشت و کریه مخفی کردن اقلام بهداشتی نظیر الکل، ضدعفونی کننده ها و ماسک و دستکش و کسب سود ، که افراد سودجو به دنبال افزایش تقاضای مصرف برای پیشگیری از بیماری کرونا به آن دست می زنند، کریه ترین رفتار قابل تصور در این روزهاست.

اگرچه دستگاه های نظارتی، بسیج، نیروی انتظامی و تعزیرات حکومتی انبارهای محتکران اقلام بهداشتی را کشف می کنند و قوه قضائیه طبق اعلام رسمی، به محتکران رحم نخواهد کرد، اما این زالوصفتی در افراد منفعت طلب، باید در وجود خود آنها ریشه کن و درمان شود.

خرید قبلی و انبارداری، احتکار را توجیه نمی کند

بعضی محتکران معتقدند که کالاها را قبل از افزایش قیمت ها خریداری و در انبار ذخیره کرده اند و هرگز نیت احتکار نداشته اند، اما باید به اینگونه مدعی ها این پرسش را داد که چرا اکنون که مردم به کالاهای شما احتیاج مبرم دارند، آنها را از انبارها خارج نمی کنید؟ آیا این کار هدفی جز گرانفروشی و سودجویی از نیاز مردم دارد؟

زمانی که فروشنده و عرضه کننده دیگری در نزدیکی شما نیست، خودداری شما از فروش کالاهای انبار شده، جز احتکار چه عنوانی می تواند داشته باشد؟

آشکار است که بین احتکار و انبارداری تفاوت و فاصله بزرگی وجود دارد و هرگاه ذخیره کردن کالا موجب ایجاد بازار سیاه، دلال بازی، واسطه گری و سود سرشار ناشی از کمبود آن شود، احتکار صورت گرفته است و انبارداری اجناس برای عرضه تدریجی و به تناسب تقاضای خرید، تعریفی مجزا دارد.

محتکران از نیکوکاران عبرت بگیرند

در مقابل زالوهای محتکر نیز دستگاه ها، کارخانه ها و افرادنیکوکار با تغییر کار و چرخه فعالیت واحدها و کارگاه های خود به تولید و عرضه اقلام بهداشتی برای تامین نیازها تلاش و برای رفع دغدغه های بهداشتی جامعه شبانه روز خدمت می کنند.

آگهی های فوت عادی برخی هموطنان بر در و دیوار شهرها به چشم می خورد که با خط درشت نوشته شده، هزینه برگزاری مجالس ترحیم متوفی به خرید و توزیع رایگان الکل، ماسک، ضدعفونی کننده ها و شوینده ها اختصاص یافت.

محتکران که در این بازار عشق و ایثار، روسیاهی را برگزیده اند، از روسفیدان این معرکه درس بگیرند که در خط مقدم جنگ با کرونا در بیمارستان ها، با ویروس مخرب دست و پنجه نرم می کنند و به ازای علاج هر بیمار مبتلا به کرونا یا آنفلوانزا، گویی جان ملتی را نجات می دهند و هم نزد مردم از ارج و قرب برخوردارند و هم پیش داور متعال سربلند هستند.

شاید برای نابودی ویروس احتکار نیز الکلی از جنس انصاف و مروت لازم است تا کسانی که به کرونای احتکار آلوده اند، ضدعفونی و گندزدایی شوند و به کسب و کار و سود حلال قانع باشند.

ویروس کرونا که در بیش از ۷۰ کشور جهان باعث بیماری و گاه مرگ برخی انسان ها می شود، جزو خانواده بزرگ ویروس ها و  از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

با گسترش این بیماری، تقاضا برای مصرف اقلام بهداشتی افزایش یافته و در برخی شهرها و داروخانه ها کمیاب شده است و محتکران نیز به انبار و گرانفروشی آن کالاها دست می زنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha