وزیرامورخارجه پاکستان: کابل فرصت اعتمادسازی با طالبان را از دست ندهد

اسلام آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان از رئیس جمهوری افغانستان خواست تا گزینه تبادل زندانیان با طالبان را نادیده نگیرد زیرا این اقدام فضای اعتماد میان طرفین درگیر در افغانستان را تقویت می کند.

مواضع وزیر امور خارجه پاکستان در حالی مطرح می شود که «محمد اشرف غنی» دو روز پیش اعلام کرد که افغانستان هیچ تعهدی برای آزادی پنج هزار زندانی طالبان ندارد. در عین حال «شاه محمود قریشی» در اولین واکنش به مواضع غنی توصیه کرد که زندانیان طالبان باید آزاد شوند و باید دید که مقامات کابل تا چه اندازه انعطاف پذیری نشان خواهند داد.

رسانه های پاکستان امروز (سه شنبه) به نقل از سخنان قریشی در گفت وگو با یک رسانه غربی، گزارش دادند: وزیر خارجه پاکستان امتناع اشرف غنی برای اجرای بند آزادی زندانیان طالبان براساس پیمان صلح دوحه، را اختلاف ندانست و تاکید کرد: تبادل زندانیان موضوع تازه ای نیست و در گذشته نیز چنین اقداماتی انجام شده است.

وی خطاب به اشرف غنی گفت: اگر با تبادل زندانیان فضای سازگار برای پیشبرد مذاکرات فراهم، رئیس جمهوری افغانستان می بایست با اطمینان این گزینه را درنظر بگیرد.

قریشی افزود: در زمانی فعلی یک هیت شش نفره در دوحه حضور داشته و در حال رایزنی درخصوص موضوع مورد نظر است بنابراین ما اطمینان داریم که آقای اشرف غنی منافع افغانستان و صلح منطقه را در اولویت قرار خواهد داد.

وی تاکید کرد: طرح تبادل زندانیان یکجانبه نبوده بلکه دوطرفه خواهد بود که می تواند فضای اعتماد میان طرفین درگیر در افغانستان را بهبود ببخشد.

وزیر امور خارجه پاکستان اظهار داشت: توافق صلح دوحه اولین گام در مسیر صلح پایدار و بلندمدت در افغانستان است که در جهت درستی قرار دارد اما باید مراقب برخی از طرف هایی باشیم که به دلیل منافع داخلی خود شاید در مسیر تخریب پیمان صلح بردارند.

وی بدون ذکر نام کشور یا طرف خاصی، آن دسته از عناصری را مخالف پیمان صلح طالبان و آمریکا متهم کرد که در گذشته از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می کردند.

شاه محمود قریشی افزود: اکنون وقت آن است تا مردم افغانستان و تمام گروه های داخلی صلح را پیش ببرند و این فرآیند را به نتیجه برسانند و ما از تمامی طرف ها انتظار داریم تا گامی در مسیر از بین رفتن توافق ها برندارند که در این صورت عواقب جدی به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: پاکستان بارها اعلام کرده و ما باز دیگر نیز با صراحت تمام تاکید می کنیم که هرگز اجازه نخواهیم داد تا تروریست ها از قلمروی پاکستان علیه سایر کشورها از جمله افغانستان استفاده کنند.

اشرف غنی یکشنبه گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در کابل اعلام کرد: ما هیچ پیش شرطی را برای آغاز مذاکرات بین گروههای افغانستانی با طالبان را نمی پذیریم و روند آزادی زندانیان طالبان باید درجریان گفت وگو مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

این در حالی است که «سهیل شاهین» سخنگوی طالبان در دوحه مدعی شد که براساس توافق نامه طالبان و آمریکا پنج هزار زندانی طالبان آزاد و پس از آن گفت وگوی بین گروههای افغانستانی آغاز خواهد شد.

توافق نامه آمریکا و طالبان پس از دو سال تلاش و یازده دور گفت وگو روز شنبه با حضور شمار از مقامات کشورهای منطقه و جهان در دوحه به امضا رسید و براساس آن قرار است تا ۲۰ اسفند ماه گفت وگوی بین گروههای افغانی آغاز شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =