مقام نظامی آمریکا: انتظار خشونت صفر در افغانستان را نداریم

تهران- ایرنا- رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که واشنگتن با وجود امضای توافق صلح با طالبان انتظار به صفر رسیدن خشونت در افغانستان را ندارد.

به گزارش بامداد سه‌شنبه خبرگزاری رویترز، «مارک میلی» رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز دوشنبه (به وقت واشنگتن) گفت: [خشونت در افغانستان] احتمالا به صفر نمی‌رسد... درست نیست که فکر کنیم خشونت بلافاصله به صفر می‌رسد.

وی افزود: نباید فکر کرد که توافق صلح با طالبان به معنای توقف مطلق خشونت‌ها است بلکه بروز برخی حملات و خشونت‌ها از سوی طالبان ناگزیر است.

سخنگوی گروه طالبان روز گذشته با بیان اینکه مرحله کاهش خشونت پایان یافته، اعلام کرد که عملیات طالبان علیه نیروهای افغان از سرگرفته شده است.

آمریکا و طالبان روز شنبه پس از یک هفته کاهش خشونت، توافق صلحی را امضا کردند که حمله به نیروها و منافع آمریکا از سوی این گروه را ممنوع کرده است.

این موضوع تردید و در عین حال نگرانی را در کارشناسان که آیا این توافق صرفا امنیت نیروها و منافع آمریکایی را تامین می‌کند یا اینکه طالبان در قبال نیروهای دولت افغانستان نیز تضمین به عدم خشونت داده است.

اما روز دوشنبه انفجاری در یک ورزشگاه در کابل روی داد که دست کم سه نفر در آن کشته شدند؛ اگرچه هیچ گروهی تاکنون مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته، اما با توجه به اعلام طالبان مبنی بر ازسرگیری عملیات علیه دولت کابل، نگرانی‌ها از بی‌حاصل بودن توافق واشنگتن با این گروه افزایش یافته است.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز روز دوشنبه گفت که واشنگتن در عمل به توافق صلح با طالبان، ابتدا سطح نیروهای خود در افغانستان را تا ۸ هزار و ۶۰۰ نفر خواهد رساند و سپس  این روند را متوقف خواهد کرد تا وضعیت را ارزیابی کند.

وی با بیان اینکه اطلاعی از آغاز فیزیکی خروج نیروهای آمریکایی ندارد، تاکید کرد که به فرمانده نیروهای واشنگتن در افغانستان مجوز این اقدام را داده است.

توافقنامه آمریکا و طالبان دهم اسفند ماه در دوحه امضا شد که براساس آن قرار است تا ۱۴ ماه آینده تمام نیروهای آمریکایی و پیمان ناتو از افغانستان خارج شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha