ممانعت از ورود یک ایرانی به آمریکا به بهانه خدمت در سپاه

تهران- ایرنا- اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا از ورود یک ایرانی مقیم کانادا به این کشور به بهانه خدمت سربازی در سپاه پاسداران جلوگیری کرد.

شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا در تارنمای خود نوشت که یک ایرانی مقیم این کشور در دهم ژانویه (۲۰ دی‌ماه) به همراه پسرش قصد ورود به آمریکا را داشت، اما با ممانعت ماموران حفاظت مرزی این کشور مواجه شد.

«فرزاد علوی» جراح و متخصص ارتوپدی که همسرش در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی جان باخته است، می‌خواست به همراه پسر ۲۷ ساله خود برای شرکت در مراسم ترحیم همسرش به ایران سفر کند.

به نوشته سی‌بی‌سی، علوی و پسرش به دلیل نبود کنسولگری ایران در کانادا قصد داشتند برای تکمیل مدارک خود به واشنگتن رفته و به اداره کنسولی ایران مراجعه کنند، اما ماموران مرزی آمریکا از ورود او جلوگیری کردند و تنها به پسرش اجازه ورود دادند.

علوی به سی‌بی‌سی گفته است که او و پسرش امیرعلی به مدت ۴ ساعت در اداره مرزی آمریکا در «آبشار نیاگارا» نگه داشته شده و از آنان اثر انگشت گرفته شده است. ماموران مرزی آمریکا همچنین گوشی‌های تلفن همراه آنان را گرفته و بررسی کرده‌اند.

ماموران مرزی آمریکا افزون بر این، از علوی درباره دیدگاه‌های سیاسی او و خدمت وظیفه‌اش بازجویی کرده‌اند.

سی‌بی‌سی نوشت: خدمت وظیفه در ایران برای مردان اجباری است. علوی گفت که به ماموران مرزی تاکید کرده که وقتی سه دهه پیش به خدمت فراخوانده شده، انتخاب دیگری نداشته است و به عنوان پزشک وظیفه خدمت کرده است.

اما ماموران مرزی آمریکا هیچ وقعی به اظهارات علوی نگذاشته و به صرف خدمت او در سپاه و اینکه واشنگتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان سازمان تروریستی شناسایی کرده، از ورود او به آمریکا جلوگیری کرده‌اند.

سی‌بی‌سی گفت که علوی یکی از پنج-شش نفر ایرانی مقیم کاناداست که از ورود به آمریکا منع شده‌اند و این شبکه خبری موفق به مصاحبه با آن‌ها شده است.

پیشتر رسانه‌های کانادا و آمریکا درباره محدودیت‌های بسیار سخت‌گیرانه و بازداشت و بازجویی ایرانیان در مرز آمریکا گزارش‌هایی منتشر کردند که به تایید چند تن از ماموران مرزی ایالات متحده رسید.

سی‌بی‌سی ماه گذشته در گزارشی در تارنمای خود نوشت که به ایمیلی در این ارتباط دست یافته که توسط یک مامور مرزی آمریکایی در اختیار «لن ساندرز» وکیل مهاجرت قرار داده شده است.

در این ایمیل که ساندرز آن را به سی‌بی‌سی ارسال کرده، مامور مرزی آمریکایی تایید کرده است که اداره گمرک و محافظت مرزی آمریکا دستور داده افراد ایرانی‌تباری که قصد ورود به ایالات متحده دارند، مورد بازجویی قرار گیرند.

ساندرز همچنین به سی‌بی‌سی گفته است که یک مامور مرزی دیگر که در همان زمان در گذرگاه «پیس آرک» بوده است، در گفت‌وگو با وی این موضوع را تایید کرده است.

گزارش‌ها پیرامون این اقدام اداره محافظت مرزی آمریکا اوایل ماه ژانویه (اواسط دی‌ماه) همزمان با اقدام تروریستی واشنگتن در به شهادت رساندن سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی منتشر شد.

گزارش‌های مشابهی نیز درباره دیگر گذرگاه‌های مرزی آمریکا منتشر شده، اما ساندرز گفت که به اعتقاد او تمرکز اصلی بر گذرگاه «پیس آرک» بوده است، چرا که در آن مقطع تعداد بسیار زیادی از ایرانی‌تباران قصد ورود از کانادا به ایالات متحده را داشتند.

سردار سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر بامداد روز جمعه ۱۳ دی‌ماه در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =