۱۲ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۳
کد خبرنگار: 2693
کد خبر: 83698435
۰ نفر

برچسب‌ها

۸۰۰ هکتار از مراتع هرمزگان علیه ملخ صحرایی سم پاشی شد

بندرعباس- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: بیش از ۸۰۰ هکتار از مراتع شهرستان های پارسیان، بستک، جاسک و کیش تاکنون علیه ملخ‌ صحرایی سم پاشی شده است.

مهدی ترابی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بیشترین سم پاشی علیه ملخ در شهرستان پارسیان با ۷۷۳ هکتار بوده است.
وی بیان داشت: تاکنون ۴۸ هزار هکتار از مراتع پارسیان برای شناسایی نکات آلوده به ملخ صحرایی ردیابی شده است.

همچنین، ۲۱ هکتار از مراتع جزیره کیش و ۹ هکتار از مراتع شهرستان های  بستک و جاسک نیز سم پاشی علیه این آفت صورت گرفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اظهارداشت: ۱۵ گروه عملیاتی در حال مقابله و ردیابی ملخ‌های صحرایی در شهرستان‌های مختلف استان هستند.
ترابی موج جدید حمله ملخ‌ها به هرمزگان را از اوایل اسفندماه عنوان کرد و یادآورشد: خسارت ناشی از حمله این ملخ‌ها به مراتع هرمزگان درحال بررسی است.
در اطلاعات منتشره سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان (متولی بخش کشاورزی این استان) آمده است: درحال حاضر ۱۵ گروه دیده بان و همین تعداد اکیپ سم پاشی با خودروهای مجهز به تجهیزات مخصوص سم پاشی کار مبارزه با ملخ‌های صحرایی مهاجر را برعهده دارند.
در این اطلاعات با اشاره به تجربه های بدست آمده کارشناسان  سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در زمینه مبارزه با دسته های میلیونی ملخ های صحرایی طی سال گذشته کشاورزی( مهر۹۷تا شهریور۹۸) تاکید شده است: برای جلوگیری از وارد آمدن هرگونه خسارت احتمالی، پیش بینی های لازم صورت گرفته  ودر حال انجام است.

  معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از بهره برداران بخش کشاورزی و زیرمجموعه های آن خواست برای مبارزه فراگیر و اثربخش با آفت ملخ صحرایی مهاجر، با کارشناسان حفظ نباتات این سازمان مستقر در محل همکاری و همراهی لازم را داشته باشند.

شهرستان ۵۰هزارنفری پارسیان(گاوبندی سابق) که شغل اکثریت ساکنان آن کشاورزی، دامداری، صید و صیادی و تجارت (دریایی) است در ۴۴۵کیلومتری غرب هرمزگان و ۱۵کیلومتری شرق عسلوییه قرار دارد.

 نخستین دسته ملخ‌های صحرایی در هرمزگان چهارم بهمن ماه پارسال در بندرنخیلو از توابع بندرلنگه درغرب هرمزگان گزارش و علت مهاجرت آنها نیز نبود بارش و غذای کافی در سواحل دریای سرخ و عربستان اعلام شد که از طریق خلیج فارس و دریای عمان وارد خاک ایران شده بودند.

 اسفند ماه پارسال نیز شاهد هجوم دومین دسته از این ملخ ها در شرق هرمزگان (بخش سندرک از توابع میناب) بودیم که با عبور از کشورعمان و همچنین آبهای دریای عمان به جنگل ها و مراتع سواحل مکران حمله کردند.

در اطلاعات منتشره سازمان حفظ نباتات ایران با اشاره به حمله ملخ ها به ۱۰ استان کشور درسال کشاورزی گذشته( مهر۹۷تا شهریور۹۸) از هرمزگان به عنوان موفق ترین استان در زمینه مبارزه با این آفت خطرناک نام برده شده است.

وسعت زمین های کشاورزی هرمزگان ۱۶۲هزارهکتار با تولید سالانه دو میلیون و ۴۰۰هزارتن محصول (با محوریت محصولات سبزی و صیفی خارج از فصل) اعلام شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =