هندی های مقیم کشورهای اروپایی خشونت علیه مسلمانان  را محکوم کردند

دهلی نو-ایرنا- صدها نفر از شهروندان هندی و اروپایی در بیش از ۱۸ کشور روز یکشنبه با برگزاری تظاهرات و تحصن ضمن محکومیت خشونت علیه مسلمانان در پایتخت هند خواستار اقدام فوری علیه عاملان این خشونت ها شدند.

به گزارش رسانه های هند، خشونت ها در دهلی نو از روز یکشنبه هفته گذشته  پس از آنکه معترضان به اصلاح قانون شهروندی هند اقدام به مسدود کردن خیابان در نزدیکی ایستگاه مترو جعفر آباد واقع در شمال شرق دهلی نو کردند ،آغاز شد.

بر اثر خشونت های یک هفته ای علاوه بر کشته شدن ۴۶ تن ،بیش از ۳۰۰ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

صدها نفر از شهروندان هندی در شهرهای بروکسل، ژنو، هلسینکی، کراکوف، لاهه، استکهلم، دوبلین، پاریس، برلین، مونیخ، گلاسگو و لندن با برگزاری تجمع هایی نسبت به این خشونت ها اعتراض کردند.

براساس گزارش رسانه های هند ،در  برلین، معترضان به سوی سفارت هند راهپیمایی کردند و شعارهایی علیه پلیس و دولت هند سردادند.

در بلژیک و کلاسکو نیز هندی ها با قربانیان این خشونت ها ابراز همدردی کردند.

معترضین در کراکوف در اقدامی نمادین برای ابراز همدردی با قربانیان لباس مشکی پوشیدند.

یک برگزار کننده این راهپیمایی گفت:میزان خشونت که اخیراً در دهلی شاهد  آن بودیم، همه ما را متحیر کرده است. زمان آن فرا رسیده است که در برابر این ایدئولوژی نفرت  که در حال تقسیم هند است، ایستادگی کنیم.

در اعتراضاتی که شهروندان هندی در هلند برگزار کردند معترضان ضمن ادای احترام به قربانیان اعتراضات ،قانون اساسی هند را در مقابل سفارت این کشور در هلند خواندند.

در پاریس، شهروندان فرانسوی به همراه هندی ها برای احترام به قربانیان خشونت های دهلی یک دقیقه سکوت کردند. آنها همچنین گل رز سفید، در نزدیکی دفتر کنسولی هند در پاریس قرار دادند.

شایعه بروز درگیری های مجدد بخشی از دهلی را به تعطیلی کشاند

چند روز پس از درگیری های گسترده در شمال شرق پایتخت هند، عصر روز یکشنبه شایعه حضور گسترده مردم در خیابان ها و بروز درگیری میان مسلمانان و هندو ها در منطقه شاهین باغ، منطقه جنوب دهلی نو را به تعطیلی کشاند.

مردم دهلی که هنوز خشونت های چند روز گذشته را به یاد دارند، به سرعت مغازه ها، بازار ها را تعطیل کرده و به خانه های خود بازگشتند.

شب گذشته خیابان ها در  بخش های جنوبی دهلی نو تقریبا خالی از خودرو شده بود.

پلیس دهلی شب گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که وقوع خشونت های مجدد در دهلی یک شایعه است و اوضاع امنیتی دراین  کلان شهر تحت کنترل است.

پلیس همچنین اعلام کرد دو نفر در ارتباط با انتشار این شایعات بازداشت شده اند.

کاپیل میشرا یک رهبر حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) از طرفداران این حزب خواست تا در حمایت از این اصلاحات قانون شهروندی در این منطقه حضور یابند.

اما پس از اجتماع گروه زیادی از مردم که اکثر آنها چهره خود را پوشانده بودند، حامیان اصلاحات قانون شهروندی با چوب، سنگ، چاقو و اسلحه به سوی مخالفان اصلاحات قانون شهروندی هند هجوم بردند.

تصاویر منتشر شده نشان می دهد که این اعتراضات به سرعت به یک درگیری میان گروه های هندو و مسلمان تبدیل شده و در مواردی  پلیس دهلی نیز همراه با گروه های هندو، به جمع کردن سنگ برای حمله به  مسلمان کمک کرده اند.

پلیس برای متفرق کردن افراد از گاز اشک آور استفاده کرده است اما این روش نتوانسته از حجم خشونت ها بکاهد.

احزاب مخالف، آمیت شاه  وزیر کشور هند را مسئول این خشونت ها دانسته اند  و خواستار استعفای وی شده اند. برخی از سیاستمداران ارشد حزب  حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) نیز متهم به انتشار سخنرانی های نفرت انگیز شده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =