بانوی طلایی و چهل و هشتمین سهمیه المپیک

تهران- ایرنا- چهل و هشتمین سهمیه ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو این بار توسط «حمیده عباسعلی» بانوی کاراته‌کا ایران با پای آسیب دیده در جریان رقابت‌های کاراته وان اتریش کسب شد تا شمار زنان راه یافته به این رویداد جهانی به پنج نفر افزایش یابد. اما کرونا برخی رشته‌های دیگر را برای برگزاری مسابقات کسب سهمیه در بلاتکیفی قرار داده است.

رشته کاراته که برای نخستین بار و به طور رسمی به المپیک توکیو راه یافته است، پیشتر «بهمن عسگری» بعد از کسب مدال طلای کاراته وان فرانسه با هفت هزارو  ۷۰۲ امتیاز بالاتر از تمام رقبایش در صدر جدول رنکینگ  المپیک ایستاد و نخستین سهمیه المپیکی ایران در این رشته را به نام خود ثبت کرد.

عباسعلی هم در فاصله کمتر از یک ماه از کسب نخستین سهمیه المپیکی کاراته توسط عسگری، توانست طی روز گذشته در فینال سنگین وزن زنان علاوه بر کسب مدال طلای این وزن لیگ جهانی کاراته وان سالزبورگ اتریش، دومین سهمیه المپیک این رشته را نیز از آن خود کند.

این در حالی است که برای کاراته چهار سهمیه (۲ سهمیه مردان و ۲ سهمیه بانوان) پیش‌بینی شده که تاکنون ۲ سهمیه محقق شده است.

کسب ۶ سهمیه در تیراندازی

همچنین از مجموع ۴۸ سهمیه کسب شده در ۱۱ رشته تنها در ۲ رشته تیراندازی و کاراته، زنان سهمیه المپیک را کسب کردند که از پنج سهمیه چهار سهمیه به تیراندازی اختصاص دارد و  «نجمه خدمتی» نخستین سهمیه المپیک ۲۰۲۰ (توکیو) را برای ایران کسب کرد. وی که پیشتر دومین مسافر زن ریو ۲۰۱۶ بود.

«آرمینا صادقیان» در ۱۰ متر تفنگ بادی، «هانیه رستمیان» در ۱۰ متر تپانچه بادی و «فاطمه کرم‌زاده» در ۱۰ متر تفنگ سه وضعیت دیگر تیراندازان راه یافته به توکیو هستند. البته خدمتی در تفنگ ۱۰ متر بادی برای دومین بار متوالی به المپیک راه یافت.

همچنین با کسب ۲ سهمیه دیگر در بخش تیراندازی مردان توسط «مهیار صداقت» در ۱۰ متر تفنگ سه وضعیت و «جواد فروغی» در ۱۰ متر تپانچه بادی، ۶ سهمیه توکیو به این رشته اختصاص یافت.  

2 سهمیه تیمی ایران در توکیو

از دیگر ویژگی‌های این دوره از المپیک راه‌یابی دومین دوره متوالی والیبالیست ها به المپیک است و در عین حال  بعد از گذشت ۴۴ سال، والیبال و بسکتبال به عنوان ۲ رشته تیمی به المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه یافتند.

در عین حال با کسب سهمیه در بسکتبال 2 رشته تیمی به این دوره از بازی‌ها راه یافتند.

کسب ۲ سهمیه در دوومیدانی و سه سهمیه در انتظار  

دوومیدانی؛ دیگر رشته‌ای که «احسان حدادی» در رقابت‌های دوومیدانی لیگ الماس با رکورد ۶۶.۷۸ به مقام سومی رسید و به عنوان دومین مسافر توکیو بعد از «نجمه خدمتی» شناخته شد. حدادی که در بازی‌های آسیای ۲۰۰۶ دوحه، ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو، ۲۰۱۴ اینچئون و ۲۰۱۸ جاکارتا در پرتاب دیسک چهار طلا گرفت، تنها در المپیک لندن توانست مدال آن هم از جنس نقره کسب کند. وی توانست پس از حضور در المپیک ۲۰۰۸ پکن، ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو، برای چهارمین دوره متوالی سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را هم کسب کند.

«حسن تفتیان» مشهور به سریع‌ترین مرد ایران در این رشته در رقابت‌های حاشیه‌ای لیگ جهانی ۲۰۱۹ الماس در فرانسه و در ماده ۱۰۰ متر با ثبت زمان ۱۰.۰۳ ثانیه سهمیه حضور در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو را کسب کرد. گرچه وی در المپیک ریو سهمیه گرفت اما دستش به مدال نرسید.

بر این اساس وضعیت رشته‌های شانس کسب سهمیه برای المپیک توکیو در دوومیدانی سه سهمیه است. این رشته در المپیک ۲۰۱۶ توانست ۱۰ سهمیه کسب کند.

تیرو کمان و تک سهمیه

تیراندازی باکمان هم بر اساس وضعیت رشته‌های شانس کسب سهمیه توکیو که یک سهمیه پیش‌بینی شده است، که از سوی «میلاد وزیری» در رقابت‌های قهرمانی آسیا تایلند رخ داد. وی پیش از این، سهمیه المپیک ۲۰۱۲ لندن را کسب کرده بود اما این رشته تاکنون در المپیک مدالی کسب نکرده است.

تکواندو ۲ سهمیه گرفت

اما تکواندو «آرمین هادی‌پور» و «میرهاشم حسینی» با کسب امتیازات لازم در آخرین گرندپری تکواندو سال ۲۰۱۹ با وجود این که نتوانستند مدال این رقابت‌ها را کسب کنند، اما موفق شدند ۲ سهمیه  المپیک ۲۰۲۰ را به نام خود ثبت کنند. بر اساس وضعیت رشته‌های شانس کسب سهمیه برای المپیک توکیو سه سهمیه پیش‌بینی شد که در بخش مردان ۲ سهمیه محقق شد و یک سهمیه در بخش زنان هنوز محقق نشده است.  

بلاتکلیفی ۶ سهمیه دیگر کشتی به دلیل کرونا

کشتی؛ نخستین رقابت‌های گزینشی برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو  شهریورماه امسال در پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۹ قزاقستان برگزار شد که در کشتی فرنگی «علیرضا نجاتی» در وزن ۶۰ کیلوگرم، «محمدعلی گرایی» در وزن ۷۷ کیلوگرم و «امیر قاسمی منجزی» در وزن ۱۳۰ کیلوگرم و در کشتی آزاد «رضا اطری» در وزن ۵۷ کیلوگرم و «حسن یزدانی» در وزن ۸۶ کیلوگرم و «یدالله محبی» در وزن ۱۲۵ کیلوگرم توانستند سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب کنند. اما همچنان فرصت برای کسب سهمیه در کشتی فرنگی و آزاد باقی است که منتظر کسب ۶ سهمیه دیگر هستیم. قرار بود رقابت‌های کسب سهمیه المپیک اوایل فروردین ماه  ۹۹ در چین برگزار شود که به دلیل گسترش کرونا ویروس، این میزبانی به قرقیزستان داده شد که این کشور میزبان هم از برگزاری این مسابقات به دلیل شیوع این ویروس امتناع کرد. قرار است اتحادیه جهانی کشتی در این باره تصمیم‌گیری کند.

همچنین از بین ۶ سهمیه کسب شده تنها یزدانی در المپیک گذشته حضور داشته که پس از ۱۶ سال کشتی آزاد ایران را صاحب مدال طلا کرد.

اختصاص یک سهمیه به ایران در دوچرخه‌سواری

در دوچرخه‌سواری هم اتحادیه جهانی در آخرین رده‌بندی تیم‌های ملی جاده، نام ایران را به عنوان یکی از سهمیه‌داران المپیک ۲۰۲۰ ژاپن معرفی کرد.  

سیستم کسب سهمیه المپیک، کشورهایی که در رده سی و سوم تا پنجاهم رنکینگ قرار بگیرند، یک سهمیه می‌گیرند و ایران نیز با قرار گرفتن در رده سی و نهم یک سهمیه گرفت که البته از مدت‌ها پیش کسب این یک سهمیه مشخص شده بود.  

کسب چهار سهمیه در سابر 

در شمشیربازی چهار سهمیه توسط علی پاکدامن، مجتبی عابدینی، محمد رهبری و محمد فتوحی کسب شده است.

تاکنون ۴۸ سهمیه در 11 رشته دوومیدانی، بسکتبال، تیراندازی، کشتی آزاد و فرنگی، دوچرخه‌سواری، تیروکمان، تکواندو، والیبال، کاراته و شمشیربازی کسب شده که ۴۳ سهمیه به مردان اختصاص دارد.

بر این اساس برای تنیس روی میز سه سهمیه (۲ سهمیه مردان و یک سهمیه زنان)، بوکس سه سهمیه، قایقرانی سه سهمیه، وزنه‌برداری ۲ سهمیه و در شنا یک سهمیه پیش‌بینی شده که در مجموع  ۷۰ سهمیه برای کاروان ایران در توکیو پیش‌بینی شده است. همچنین در صورت محقق شدن ۷۰ سهمیه، رکورد ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو تغییر خواهد کرد.

 این رویداد از سوم تا ۱۹ مردادماه سال ۹۹ در توکیو برگزار خواهد شد و ۱۱ هزار و ۹۰ ورزشکار در ۳۳ رشته ورزشی و ۳۳۹ ماده طی ۱۹ روز صف‌آرایی خواهند کرد.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha