۱۴ سمن در قزوین برای مقابله با کرونا عازم مناطق حاشیه نشین شدند

قزوین - ایرنا - مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: ۱۴ سمن (سازمان مردم نهاد) برای مقابله با بیماری کرونا و همچنین توزیع اقلام بهداشتی به مناطق آسیب پذیر و حاشیه نشین استان اعزام شدند.

مریم بیدخام شامگاه یکشنبه در ستاد مقابله با بیماری کرونا در استان قزوین افزود: این سازمان‌های مردم نهاد با هدایت فرمانداری‌ها در نقاط حاشیه نشین و آسیب پذیر علاوه بر آموزش و اطلاع رسانی جوامع محلی، به توزیع اقلام بهداشتی مانند ماسک، ژل و مواد ضدعفونی کننده اقدام کرده و سطح آگاهی شهروندان را در مقابله با این بیماری افزایش می‌دهند.

وی بر آموزش کودکان کار تاکید کرد و اظهار داشت: در چنین شرایطی باید آموزش روش‌های مقابله و پیشگیری با بیماری کرونا به کودکان بیش از پیش در دستور کار قرار بگیرد که این مهم نیز جزو اولویت این سمن‌ها محسوب می‌شود و از ظرفیت خیران هم استفاده خواهیم کرد.

بیدخام به حجم انبوه اطلاع رسانی در رابطه با بیماری کرونا در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: امروزه به علت شیوع بیماری کرونا دستورالعمل‌ها و نکات فراوانی در فضای مجازی مخابره می‌شود که ازدیاد آنها ممکن است خود باعث اختلالات وسواس و بیمارانگاری شده و مردم تصور کنند که در همه جا ویروس کرونا وجود دارد، بنابراین لازم است که در این رابطه نیز ساماندهی و نظم مشخصی در دستور کار قرار بگیرد.

این مسؤول با بیان اینکه شستشو و رعایت اصول بهداشتی به افزایش مصرف آب منجر شده است، اظهار داشت: در چنین شرایطی باید با صرفه جویی بیشتر شرایط استفاده از آب شرب را برای همه شهروندان فراهم کرده و اجازه ندهیم به علت اسراف برخی از نقاط استان با قطعی آب روبرو شوند.

بیدخام به دوره بیماری آنفلوآنزا در اواخر زمستان امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش شیوع آنفلوآنزا در این برهه زمانی و هم زمانی آن با شیوع ویروس کرونا، عمدتا شهوندان علایمی شبیه به بیماری کرونا را شاهد هستند و ممکن است برای تست کرونا به بیمارستان‌ها مراجعه کنند، در صورتی که این حجم مراجعه باعث افزایش کادر درمانی بیمارستان می‌شود و ختی ممکن است به آلودگی فرد مراجعه کننده منجر شود که از شهروندان خواهشمندیم جز در موارد اضطراری به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با تاکید بر این نکته که ایمن ترین مکان برای شهروندان، خانه‌های آنهاست، بیان داشت: اگرچه با نزدیک شدن به عید نوروز مردم برای خرید مایحتاج و وسایل منزل باید در محیط بیرون رفت و آمد کنند، اما بهتر است که با استفاده از استارتاپ‌ها و اپلیکیشن‌های خرید مجازی، سعی کنیم کالاها را به صورت اینترنتی خریداری کرده و از تردد در اماکن پرازدحام خودداری کنیم.

بیدخام یکی از مکان‌های در کانون بحران ویروس کرونا را، آرایشگاه‌های زنانه عنوان کرد و گفت: متصدیان این واحدهای باید علاوه بر رعایت نکات بهداشتی، به استریلیزه کردن و گندزدایی چندین مرتبه در روز اقدام کرده و شهروندان نیز حدالمقدور جز در موارد ضروری از مراجعه به این مکان‌ها خودداری ورزند.

استان قزوین هشت نفر مبتلا به ویروس کرونا دارد که دو از آنها جان خویش را از دست داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =