حال عمومی ۲ بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی خوب است

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند گفت: تاکنون تست بیماری کرونا سه نفر در استان خراسان جنوبی مثبت شده که حال عمومی ۲ نفر از آنها خوب و یک نفر حاد است.

محمد دهقانی فیروزآبادی شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: تاکنون ۱۳۰ بیمار دارای علائم تنفسی به بیمارستان‌های استان مراجعه کرده‌اند که ۱۵ نفر دارای علائم مشکوک به کرونا بودند.

وی گفت: از ۱۵ نمونه ارسال شده به تهران، جواب ۱۲ مورد منفی و سه نفر مثبت بوده که ۲ نفر از این بیماران حال عمومی خوبی دارند اما وضعیت یک نفر به دلیل داشتن مشکلات تنفسی، حاد است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: از سه مورد مثبت که تا امروز داشتیم یکی از این افراد مبتلا به کرونا مرد ۵۵ ساله با سابقه بیماری قلبی است که از سه سال قبل در استان اقامت نداشته و در استان تهران مقیم بوده‌ است.

وی افزود: این فرد اخیرا برای عیادت مادرشان به بیرجند مراجعه می‌کند که اینجا علائم کرونا ظاهر و در بیمارستان بستری می‌شود که تست کرونا وی مثبت شده است یعنی موردی بوده که از تهران وارد شده است.

دهقانی فیروزآبادی بیان کرد: ۲ بیمار اخیر هم یکی مردی است که بیش از ۴۰ سال سن دارد و سابقه مختصری از بیماری زمینه‌ای قلبی داشته که در مشهد یکسری علائمی را پیدا می‌کند، بعد از مراجعه به شهر خودشان علائم تشدید و بارز می‌شود و به بیمارستان مراجعه می‌کند که امروز هم جواب تست کرونا این فرد مثبت اعلام شد.

وی اضافه کرد: بیمار سوم خانمی ۳۴ ساله است که در مواجهه و تماس با همسرشان که از قم آمده‌ بودند، ویروس کرونا منتقل شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: بررسی‌های اولیه ما نشان می‌دهد هر سه مورد مثبت در خراسان جنوبی از ویروس‌هایی است که در سایر استان‌ها وجود داشته و افراد به صورت مستقیم یا انتقالی مبتلا شدند و انتقال داخل استانی هنوز اثبات نشده است.

فوت شدگان کرونا نداشتند

وی درباره شایعه فوت ۲ فرد مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی گفت: یکی از موضوعاتی که در فضای مجازی به آن پرداخته می‌شود این است که ۲ بیمار فوت شدند و برای آنها تست کرونا رفته و مثبت شده ولی اعلام نمی‌شود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: حقیقت موضوع این است که یکی از این افراد خانم جوانی بودند که چند روز بعد از سزارین با علائم درگیری مغزی به بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند مراجعه کردند و آنجا بستری شدند.

وی با بیان اینکه این بیمار را ویزیت کرده است گفت: بیمار چندین نوبت توسط متخصصان عفونی هم ویزیت شده و به هیچ عنوان علائمی چه از نظر بالینی چه از نظر آزمایشگاهی وجود نداشت که شک به کرونا شود و برای وی آزمایش کرونا هم ارسال نشده و کرونا مطرح نبوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: مورد دوم فردی است که بیماری زمینه‌ای از جمله مشکلات خونی و کلیوی داشته و با علائم تنفسی آمده که برای این بیمار هم نمونه ارسال شد اما قبل از دریافت پاسخ تست کرونا، بیمار فوت شده است.

وی افزود: امروز از جمله جواب‌هایی که به دست ما رسیده مربوط به همین بیمار است و تست بیمار فوت شده منفی است یعنی به علت بیماری زمینه‌ای و نه ویروس کرونا فوت شده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (یکشنبه) اعلام کرد: تاکنون ۹۷۸ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۵۴ نفر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

کیانوش جهانپور درباره آخرین آمارهای ابتلا به ویروس کرونا در کشور بیان کرد: ۳۸۵ مورد جدید از ظهر دیروز تا امروز به طور قطعی به ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۳۰ نفر در قم، ۱۷۰ مورد در تهران، ۲۸ مورد گیلان، ۴۴ مورد مرکزی، ۱۳ مورد اصفهان، ۸ نفر استان فارس، ۱۷ مورد خراسان رضوی، دو مورد کرمانشاه، هشت نفر لرستان، سه مورد سمنان، ۱۱ مورد مازندران، ۳ نفر در همدان، دو نفر در خراسان جنوبی، ۳۱ مورد البرز، دو مورد هرمزگان، ۹ مورد خوزستان، یک مورد سیستان و بلوچستان، یک نفر ایلام، دو نفر استان کرمان (اولین موارد تشخیصی) به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۱ نفر دیگر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۷۵ مورد بهبود یافته و ترخیص شده از بیمارستان نیز در کشور داریم که عدد قابل توجهی است.

جهانپور گفت: بیشترین موارد ابتلای جدید به ویروس کرونا در روزهای اخیر در استان تهران مشاهده شده است. بعد از استان تهران، شرایط شیوع سریع بیماری در استان مرکزی دیده می‌شود. استان مازندران و نوار شمالی کشور نیز موارد شیوع بالایی دارد و از مردم می‌خواهیم از سفر غیرضروری به استان‌های شمالی کشور خودداری کنند.

وی اظهار داشت: نمودار ابتلا به ویروس کرونا همچنان صعودی است. موضوع در اغلب استان‌های کشور جدی است و امیدواریم با رعایت مردم بتوانیم از افزایش بار بیماری در روزهای آتی جلوگیری کنیم.

اولین مورد مثبت ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی دیروز (شنبه) دهم اسفند اعلام شد. 

ویروس کرونا که از چین شیوع یافت و به بسیاری از کشورهای جهان سرایت کرده، تاکنون ۲۷ استان کشور را نیز درگیر کرده است.

این بیماری قابل پیشگیری است و با رعایت بهداشت فردی و خودداری از تردد و سفرهای غیرضروری می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد.

کلاس‌های حضوری تمامی دانشگاه‌های استان تا پایان هفته جاری تعطیل است و آموزش به صورت مجازی و از راه دور خواهد بود.

همچنین تمامی مدارس خراسان جنوبی بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای سراسر کشور از روز شنبه تا دوشنبه دوازدهم اسفند تعطیل است و دانش‌آموزان می‌توانند از آموزش مجازی و تدریس در شبکه آموزش سیما بهره‌مند شوند.

ادارات استان نیز از روز شنبه به مدت یک هفته ۲ ساعت زودتر تعطیل می‌شوند.

بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند مرکز اصلی پذیرش و بستری بیماران مشکوک به کرونا انتخاب و تجهیز شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =