۱۱ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۹
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 83697109
۰ نفر

برچسب‌ها

پیروزی های ارتش یمن موجب برکناری فرمانده نیروهای وابسته به سعودی شد

تهران - ایرنا - دریادار "عبدالله سالم النخعی" که به عنوان فرمانده کل نیروهای تحت امر "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن و از وابستگاه سعودی منصوب شده بود، در پی شکستهای متعدد اخیر ارتش و کمیته های مردمی، برکنار شد.

پایگاه اطلاع رسانی "القدس العربی" امروز (یکشنبه) نوشت: منصور هادی در پی شکستهای سنگین نیروهای تحت امرش در استان های "صنعا و جوف" و پیشرفت‌های نظامی نیروهای "جنبش انصارالله یمن" در این استان ها و سقوط بسیاری از پایگاههای مهم نظامی دولت فراری و وابسته به سعودی در مناطق کوهستانی "نهم"، النخعی فرمانده کل نیروهای خود را برکنار کرد. 

بر اساس این گزارش، رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، " صغیر بن عزیز " فرمانده عملیات مشترک خود به جای النخعی منصوب کرد. 

منصور هادی در نوامبر سال ۲۰۱۸ النخعی را به عنوان فرمانده کل نیروهای تحت امر خود منصوب کرده بود. 

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در یک ماه گذشته طی عملیاتی با عنوان " البنیان المرصوص " توانستند بخش های مهمی از جبهه نهم و چند شهر دیگر یمن در استان‌های "مارب و الجوف" را از دست نیروهای وابسته به منصور هادی و وابستگان عربستان آزاد کنند .

بسیاری از فرماندهان محلی و وابستگان سعودی در روزهای گذشته از سقوط مراکز استان‌های الجوف و مآرب به شدت ابراز نگرانی کرده بودند که منجر به برکناری النخعی  از مقام عالی نظامی وی شد. 

تحلیلگران نظامی بر این باورند که در صورت سقوط استان‌های مارب و الجوف به دست ارتش و کمیته های مردمی یمن، آنها کنترل مهمترین قسمت‌هایی که اکنون در اختیار نیروهای منصور هادی است را به دست خواهند گرفت. 

استان مارب منبع اصلی نفت و گاز یمن است و از لحاظ اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. از سوی دیگر استان الجوف به دلیل اینکه بیشترین خط مرزی را با عربستان دارد از استان‌های مهم شمال یمن محسوب می شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha