روسیه بر ضرورت روند آستانه تاکید کرد

تهران –ایرنا- نماینده روسیه در سازمان ملل تاکید کرد که علیرغم آرزوی کشورهای غربی، روند آستانه کماکان ضروری باقی می ماند.

به گزارش خبرگزاری تاس، واسیلی نبنزیا (Vasily Nebenzya) نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پس از جلسه دیشب (۱۰ اسفند)  شورای امنیت برای بررسی اوضاع سوریه به خبرنگاران گفت: کاهش تنش ها تنها از طریق گفت و گو میان روسیه و ترکیه به دست می آید. امروز معلوم بود که برخی از اوضاع سوء استفاده می کنند تا ما را وارد نزاع با آنکارا کنند و ورد زبانشان این بود: (روند) آستانه مرده است.

نبنزیا افزود که کشورهای غربی برای دفن (روند آستانه) عجله نکنند.

به نوشته تاس، کلی کرافت سفیر آمریکا در سازمان ملل در جلسه اضطراری دیشب، حمله به سربازان ترکیه ای مستقر در سوریه را "آخرین میخ بر تابوت روند آستانه" خوانده بود.

 حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان روز شنبه در گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفت: شرایط ادلب نگران گننده است و باید هرچه سریعتر توافقات روند آستانه عملیاتی شود تا شاهد آرامش و امنیت و همچنین ریشه کن شدن تروریسم در این منطقه باشیم.

روحانی با تاکید بر اینکه قابل قبول نیست بخشی از کشور سوریه برای سال‌ها در اختیار تروریست‌ها باقی بماند، تصریح کرد: همانطور که بارها تاکید شده، راه حل معضل سوریه صرفا سیاسی بوده و از طریق گفت و گو حل  خواهد شد و نباید اجازه دهیم شرایط ادلب به بهانه ای برای مداخله و سوء استفاده آمریکایی ها از موضوع سوریه تبدیل شود.

عبارت روند آستانه به مذاکرات حل و فصل بحران سوریه اطلاق می گردد که نخستین بار در ژانویه ۲۰۱۷میلادی و در شهر آستانه پایتخت قزاقستان میان سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد و تاکنون نیز ادامه داشته و تازه ترین دور این گفت و گوها دی ماه امسال و به مدت دو روز در این شهر برگزار گردید.

در هفته‌های اخیر منطقه امن ادلب بر اثر تحرکات تروریست‌ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این سرزمین و درگیری آن با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله‌ باران مناطق پیرامون ادلب از سوی گروه‌های تروریستی، بر تنش‌ها به شدت افزوده است.

پنجشنبه گذشته (۸ اسفندماه) کاروان نیروهای نظامی ترکیه در منطقه جبل الزاویه هدف حمله هوایی قرار گرفت و دستکم ۳۴ نظامی ترکیه کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

استان ادلب۱۱ درصد از خاک سوریه را تشکیل می‌دهد و نیروهای سوری در ماه‌های اخیر بخش‌های زیادی از آن را آزاد کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =