۳۶ بیمار مشکوک به کرونا در گنبدکاووس بستری شدند

گنبدکاووس - ایرنا - رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس گفت: از ۲۹ بهمن تا ۱۰ اسفند درمجموع ۳۶ بیمار مشکوک به ویروس کرونا متعلق به هفت شهرستان واقع در شرق گلستان و دو شهرستان  دیگر این استان یعنی "آق قلا و علی آباد کتول" در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) گنبدکاووس بستری شدند.

دکتر عبدالرحیم پالیده روز یکشنبه درجلسه شورای سلامت و امنیت غذایی این شهرستان بابیان اینکه از این تعداد بیمار بستری شده ۱۸ نفر از مردم گنبدکاووس هستند، افزود: نمونه آزمایش تمامی این بیماران به تهران ارسال شده ولی هنوز جواب آنها نیامده با این حال ۹ نفر از این بیماران پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

وی، میانگین سنی مبتلایان مشکوک به بیماری کرونا و بستری شده در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) گنبدکاووس را که ۵۸ درصد آنها مرد و بقیه زن هستند، ۵۲ سال اعلام کرد و گفت: برای پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری و شکستن رنجیره انتقال آن همه مردم و مسوولان بایستی توصیه‌ها و هشدارهای بهداشت فردی و عمومی را به نحو احسن انجام دهند.

دکتر پالیده اضافه کرد: علاوه بر رعایت بهداشت فردی و عمومی و پرهیز از حضور دراماکن شلوغ و تجمعات، ضدعفونی کردن همه اماکن و مبلمان عمومی و معابر شهری، حمل و نقل عمومی شهری، برون شهری و روستایی، ادارات و نهادها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بایستی مورد توجه مسوولان مدیریت شهری و مدیران ادارات و نهادها قرار گیرد.

وی تصریح کرد: شستشوی مستمر دست‌ها با آب و صابون توسط شهروندان و اختصاص مکان‌هایی برای شستشوی دست‌ها در معابر و بوستان‌های شهری و همچنین در ادارات و نهادها برای ارباب رجوع‌ها ضروری است.

به گزارش ایرنا در این نشست مسئولان گنبدکاووس تصریح کردند: با توجه به روند رو به رشد شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور، استان گلستان و گنبدکاووس، ضرورت دارد که همه مردم و مسوولان در کنار هم و با همکاری یکدیگر برای پیشگیری و مقابله با این ویروس تلاش کنند.

فرماندار ویژه گنبدکاووس در این جلسه با قدردانی از تلاش‌های مجموعه مدیران، کارکنان، پرشکان و پرستاران شبکه بهداشت و درمان و سلامت این شهرستان برای انجام اقدامات مراقبتی و درمانی پیشگیری از ویروس کرونا، برلزوم رعایت جدی توصیه‌های بهداشت فردی و عمومی برای پیشگیری از ویروس کرونا توسط مردم این شهرستان مرزی تاکید کرد

عبدالقدیر کریمی با بیان اینکه صیانت از سلامت شهروندان مهمترین وظیفه مدیران است که بایستی با همکاری و مشارکت مردم به نحو احسن انجام شود، افزود: همه باید با رعایت اصول بهداشت فردی و عمومی به مقابله با ویروس کرونا برویم و آن را شکست دهیم و در این مسیر باید از همه ظرفیت‌های موجود برای اطلاع‌رسانی به مردم و انجام اقدامات پیشگیرانه استفاده شود.

وی، پرهیز از برگزاری تجمعات و حضور در اماکن شلوغ و پُرتردد یا به حداقل رساندن این حضورها را مهمترین پیام این جلسه دانست و اضافه کرد: باید به مردم اطلاع‌رسانی شود تا حتی‌المقدور مراسم‌ عروسی برگزار نکنند و در عزاداری‌ها هم کمتر شرکت کنند.

کریمی، استفاده از ظرفیت رسانه‌ها برای اطلاع رسانی اخبار صحیح و پرهیز از انتشار اخبار کذب و نیز استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردمی و نیکوکاران برای تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز اقشار آسیب‌پذیر را مهم دانست و اضافه کرد: تعطیلی گیم‌نت‌ها و کافه‌های سنتی عرضه کننده قلیان، استمرار تطعیلی بازار هفتگی و در صورت امکان نمازجمعه ضروری است.

وی از نانوایان گنبدکاووس نیز درخواست کرد تا فروشنده نان و دریافت کننده پول از مشتریان دو فرد مجزا باشند در غیر اینصورت با نانوایان متخلف برخورد خواهد شد ضمن اینکه ادارات و نهادها می‌توانند برخی کارهای غیرضرور را به زمان عادی شدن شرایط موکول نمایند.

معاون درمان مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس نیز دراین جلسه گفت: با توجه به روند رو به رشد شیوع ویروس ناشناخته کرونا در کشور، استان گلستان و گنبدکاووس، لازم است تمامی توصیه‌ها و هشدارهای بهداشت فردی و عمومی با حساسیت بیشتر مورد توجه مردم، مدیران و کارکنان ادارات و نهادها قرار گیرد تا از شیوع بیشتر آن جلوگیری شود.

دکتر شاهرخ رضایی افزود: پرهیز از برگزاری جلسات و اجتماعات غیرضروری و ادامه لغو یا تعطیلی تمامی رخدادهای ورزشی و تمرینی باشگاه‌های ورزشی دولتی و خصوصی، مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و نمازجمعه و پیش بینی تمهیدات بهداشتی در اماکن و مراکز عمومی و مذهبی مانند بانک‌ها، خانه نگهداری از سالمندان و معلولان ذهنی، اماکن متبرکه و نظارت مستمر بر آنها، بسیار مهم و ضروری است. 

گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت، دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =