۱۱ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۸
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83696603
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

هشتگ "مسلمانان هند در خطر هستند" ترند توییتر شد

دهلی نو-ایرنا- پس از خشونت های یک هفته گذشته در دهلی نو هشتگ "مسلمانان هند در خطر هستند" ترند رسانه های اجتماعی در هند از جمله توییتر شد.

مردم در سرتاسر جهان با انتشار تصاویری از حملات  یک هفته گذشته علیه مسلمانان در دهلی نو و سایر مناطق هند  به این خشونت ها اعتراض کردند و خواستار حمایت همه جانبه از مسلمانان هند شدند.

تعداد زیادی از کاربران توییتر از عدم توجه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به خشونت ها علیه مسلمانان در یک کشور دموکراتیک بزرگ مانند هند انتقاد کردند و تعدادی دیگر خواستار برقراری عدالت توسط دولت هند شدند.
 

چرا مسلمانان هند با خشونت مواجه شده اند؟

در ماه دسامبر، پارلمان هند لایحه اصلاح قانون شهروندی را تصویب کرد که اساساً قانون تابعیت این کشور در سال ۱۹۵۵ را تغییر داد. این امر باعث اعتراضزت گسترده مردم از طیف های مختلف از جمله دانشجویان در سراسر هند شد.

اعتراضات و تحصن در دهلی نو پایتخت هند، بیش از دو ماه ادامه داشته و  تا حد زیادی  صلح آمیز بوده است. با این حال، دولت حزب حاکم  بهاراتیا جناتا پارتی (بی جی پی) از لفاظی های خشونت آمیز استفاده کرده و تهدید کرده است که معترضین را به ضرب گلوله خواهد کشت.

یک رهبر محلی حزب بی جی پی در طول سفر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به هند(روز های دوشنبه و سه شنبه) به معترضین  "اولتیماتوم" داد.

از روز یکشنبه، درگیری های شدید بین طرفداران و مخالف اصلاحات قانون شهروندی، ۴۲ کشته و بیش از ۳۰۰  زخمی برجای گذاشته است. این خشونت ها به سرعت رنگ  مذهبی به خود گرفته  به گونه ای که گروه های ناشناس مساجد را در شمال شرق دهلی نو  تخریب کرده و محلات  مسلمان نشین را با بمب های بنزینی هدف قرار داده اند. از سوی دیگر به معابد و اماکن مقدس هندو در این خشونت ها آسیبی نرسیده است. گزارش های رسانه ای همچنین  حاکی از انتقادات گسترده  از ناتوانی پلیس دهلی در کنترل خشونت ها است.

وقوع این سطح از خشونت های جمعی در سفر رئیس جمهور آمریکا به کشوری، به ویژه در پایتخت  یک کشور، بی سابقه بوده  است.
 

چرا اعتراض به اصلاح قانون شهروندی؟

اصلاح قانون  شهروندی هند  در تاریخ  ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود. مسئولان هند در باره علت این اقدام گفته‌اند که مسلمانان کشورهای همسایه تحت پیگرد نیستند.

اما گروه های منتقد به این اصلاحات معتقدند که هدف واقعی از قوانین جدید تحت فشار قرار دادن بیشتر مسلمانان و تبعیض علیه آنان برای راضی نگاه داشتن احزاب هندو می باشد. آمیت شاه وزیر کشور هند  ضمن رد این اتهامات اعلام کرده که هیچ فردی در هند حقوق شهروندی خود را از دست نخواهد داد

رهبران حزب بی جی پی  برای  توجیه قرار نگرفتن مسلمانان در این قانون اعلام  کرده اند که هدف از این قانون  کمک به قربانیان آزار و اذیت مذهبی در کشورهای  همسایه هند است. یک مقام دولتی خاطرنشان کرد: مسلمانان افغانستان، پاکستان و بنگلادش به طور مشخص نمی توانند با آزار و اذیت روبرو شوند زیرا آنها در کشوری با جمعیت اکثر مسلمان زندگی می کنند.

این قانون برای ساختن یک ملت هندو در دستور کار  دولت بی جی پی قرار دارد. دولت  نارندرا مودی  نخست وزیر هند،  که هم اکنون  دوره دوم خود را تجربه می کند، سه گام مهم برای اجرای این هدف برداشته است.

طرح  ملی ثبت نام  شهروندان در   ایالت آسام منجر به شناسایی ۱.۹ میلیون نفر از ساکنان آن ایالت به عنوان "مهاجران غیرقانونی" شد که اکنون در خطر سلب تابعیت هستند. در ماه اوت سال گذشته، دولت هند وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر با جمعیت اکثرا مسلمانان را باطل کرده و آن را به چند منطقه تقسیم کرد. این  اقدام قدرت  کشمیر برای  تصویب قوانین مخصوص به خود به جز در زمینه های دفاع، امور خارجه و ارتباطات را از بین برد.

در ماه نوامبر، دیوان عالی هند  در حکمی به هندوها  اجازه ساخت معبدی را در محل مسجد بابری داد. تندروهای هندو در سال ۱۹۹۲ این مسجد مسلمانان را ویران کرده بودند. این تحولات نه تنها  به ملی گرایان هندو قدرت بیشتری داد،  بلکه به افزایش احساس عدم امنیت در میان مسلمانان هند کمک کرد.

در داخل هند،  برخی معتقدند که اصلاحات قانون شهروندی هند همراه با سایر طرح ها،  نهایتا به سلب تابعیت حدود ۲۰۰ میلیون  شهروند مسلمان هند منجر خواهد شد.

هند همچنین  اقدام ساخت مراکز بزرگ  بازداشت در ایالت شمال شرقی آسام کرده است. اگرچه توجه زیادی به این  جریان نشده است، خطر بازداشت و تبعید در مقیاس بزرگ می تواند به راحتی به یک بحران انسانی  تبدیل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =