بیماران نیازمند به خون را در بحران کرونا فراموش نکنیم

بندرعباس- ایرنا- مدیرکل امور بانوان وخانواده استانداری هرمزگان گفت: نباید بیماران نیازمند به خون را در زمان بحران کرونا فراموش نکنیم.

مریم یگانه روز یکشنبه درحاشیه بازدید از بخش های انتقال خون هرمزگان و اهدای خون به بیماران افزود: در شرایطی که استرس وجوروانی بیماری کرونا درسطح کشور و استان وجود دارد، مردم می توانند با اهدای خون سالم، مصرف کنندگان خون را یاری کنند.
وی بیان داشت: طبق گفته کارشناسان انتقال خون، بانوان هرمزگان به جهت ترس از کم خونی فقط سه درصد اهداکنندگان خون  را تشکیل می دهند. 
مدیرکل امور بانوان وخانواده استانداری هرمزگان اظهارداشت: دانستن برخی نکات می‌تواند سبب کاهش دغدغه‌های بانوان و اطمینان از این شود که اهدای خون مشکلی را برای آنها ایجاد نمی‌کند.
یگانه ادامه داد: اهداکنندگان قبل از اهدای خون توسط پزشک مورد معاینه، مشاوره، اندازه گیری میزان کم خونی و فشارخون قرارگرفته و درصورت داشتن شرایط مناسب از آنان خونگیری می شود.
مشاور استاندار هرمزگان توصیه کرد: بااهدای خون بسیاری از بیماران به زندگی دوباره برمی گردند.
مدیرکل انتقال خون هرمزگان اظهارداشت: بانوان  می توانند پس از اهدای خون با رعایت نکات بهداشتی وتغذیه ای  با مصرف غذاهای حاوی آهن میزان خون اهدایی خود را جبران نمایند.
وی یادآورشد: زنان یکی از جمعیت‌های سالم و مناسب برای اهدای خون هستند و در کارهای عام المنفعه همیشه پیشتاز بوده اند و نمی‌توان توانایی و استعداد آن‌ها را در اهدای خون نادیده گرفت.
یگانه با قدردانی از همه کارکنان پر تلاش وایثارگر در واحدهای بهداشتی ودرمانی و انتقال خون که در بحران ها، شب و روز در خدمت رسانی جهت بازگرداندن سلامتی به بیماران خاطرنشان کرد: اهدای خون یک وظیفه ملی است.
استان هرمزگان به واسطه وجود بیماران خاص در زمینه‌های مختلف به طور متوسط روزانه نیازمند ۲۰۰ تا ۲۵۰ واحد خون است.
بیشترین مصرف خون در هرمزگان مربوط به سه هزار و ۵۰۰ بیمارخاص و بیماران سخت درمان، عمل‌های جراحی و مصدومان تصادف‌های جاده ای است.
هرمزگان از نظر مبتلایان به بیماری تالاسمی در رتبه دوم کشور قرار دارد و یک هزار و ۵۰۰ بیمار تالاسمی دارد که سه برابر متوسط کشور است.
بیماران دیالیزی و بیماران دارای اختلال انعقاد خون نیز از دریافت کنندگان دائمی فرآورده‌های خونی هستند که هرمزگان دارای ۴۰۰ بیمار دیالیزی و ۱۶۰ بیمار دارای اختلال انعقادی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha