پویش دانشجویی مقابله با کرونا راه‌اندازی شد

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از راه‌اندازی پویش دانشجویی «زندگی، دست یاریگر توست...» برای کمک به مقابله با بیماری کرونا خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، غلامرضا غفاری با اعلام این خبر افزود: پویش دانشجویی «زندگی، دست یاریگر توست...» با همراهی تمامی کنش گران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها راه اندازی می شود.
وی هدف از ایجاد این پویش بزرگ را مشارکت و یاری رساندن دانشگاهیان در کاهش عوارض اجتماعی این بیماری عنوان کرد و اظهار داشت: رشد عقلانیت جمعی از طریق افزایش آگاهی های عمومی، تقویت همبستگی اجتماعی و پرهیز از اقدامات متعارض و موازی با سیاستگذاران و دست اندرکاران این موضوع، ارتقای امید و نشاط اجتماعی در شرایط پر استرس کنونی از طریق ایجاد آرامش در جامعه، ترویج فرهنگ کمک رسانی از طریق پیگیری اقدامات پیشگیرانه و آموزش های خود مراقبتی و نیز در صورت لزوم مشارکت در خدمات رسانی بهداشتی و درمانی به شهروندان از کار ویژه های این پویش دانشجویی به شمار می روند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: از آنجا که شیوع بیماری کرونا در شرایط کنونی موجب بروز یکی از بزرگترین چالش ها و مخاطرات اجتماعی در بیش از چهل کشور دنیا و ایران شده است، غلبه بر این بیماری علاوه بر بهره گیری از ظرفیت های درمانی، نیازمند تقویت زیر ساخت های اجتماعی است.
وی تقویت امید، اعتماد و همبستگی را از مهم ترین ملزومات اجتماعی برای فائق آمدن بر این چالش عنوان کرد و افزود: دانشگاه به عنوان موتور محرک اجتماع نقش به سزایی در تقویت بنیان های اجتماعی دارد و می تواند در کاهش این قبیل تلاطم ها ایفای نقش کند.
غفاری ایجاد آرامش، پرهیز از بروز استرس و فشارهای روحی و جلوگیری از انتشار شایعات ضمن اطلاع رسانی دقیق و به هنگام را در مقابله با این بیماری ضروری دانست و تأکید کرد: این عوامل به همراه تلاش های درمانی می تواند جامعه را از این چالش خطیر عبور دهد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجربه موفق این گونه پویش ها در موضوعات اخیر به ویژه در سیل ابتدای سال جاری ابراز امیدواری کرد که همه با یاری یکدیگر و در کنار تلاش های خستگی ناپذیر کادر درمانی هر چه زودتر و در آستانه عید نوروز بار دیگر بر این مشکل غلبه پیدا کنیم.
غفاری از کنش گران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها اعم از مجموعه های دانشجویی، کانون های فرهنگی، انجمن ها علمی، تشکل های اسلامی، نشریات دانشجویی ، معاونان و مدیران فرهنگی دانشجویی، استادان مشاور فرهنگی و کارشناسان فرهنگی که همواره همراه حرکت فرهنگی دانشگاه ها هستند دعوت کرد با پیوستن به این پویش بزرگ در ریشه کنی این بیماری مؤثر باشند.

ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تاکنون به حدود ۵۰ کشور سرایت کرد که سازمان بهداشت جهانی را برآن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

در ایران نیز تا ظهر شنبه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۵۹۳ نفر افزایش یافت. تعداد قربانیان این بیماری در سطح کشور به  ۴۳ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =