قصه دنباله‌دار کمبود اقلام بهداشتی در سمنان برای پیشگیری از کرونا

سمنان- ایرنا- سمنان نیز مانند دیگر استان‌های کشور دچار مشکل کمبود ماسک و محلول‌های ضدعفونی به عنوان ابزارهای موثر در شکست ویروس کرونا است که رفع این مشکل نیازمند اتخاذ تدابیر راهبردی در نحوه توزیع است.

دولت‌مردان با تلاش بی‌وقفه به دنبال تحقق هدف شکست ویروس کرونا هستند و در این بین تامین ابزارهای پیشگیری مانند ماسک و مواد ضدعفونی در شهرهای کشور و توزیع مناسب به منظور جلوگیری از ایجاد تجمع در مقابل داروخانه‌ها و احتکار خانگی امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.
مردم از ویروس کرونا ترسیده‌اند و حق دارند از روی ناآگاهی یا کم آگاهی با خرید ابزار پیشگیری از ویروس کرونا مانند ماسک حتی بیش از نیاز برای حفظ جان خود در تکاپو باشند.
رفع مشکل خرید هیجانی در بین مردم نیازمند توجیه و آموزش دارد، مردم باید بدانند و حس نوع دوستی در وجودشان تقویت شود تا در کنار سلامت خود به سلامت اطرافیان خود توجه کنند و برای خرید تنها به رفع نیاز اکتفا کنند.
در گزارش‌های مردمی خبرنگار ایرنا در سمنان مشخص شد افراد به صورت کاملا صحیح از شرایط لازم برای استفاده از ماسک آگاه بودند، اما در این بین افرادی بودند که به رفع نیاز قانع نبوده و برای سه ماه آینده خود به دنبال ذخیره ماسک و مواد ضدعفونی بودند.
در شرایط فعلی مدیریت توزیع بهترین راهکار رفع کمبودها است، تمام مردم در مراکز بهداشت پرونده سلامت دارند و می‌توان از این ظرفیت برای مدیریت در توزیع استفاده کرد.
مراکز بهداشت در شهر سمنان تقسیم‌بندی شده اند و هر مرکز بهداشت یک منطقه خاص را پوشش می‌دهد که این ظرفیت مناسب برای شناسایی جامعه هدف و توزیع درست است.

شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته(آذر/دی) از کشور چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در چین به این ویروس مبتلا شدند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.
این بیماری، قابل پیشگیری است و به‌راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.ماسک نداریم لطفا سوال نفرمایید

ملیحه شاه‌مرادی یکی از شهروندان سمنانی که برای تهیه ماسک به داروخانه مراجعه کرده و با نوشته «ماسک نداریم لطفا سوال نفرمایید» مواجه شده بود در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: من به واسطه کارم هرروز با قشر زیادی از جامعه در تماس هستم و برای حفظ سلامت خود و مشتریان مجبور به استفاده از ماسک هستم و متاسفانه یافتن ماسک کاری سخت و مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه است.
وی ادامه داد: من در شهر یک مغازه دارم که هرروز به واسطه شغلم با افراد زیادی در صحبت هستم و برای در امان بودن از هر نوع ویروس واگیر نیازمند ماسک هستم.
وی بیان کرد: تجهیزات و موادی مانند ماسک، محلول ضدعفونی و پد الکلی ابزار مقابله و پیشگیری از ویروس کرونا است و اصلا کمبود این ابزار پیشگیری قابل قبول نیست.
این خانم مغازه‌دار تصریح کرد: هزینه برای پیشگیری سرمایه‌گذاری است و مسوولان برای ترغیب و الزام برای فعالیت مضاعف کارخانه‌های فعال در زمینه تولید ماسک و موادضدعفونی باید تمهیدات ویژه در نظر بگیرند.
 


کارگران سربازان عرصه تولید در انتظار توجه
محمد سعیدی، کارگر یکی از کارخانه‌های واقع در شهرک صنعتی سمنان، در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: کارگران در قسمت خط تولید به فاصله کمتر از یک‌متر از یکدیگر مشغول فعالیت هستند و فعالیت بدنی‌شان به قدری زیاد است که سرما و گرما نمی‌شناسند، و برای حفظ سلامتی نیازمند ابزار پیشگیری هستند.
وی ادامه داد: کارگران سربازان عرصه تولید هستند که نباید مورد غفلت قرار بگیرند، چرا که شیوع بیماری در بین کارگران به منزله توقف تولید است.
وی بیان کرد: شهرک صنعتی استان سمنان دارای واحدهای تولیدی ماسک و محلول‌های ضدعفونی است و لازم است توزیع در کارخانه‌ها در بین کارگران در اولویت باشد.
سعیدی یادآور شد: ماسک در شهر سمنان به کالایی دست نیافتنی تبدیل شده که هر چقدر بگردی کمتر میابی و با جمله «لطفا سوال نفرمایید ماسک نداریم» مواجه می‌شوید.
این کارگر شرکت تولیدی در سمنان تاکید کرد: کارگران به دلیل فعالیت همراه با تعریق و فاصله کمتر از یک متر بیش از همه در خطر بیماری هستند که هر بیمار بدون شک خانواده خود را نیز بیمار خواهد کرد، از مسوولان می‌خواهیم در توزیع مواد ضدعفونی و ماسک کارگران را در اولویت ببینند.

ماسک با اعلام برنامه توزیع شود
مهسا دولتی یکی از جوانان سمنانی خسته از تلاش بی‌نتیجه برای خرید ماسک در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: درشهر سمنان الکل، ماسک، ژل و مواد ضدعفونی پیدا نمی‌شود و تازه مسوولان بعد از دوهفته می‌گویند نگران نباشید.
وی ادامه داد: ترددهای زیاد برای پیدا کردن ماسک خود خطری برای ابتلا به ویروس کرونا است و لازم است مسوولان آدرس و راهکار تهیه مواد ضدعفونی را ارایه دهند تا مردم در صف‌های طولانی به دنبال خرید ماسک و محلول‌های ضدعفونی نباشند.
دولتی تصریح کرد: می‌دانیم ماسک مانع از ابتلا به ویروس کرونا نیست، اما حداقل از انتقال ویروس از راه ترشحات که عامل اصلی انتقال ویروس کرونا است جلوگیری می‌کند و به عنوان یک مطالبه از مسوولان می‌خواهیم با اتخاذ تدابیر هوشمندانه این مشکلات را رفع کنند.

بی‌اطلاعی شهروندان از نحوه کاربرد مواد ضدعفونی
آرش امین‌بیدختی از دیگر شهروندان سمنانی در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: دقیقا یک هفته است که برای خرید ماسک، مواد ضدعفونی والکل سمنان را گشته ام و تنها چیزی که پیدا کردم ۲ تا شیشه الکل صنعتی است که نمی‌دانم مناسب برای ضد عفونی است یا خیر.
وی اضافه کرد: دیگر بی خیال پیدا کردن ماسک و مواد ضدعفونی شده ام.
امین بیدختی خاطرنشان کرد: آموزش بخشی مهم در پیشگیری و شکست ویروس کرونا است و باید جدی گرفته شود.
یکی دیگر از افراد فعال در حوزه صنعت که نخواست نامی از وی برده شود در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: با چندین واحد تولیدی ماسک برای ارسال ماسک به سمنان صحبت کرده که همگی به اتفاق گفتند فروش ندارند و کل تولیدات خود را به دولت می‌دهند و حال دولت به چه صورت توزیع می کند نمی‌دانم.

ضعف توزیع ماسک در شهر سمنان
محسن یارمحمدی یکی از شهروندان سمنانی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برای خرید ماسک به بسیاری از داروخانه های سمنان سر زدم و متاسفانه داروخانه ها ماسک ندارند و در روزهای قبل هم با این مشکل مواجه بودیم و صرفا موفق شدیم پد الکلی تهیه کنیم.
وی تصریح کرد: از شما به عنوان پل ارتباطی مردم و مسوولان می‌خواهم اطلاع رسانی کنید که توزیع ماسک در داروخانه ها به شدت ضعیف است.
یارمحمدی تاکید کرد: خروجی تولیدی های ماسک دقیقا کجا توزیع می‌شود، آیا برخی افراد به قیمت سلامت ملت، به دنبال ثروت‌اندوزی هستند، آیا چنین پول کثیفی از گلویشان پایین می‌رود.برخی افراد با خرید ماسک بیش از نیاز عامل کمبود هستند
مهین دوست‌محمدی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد با خرید هیجانی و انبارکردن در خانه دیگران را به زحمت می‌اندازند و از ماسک و مواد ضدعفونی محروم می کنند.
وی ادامه داد: در جامعه حس نوع‌دوستی باید تقویت شود، متاسفانه در شرایط فعلی هر فرد تنها به خودش فکر می‌کند و با خرید ماسک با تعداد زیاد و انبار خانگی ترس به خاطر ترس از کمبود ماسک، تنها به فکر حفظ سلامت خودش است.
وی بیان کرد: باید در جامعه روحیه هم‌نوع دوستی تقویت شود تا اگر یک ماسک هست، افراد با ازخودگذشتگی ماسک را به فرد در اولویت اهدا کنند نه اینکه برای خودشان انبار کنند.
دوست محمدی یادآور شد: جامعه نیازمند آموزش است تا بتوانیم از این بحران‌ها عبور کنیم در غیر این صورت هرچقدر ماسک و محلول ضدعفونی در شهر توزیع شود یکسری افراد با خرید بیش از نیاز و احتکار خانگی، موجب کمبود ماسک و مواد ضدعفونی می‌شوند.

در خانه ماسک بسازیم
علیرضا شرفیه از شهروندان سمنانی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: من هر چقدر برای خرید ماسک به مراکز مختلف مراجعه کردم چیزی نیافتم و در آخر با همفکری همسرم تصمیم گرفتیم خودمان ماسک درست کنیم.
وی ادامه داد: برخی فیلم‌های کوتاه در فضای مجازی آموزش‌های خوبی را به کاربران ارایه می‌دهد و ما با الگوبرداری از این فیلم های آموزشی برای خودمان ماسک درست کردیم.
وی بیان کرد: درست است که ماسک خانگی با ظرافت و تمیزی ماسک واحدهای تولیدی نیست، اما با قرار دادن یک باند یا گاز تمیز پشت ماسک می‌توان ماسک مطمئنی درست کرد.
کمبود ماسک در شرایط فعلی دور از انتظار نیست چرا که مردم به این باور رسیدند شکست ویروس کرونا در گرو رعایت نکات بهداشتی است و اینجا وظیفه مسوولان است با اتخاذ راهبر هوشمندانه کمبودها را مدیریت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها