۱۱ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۱
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83696320
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

منطقه سبز امنیتی بغداد بسته شد

بغداد – ایرنا – منطقه سبز امنیتی بغداد در مرکز پایتخت عراق از نخستین ساعت های صبح امروز (یکشنبه) با هدف پیشگیری از اقدامات خرابکارانه به روی حرکت خودروها بسته شد.

رفت و آمد به منطقه سبز بغداد دو هفته پیش پس از ماه ها تدابیر شدید امنیتی از سر گرفته شد.
رسانه های عراق به نقل از منابع امنیتی اعلام کردند که پل «السنک» در مرکز بغداد و حوالی میدان تحریر نیز صبج امروز بسته شد.
بر اساس گزارش ها و فراخوان های فضای مجازی، امروز قرار است تجمع ها و تظاهرات اعتراضی گسترده در بغداد و استان های مرکزی و جنوبی برگزار شود.

به گفته معترضان این اعتراض ها به منظور فشار بر دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام، دستیابی به اصلاحات و شناسایی و معرفی عوامل کشتار تظاهرکنندگان از سرگرفته خواهد شد.

معترضان در بغداد بارها کوشیده اند با تخریب دیوارهای بتنی در میدان السنک وارد منطقه سبز امنیتی شوند که با واکنش نیروهای امنیتی مواجه شده اند.

منطقه سبز بغداد محدوده‌ای به گستره ۱۰ کیلومتر است که در محله «کَرخ» واقع شده است و سفارت‌خانه‎ها، مراکز دولتی و امنیتی عراق در این منطقه واقع شده‌اند.

منطقه سبز مشهورترین نام برای «منطقه بین‌المللی بغداد» است که در مرکز این شهر واقع شده و اطراف آن دیوارهای بتنی بلند کشیده شده است.

اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی مقام های عراق با اشاره به بازگشت امنیت و شکست داعش، اقدام به بازگشایی منطقه سبز بغداد کردند.

پیش از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ چنین نامی وجود نداشت و کاخ‌های «صدام»، دیکتاتور سابق عراق در این منطقه واقع شده بود که در پی ورود نیروهای آمریکایی به شهر بغداد، مقام‎های آمریکا دفاتر خود را در کاخ صدام ایجاد کردند.

بسیاری از نهادها و مراکز دولتی و بین‌المللی در این منطقه قرار دارند؛ از آن جمله می‎توان به دفتر سازمان ملل، دفتر اتحادیه اروپا، سفارت آمریکا و سفارت انگلیس اشاره کرد.

تا سال ۲۰۰۹ مسوولیت حفظ امنیت منطقه سبز بغداد بر عهده نیروهای خارجی بود اما از آن زمان به بعد محافظت از این منطقه به نیروهای امنیتی عراق واگذار شد.

سکونت مقام های دولتی و ارشد عراق در این منطقه و جلوگیری از ورود مردم به آن در سال‌های اخیر همواره از سوی مردم عراق مورد انتقاد شدید بوده است.

  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha