۱۱ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۱
کد خبرنگار: 930
کد خبر: 83696220
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا مغلوب وجدان‌های بیدار

سمنان- ایرنا- ویروسی به نام کرونا این روزها پای به میهمانی ناخوانده‌ای گذاشته که نام دلهره آورش به کابوسی برای کوچک و بزرگ این سرزمین تبدیل شده است اما می توان کمی هم مثبت به موضوع نگاه کرد و شاید وجودش ترازویی شد که بتوان سره را از ناسره تشخیص داد.

خیلی ساده و بی تکلف با همان زبان عامیانه‌اش تراکتی را مقابل در قهوه‌خانه نصب کرده و نوشته است: «مال دنیا میاد و میره، این روزگار چه خوش، چه بد می گذرد اما تمام دغدغه ما سلامت شماست. به خاطر حفظ سلامت شما تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشیم.»

این قلیان سرای مجردی در یکی از مناطق پرجمعیت شهر سمنان برای خیلی‌ها پاتوق خاطره‌انگیزی بود که از ۹ صبح تا پاسی از بامداد از جوان تا پیر بگیر و دانشجو، دکتر و مهندس و کاسب و ... را در خود پذیرا بود تا دوستان و همکاران فارغ از سختی‌های روزگار ساعتی گرم تفریح شوند گرچه تفریحی که خیلی از پزشکان آن را نهی می‌کنند.

همسایه قهوه‌خانه می‌گوید محسن صاحب آن یک ماه هم نمی‌شود عروسی کرده و تمام درآمدش از همین قهوه خانه است. ادامه می‌دهد که از همان روزهای اول که تب کرونا در ایران دامنه بیشتری پیدا کرد در قهوه خانه‌اش را خودجوش بست و از درآمدی که شاید مایه ابتلا به ویروس و مرگ دوستانش باشد گذشت.

از همان بدو ورود کرونا به ایران، مسوولان و کارشناسان بهداشتی تاکید کردند حضور در اماکن عمومی چون قهوه‌خانه ها عاملی برای ابتلا به این ویروس است.خصوصا این که قلیان به صورت مشترک در طول روز توسط ده‌ها تن از مشتریان یک قهوه‌خانه استفاده می‌شود.

حرکت همراه با نوع دوستی محسن، محسن‌های زیادی را در شهر سمنان بیدار کرد و اکثر قریب به اتفاق قلیان‌سراها به صورت خودجوش کاسبی خود را تعطیل کرده و در مغازه ها یا باغچه‌های خود را بستند. این در حالیست که گفته می شود نزدیک به ۱۵۰ قلیان‌سرا در شهر سمنان فعالند و تا لحظه انتشار این یادداشت هنوز هیچ اجبار قانونی از سوی مسوولان بهداشتی، قضایی یا انتظامی برای تعطیلی قهوه‌خانه ها در شرایط شیوع ویروس کرونا را شاهد نبوده‌ایم. گرچه هنوز اندک قلیان‌سراهایی هستند که در شرایط فعلی منفعت مالی خود را بر سلامتی جامع ترجیح داده اند.

محسن‌ها را بگذاریم کنار و تدبری کنیم در عملکرد ده‌ها محتکر ماسک و لوازم بهداشتی در روزهای اخیر، عده‌ای از منفعت خود برای سلامت جامعه می‌گذرند اما عده‌ای سودجویی را بر وجدان پاک ترجیح داده و نیات پلید خود را مستقیم بر سلامت مردم گره می‌زنند.

کار امثال محسن کوچک نیست، یک حساب سر انگشتی می گوید حتی قهوه خانه مجردی ۵۰ متری او در روز نزدیک به ۱۵۰ تا ۲۰۰ مشتری داشته و این عدد را ضرب کنید در رقم حدود ۱۵۰ قهوه‌خانه سمنان که برخی‌شان در باغ‌ها و فضاهای بزرگ‌تر پذیرای خانواده‌ها هم هستند و مشتری بیشتری دارند.

پیشگیری از کرونا توسط خود مردم عملی می‌شود و خودمراقبتی مهم‌ترین عنصر در شکست این ویروس وارداتی است.

و روی سخنی هم با مسوولان که چطور می‌خواهند پس از پایان کرونا پاسخ همراهی مردم نیک اندیش شهرهایمان را بدهند؟

از مهدکودک های خصوصی که چندین روز است تعطیلند تا تالارهای مراسم‌های عزا و شادی گرفته تا سینمادارها، هتل داران و بسیاری اصناف دیگر که کرونا برای آن ها زخمی شد بر کاسبی شب عیدشان باید به انحای مختلف زیر چتر حمایتی قرار گیرند تا ایرانیان که همدلی شان را در بحران کرونا نشان دادند زبانزد سایر ملل شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها