خسارت تحمیلی کرونا به تماشاخانه‌های خصوصی جبران نمی‌شود

تهران- ایرنا- مدیر تماشاخانه خصوصی تئاتر هامون با بیان اینکه خسارت تعطیلی‌ها جبران نمی‌شود، گفت: دلیل ادامه فعالیت مدیران با وجود همه مشکلات این بخش عشق به هنر تئاتر است.

اسفندماه با وجود پیش بینی ها جهت رونق دوباره تئاتر به ویژه برای تماشاخانه های خصوصی بعد از سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، آغازی متفاوت داشت زیرا با شیوع ناگهانی ویروس کرونا که چندی است در کشورهای جهان جان مردم را می گیرد و عده ای را در بیمارستان بستری می کند تمامی فعالیت هنری از جمله تئاتر، موسیقی و سینما به مدت یک هفته تعطیل شدند و روز پنجشنبه گذشته نیز بنا بر ابلاغ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بار دیگر به مدت یک هفته تعطیلی بخش فرهنگی و هنری بار دیگر تمدید شد.

در میان بخش های مختلف هنری بیش از هر عرصه دیگری تئاتر و تماشاخانه های خصوصی هستند که متضرر شده اند زیرا بیشتر سالن ها استیجاری است و برای ادامه حیات نیاز به اجرای نمایش ها دارند تا به درآمدی برای فعالیت های خود برسند.

هادی حجازی فر در گفت وگو  با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه منتظر تمام شدن امسال هستم، اظهار داشت: تئاتری ها نیمی از سال جاری را به تعطیلی گذراندند اما امیدوارم کسانی که با شک به فعالیت بخش خصوصی می نگرند بعد از این اتفاقات و آسیب های جبران نشدنی دیدی جدید به این عرصه داشته باشند.

وی افزود: اتفاقات اخیر نقطه ای است تا همه متوجه شوند که افراد حاضر در این بخش فقط عاشق تئاتر و کار خود هستند و هیچ کدام کلاهی برای درآمد بیشتر و سود کردن ندوخته اند.

این کارگردان تئاتر با تاکید بر اینکه البته برای ادامه حیات به درآمدی نیاز است که چرخ تماشاخانه ها بچرخد خاطرنشان کرد: کاستن از سخت گیری ها نسبت به این سالن ها می تواند کمکی برای ادامه فعالیت آنها باشد زیرا امیدی به کمک از سوی دولت فکر باطلی است که بخواهد با پرداختی ناچیز پاسخگوی نیاز سالن های خصوصی باشد.

وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد تماشاخانه های خصوصی استیجاری هستند تصریح کرد: این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا و در تمامی تعطیلات سالن دارها باید برای یک مکان خالی و بدون فعالیت پول پرداخت کنند.

به گفته وی، این در حالی است که برای دریافت مجوز جهت راه اندازی یک کافه با ظرفیت محدود در تماشاخانه ها سخت گیری های بسیاری می شود اما ما با وجود تمام این سختی ها و مشکلات به مسیر خود ادامه می دهیم البته با این روند مشخص نیست تا چه زمانی می توانیم دوام بیاوریم.

این بازیگر سینما و تئاتر تاکید کرد: تماشاخانه ها در مناسبت ها و تعطیلات رسمی اجازه فعالیت ندارند و حتی در اتفاقاتی مانند حوادث آبان ماه با وجود رسمی نبودن تعطیلات در عمل تماشاگر نداشتیم و فعالیت نمی کردیم و امسال بویژه شرایط سختی قرار گرفته ایم به همین دلیل امیدواریم سخت گیری ها نسبت به تئاتر و فعالیت تماشاخانه ها کمتر شود.

ضرر کرونا به تماشاخانه های خصوصی جبران نمی شود

حجازی فر با اشاره به تعطیلات دو هفته اخیر خاطرنشان کرد: آسیب و ضرری که تماشاخانه های خصوصی در این زمینه متحمل شده اند به هیچ عنوان جبران نمی شود زیرا نمی توانیم امیدی به دولت هم داشته داشته باشیم اداره کل هنرهای نمایشی با وجود همه دلسوزی ها اگر بخواهد کمکی هم کند بودجه و امکاناتی برای جبران این روزها ندارد.

وی با بیان اینکه نظارت بر تئاتر و فعالیت تماشاخانه های خصوصی بسیار زیاد است و علت آن هم مشخص نیست تصریح کرد: صدور مجوز برای اجراهای محدود موسیقی و امثال این فعالیت های هنری به سالن ها می تواند راه حلی باشد تا حداقل توانایی پرداخت حقوق کارکنان خود را داشته باشند و یا اجاره خود را پرداخت کنند و این روزها را بهتر طی کنند.

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه اگر یک پنجم تعطیلات در سالی که گذشت در سال آینده تکرار شود تماشاخانه های خصوصی دیگر نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند اظهار داشت: من بازی در هر فیلم سینمایی را قبول کردم و هر آنچه را که به دست آوردم خرج تئاتر و تماشاخانه هامون کردم و دلیلی جز علاقه و عشق به این کار نداشتم و با درآمدهایی که داشتم هیچ چیزی به زندگی خود اضافه نکرده ام اما حمایت هم تا اندازه ای از عهده من بر می آید.

وی افزود: من درآمدی از سینما دارم اما مدیران تماشاخانه های دیگر با مصیبت ها و مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.

وی با بیان اینکه تا کجا می توان بر علیه شرایط موجود و حاکم بر تئاتر جنگید، تصریح کرد: اگر واقعا دولت قصد کمکی دارد نهادهایی داریم که فضاهای مختلفی را در اختیار دارند اما این سالن ها به استفاده های نامربوط اختصاص داده شده است که ربطی به فرهنگ نیز ندارد و می توانند در اختیار گروه های نمایشی یا مدیرانی قرار بگیرد که سابقه موفقیت آمیزی در تئاتر دارند و با عشق و علاقه در وضع موجود تلاش می کنند.

هامون تا پایان سال تعطیل است

حجازی فر در خصوص تعطیل بودن فعالیت های هنری در دو هفته اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا نیز گفت: نمی توان به طور دقیق این تعطیلات را خوب یا بد دانست چون آسیب و منفعت را با هم دارد اما در مورد تماشاخانه هامون حتی اگر از هفته آینده ممنوعیت فعالیت از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برداشته شود فعالیت خود را آغاز نمی کنیم سلامتی مردم، کارکنان سالن و گروه های تئاتر برای من مهم تر از هر چیز دیگری محسوب می شود.

مدیر تماشاخانه هامون خاطرنشان کرد: باید امیدواری خود را حفظ کنیم تا به سلامت از این مشکلات عبور کنیم؛ روزی را به یاد ندارم که در زندگی به سختی نگذرانده باشم اما در هیچ مرحله ای امید خود را از دست ندادم زیرا با امید می توان سختی ها و مشکلات را تحمل کرد.

بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا جدیدی است که از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت. این بیماری تاکنون باعث مرگ بیش از ۲ هزار تن در جهان شده است که بیشتر آنان در چین بوده‌اند.

این بیماری اگرچه واکسن و درمان خاصی ندارد؛ قابل پیشگیری است و به‌ راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به این کرونا جلوگیری کرد؛ مردم باید از تردد و تماس‌های غیرضروری و حضور در اجتماعات پرهیز کنند، فاصله منطقی را با همه افراد (یک متر) رعایت کرده و روبوسی و دست دادن‌ را کنار بگذارند. همچنین افرادی که علائم سرماخوردگی دارند، در منزل بمانند، به سرعت مراقبت‌های درمانی را از طریق پزشکان انجام دهند و با سایر افراد تماس نداشته باشند.

در ایران نیز تا ظهر شنبه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۵۹۳ نفر افزایش یافت، تعداد قربانیان این بیماری در سطح کشور به  ۴۳ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha