توصیه به مراکز کاهش آسیب اعتیاد در مقابله با کرونا

تهران-ایرنا- افراد مصرف‌کننده مواد و کارتن‌خواب یکی از گروه‌های در معرض خطر در زمان شیوع بیماری‌های عفونی قابل انتقال همچون کرونا هستند که مددکاران در ارتباط با این افراد در مراکز کاهش آسیب اعتیاد و نگهداری از افراد کارتن‌خواب باید ضمن رعایت موازین بهداشتی، غربالگری این افراد را مورد توجه قرار دهند.

افراد مصرف‌کننده مواد و کارتن‌خواب با کمترین امکانات موجود و از طرفی با پایین‌بودن سطح ایمنی بدنشان، به راحتی آسیب‌پذیر هستند و با مصرف مواد، ‌ شدت درد را کاهش داده و می‌توانند مدتی با بیماری بدون علامت ادامه دهند.
این در حالی است که بیماری عفونی همچون کرونا فرصت رشد و توسعه پیدا کرده و می‌تواند بیمار را از پای درآورد، براین اساس مددکاران و افراد شاغل در مراکز کاهش آسیب اعتیاد و نگهداری افراد کارتن‌خواب برای پیشگیری و مقابله با بیماری‌های عفونی همچون کرونا باید مواردی را مورد توجه قرار دهند.

فاطمه بهرام‌آبادیان رئیس هیات مدیره خیریه حوزه اعتیاد و ایدز - پیام آوران همیاری - چترا که از سال ۸۴ به خدمات رسانی به این گروه هدف مشغول است، در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مراکز کاهش آسیب و سرپناه شبانه معتادان در این ایام در حال خدمات‌رسانی به مددجویان خود هستند که درخصوص شیوع بیماری کرونا توصیه‌هایی را به همکاران خود و سایر سمن‌های فعال در این حوزه ارایه می‌کنم.

بهرام‌آبادیان گفت: کارشناسان فعال در ارتباط با معتادان کارتن‌خواب و یا مراجعه‌کننده به مراکز کاهش آسیب یا خوابگاه‌ها، خود در معرض خطر دریافت بیماری از مددجویان هستند.

وی توصیه کرد که کارشناسان به دلیل رویارویی با مددجویان متعدد و بدون علامت، از ماسک استفاده کنند،  این موضوع در این روزها برای حفظ سلامت کادر خدمات‌دهنده و گروه ذینفعان این مراکز است.

رئیس هیات مدیره خیریه چترا افزود: کارشناسان مراکز ضمن ارایه خدمات دارویی و کاهش آسیب، باید غربالگری مناسب اولیه براساس خوداظهاری مددجویان برای بیماری کرونا، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا انجام دهند و در صورتی که مددجویان دارای تب، گلودرد، سرفه و تنگی نفس باشند سریعا به مراکز درمانی ارجاع داده شوند.

بهرام‌آبادیان ضمن انتقاد از سازمان‌ و نهادهایی همچون ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی و دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل تعطیل نکردن مراکز کاهش آسیب فعال و ارایه‌ نکردن اقلام مورد نیاز بهداشتی مانند ماسک، دستکش و مایع ضدعفونی برای کارشناسان فعال در مراکز کاهش آسیب تاکید کرد: ارایه خدمات بدون لوازم بهداشتی، بسیار پرریسک و خطرآفرین برای کارشناسان و مددجویان است، بر این اساس کارشناسان ضمن حفظ فاصله با مددجویان، از تجمع مددجویان در مراکز خودداری کنند و این موضوع را به مددجویان آموزش دهند.

وی گفت: در سرپناه شبانه نیز هر گونه دست دادن و نزدیک هم نشستن و تجمع اکیدا متوقف شود.

رئیس هیات مدیره خیریه چترا بیان کرد: اهمیت شست و شوی دست‌ها، آموزش به مددجویان درخصوص عدم دست زدن بدون دستکش به زباله‌ها به خصوص زباله‌های عفونی، اهمیت رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از ابتلا و پیشگیری از نتایج خطرناک بیماری که می‌تواند به مرگ نیز منجر شود، در آموزش مددجویان باید مورد توجه قرار گیرد.

بهرام‌آبادیان افزود: مددکاران و افراد شاغل در این مراکز که دستکش و ماسک ندارند، ضمن حفظ فاصله خود با مددجویان باید محیط اطراف خود را ضدعفونی کرده و به مددجویان به صورت تک تک خدمات کاهش آسیب ارایه دهند.

وی با اشاره به اینکه باید از هر گونه تجمع مددجویان در مراکز کاهش آسیب جلوگیری شود، اظهارداشت: باید تلاش شود که در این مراکز مددجویان با هیچ سطحی تماس نداشته نباشند، کارشناسان به صورت مرتب دست‌های خود را بشویند و به میزان زیادی از آب و سایر نوشیدنی‌ها استفاده کنند.

بهرام‌آبادیان اضافه کرد: براساس گزارش معاونت پیشگیری بهزیستی استان تهران بیش از ۱۰ مرکز کاهش آسیب وابسته به بهزیستی در استان تهران و ۱۲ سرپناه شبانه فعال است، همچنین حدود ۱۵ مرکز کاهش آسیب نیز وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی است که روزانه به بیش از ۳هزار نفر خدمات‌رسانی می‌کنند که گروه پرخطری را شامل می‌شود و در صورت دریافت نکردن خدمات مناسب، برای کل جامعه می‌تواند خطرآفرین باشد.

رئیس هیات مدیره خیریه چترا ضمن قدردانی از تلاش پرسنل مراکز درمانی و کاهش آسیب اعتیاد ابراز امیدواری کرد: مسئولین به این مددجویان خاص توجه داشته باشند.

وی ضمن هشدار به توجه نکردن ویژه به گروه‌های آسیب‌دیده بیان کرد: کوچک شمردن بیماری و علایم آن ممکن است نه تنها برای مددجویان بلکه برای همکاران فعال در این حوزه نیز خطرآفرین باشد؛ همانطوری که بزرگ شماردن بیش از اندازه هر موضوعی نیز باعث ترس و اضطراب بیش از حد می‌شود.

تاکید بر توجه به علایم بیماری در مددجویان

دکتر محمدرضا سیدقاسمی مدیرعامل چترا نیز با انتقاد از ارائه نکردن دستکش و ماسک به پرسنل شاغل در مراکز کاهش آسیب و موبایل سنترها توسط سازمان‌های مسئول، توصیه‌هایی را درخصوص شناسایی و ارجاع مناسب افرادی که ممکن است مبتلا به بیماری‌های عفونی از جمله کرونا باشند، ارائه کرد.

وی گفت: ارجاعات مناسب می‌تواند خطر انتشار بیماری در جامعه و از مددجو به پرسنل را کاهش دهد.

سیدقاسمی، داشتن تب و مشکلات تنفسی را از مهمترین علایم ابتلای افراد به بیماری کرونا عنوان کرد و افزود: اگر دمای بدن فردی از ۳۷/۸ بالاتر باشد، فرد حتماً باید برای انجام گرافی از قفسه سینه و یا سی تی اسکن ارجاع داده شود.

مدیرعامل چترا اظهارداشت: در افراد با سرفه‌های خشک و تنگی نفس ضمن رعایت کامل موارد بهداشتی برای جلوگیری از انتقال باید آنان سریعاً به بیمارستان‌های معرفی شده توسط وزارت بهداشت ارجاع شوند.

ویروس کرونا که با عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هووی چین شیوع یافت، تاکنون بیش از  ۸۰ هزار نفر را مبتلا و جان بیش از ۲ هزار نفر را گرفته است.

ویروس کرونا از چین به بیش از ۵۰ کشور سرایت کرده است، ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده است.

براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور تاکنون ۵۹۳ نفر هستند که ۱۲۳ نفر ترخیص شده و بهبود یافته و ۴۳ نفر فوت کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha