اولین مورد تشخیص کرونا در خراسان جنوبی اعلام شد

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند گفت: آزمایش یک بیمار مشکوک به ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی، مثبت و قطعی شد.

محمد دهقانی فیروزآبادی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در ۱۰ روز گذشته و با جدی شدن موضوع شیوع کرونا، ۱۰۰ بیمار با علائم حاد تنفسی به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند.

وی گفت: این افراد شامل بیماران مبتلا به آسم، آنفلوآنزای فصلی و افراد مشکوک به کرونا بودند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: با همه این بیماران با این رویکرد که خطر نکنیم برخورد شد اما مراقبت‌های لازم انجام شود.

وی ادامه داد: همچنین آزمایش‌های اولیه برای این بیماران انجام شد و در صورتی که موضوع کرونا منتفی بود، افراد ترخیص شدند.

دهقانی تصریح کرد: از مجموع این بیماران تاکنون ۴۲ بیمار ترخیص شده و تعدادی نیز با توجه به دارابودن علائم بیماری مشکوک یا محتمل، نمونه آزمایشگاهی آنها برای بررسی کرونا انجام و به تهران ارسال شده است.

وی گفت: از این تعداد جواب آزمایش هفت نمونه تاکنون منفی بوده است اما امروز یک مورد مثبت اعلام شد و این بیمار از جمله افرادی است که از ابتدای ورود به بیمارستان تحت مراقبت بوده و اقدامات حفاظتی و حمایتی لازم برایش انجام شده است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: بیمار کرونایی فردی ۵۵ ساله و ساکن بیرجند است که احتمال می‌رود به دلیل مسافرت به تهران آلوده شده است.

ویروس کرونا که از چین شیوع یافت و به بسیاری از کشورهای جهان سرایت کرده، تاکنون ۲۶ استان کشور را نیز درگیر کرده است.

این بیماری قابل پیشگیری است و با رعایت بهداشت فردی و راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد.

کلاس‌های حضوری تمامی دانشگاه‌های استان تا پایان هفته جاری تعطیل است و آموزش به صورت مجازی و از راه دور خواهد بود.

همچنین تمامی مدارس خراسان جنوبی بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای سراسر کشور از امروز (شنبه) تا دوشنبه دوازدهم اسفند تعطیل است و دانش‌آموزان می توانند از آموزش مجازی و تدریس در شبکه آموزش سیما بهره‌مند شوند.

ادارات استان نیز از امروز به مدت یک هفته ۲ ساعت زودتر تعطیل می‌شوند.

بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند مرکز اصلی پذیرش و بستری بیماران مشکوک به کرونا انتخاب و تجهیز شده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت دقایقی قبل اعلام کرد: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور تاکنون ۵۹۳ نفر هستند که ۱۲۳ نفر ترخیص شده و بهبود یافته و ۴۳ نفر فوت کرده‌اند.

کیانوش جهانپور درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و فوت ناشی از آن افزود: ۲۰۵ مورد جدید ابتلای قطعی به بیماری کووید ۱۹ ظرف ۲۴ ساعت گذشته داشتیم که یک نفر در خراسان جنوبی (اولین مورد تشخیصی) بوده است.

اخبار مرتبط