تخلفات صنفی در کرمانشاه ۲۵ درصد رشد داشته است

کرمانشاه- ایرنا- رییس حوزه بازرسی و کشف کالای قاچاق سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه گفت: از ابتدای سال جاری با بیش از ۹ هزار پرونده تخلفات صنفی و خدماتی نسبت به سال گذشته رشد ۲۵ درصدی داشته‌ایم.

اکبر رسولی جمهور روز شنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: پیش بینی می کنیم تا پایان سال از ۱۰ هزار پرونده تخلف نیز عبور بکنیم.

آنچنان که رسولی توضیح داد: تخلفات اقتصادی شامل حدود ۵۰ بند از جمله کشف کالای قاچاق، گرانفروشی، تقلب، عرضه خارج از شبکه، صادر نکردن فاکتور و غیره می شود.

وی همچنین در خصوص بازرسی های اصناف مختلف نیز گفت: آنها فقط به صنوف خودشان ورود می کنند اما ما به واحدهای غیرصنفی و خدماتی نیز ورود می کنیم.

۲۸۰ پرونده قاچاق در کرمانشاه

رییس حوزه بازرسی و کشف کالای قاچاق سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه در ادامه در خصوص وضعیت کالاهای قاچاق در استان نیز گفت: مبارزه اجناس قاچاق داخل مغازه ها کار بسیار سختی است اما در مجموع از ابتدای سال ۲۸۰ پرونده قاچاق ایجاد شده است.

رسولی در خصوص سرنوشت کالاهای قاچاق مکشوفه نیز توضیح داد که طبق قانون قاضی شعبه می تواند بین ۲ تا ۶ برابر ارزش کالای قاچاق جریمه بنویسد؛ ضمن اینکه خود کالای قاچاق ضبط و به انبار اموال تملیکی منتقل می شود.

وی ادامه داد: برای کالاهای بالای یک میلیون تومان ارزش، طی نامه ای از گمرگ در تعیین نرخ کمک خواسته می شود و زیر یک میلیون تومان توسط تعزیرات انجام می شود.

وی همچنین در خصوص نحوه کشف کالاهای قاچاق نیز گفت: این کار با همکاری اداره کشف کالای قاچاق پلیس آگاهی انجام می شود.

طرح شناسه دار کردن کالاها

این مقام مسوول شناسه دار کردن کالاهای داخل مغازه ها را راهکار تازه برای مقابله با پدیده قاچاق عنوان کرد و افزود: تمام کالاها چه وارداتی و چه تولید داخل مانند پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی- بهداشتی و غیره  باید هولگرام مخصوص داشته باشند و شروع کار با لوازم خانگی بوده است.

هرچند به گفته رسولی اجرایی شدن طرح شناسه دار شدن کالا ها کار بسیار سختی است.

آنگونه که وی اعلام کرد: کالاهای قاچاق سهم بزرگی از بازار فعلی ما را دراختیار دارد و برخی از این کالاهای قاچاق علاوه بر مشکلات اقتصادی می توانند مشکلات بهداشتی زیادی نیز داشته باشند نمونه اش هم پودرهای بدنسازی قاچاق و نیز حجم زیاد لباس های دست دوم موسوم به تاناکوراست که وارد کشور می شود.