کرونا نفت را به کما برد

تهران – ایرنا – تاثیر کرونا بر بازار نفت آنقدر وسیع شده که حالا ارزش طلای سیاه در یک هفته گذشته بیش از 19 درصد پایین آمده و نفت برنت نیز به زیر 50 دلار در هر بشکه سقوط کرده است.

حدود دو ماه از اولین باری که نام کرونا در جهان شنیده شد، می‌گذرد و در این مدت علاوه بر آنکه جان انسان‌های زیادی به خطر افتاده،‌ بازارهای مالی و بورس‌ها مختلف را دستخوش تغییر کرده و این بازارها با افت همراه شده‌اند.

در این میان حال روز طلای سیاه شاید نسبت به سایر بازارها بدتر باشد. نفت که گسترش کرونا را با قیمت‌هایی بالای 65 دلار در هر بشکه آغاز کرده بود حالا به زیر 50 دلار در هر بشکه رسیده و به نظر می‌رسد روند افت قیمت در کوتاه مدت ادامه‌دار باشد .

این افت قیمت آنچنان تاثیرگذار بوده که حالا عربستان از کاهش ۱ میلیون بشکه‌ای تولید نفت در پی شیوع کرونا خبر می‌دهد.

عربستان از تولیدکنندگان نفت از جمله روسیه می‌خواهد با کاهش روزانه یک میلیون بشکه دیگر از تولید نفت موافقت کنند. این مقدار بسیار بیشتر از آن چیزی است که قبلاً در مورد آن صحبت شده بود.

نگرانی‌ها زمانی بیشتر شده که پای این ویروس به کشورهای دیگر جهان نیز باز شد و این امر پیش‌بینی تقاضا و رشد اقتصادی جهان را با چالش رو به رو کرد.

کاهش قیمت نفت البته در هفته گذشته با شتاب بیشتری اتفاق افتاد تا آنجا که بیشترین کاهش هفتگی در 4 سال گذشته به ثبت رسید.

این اتفاق باعث شد تا نفت برنت که روز دوشنبه و در آغاز معاملات،‌ 57 دلار و ۹۴ سنت معامله می‌شد، ‌در روز جمعه با افتی 16.5 درصدی،‌ به قیمت 49 دلار و 67 سنت برسد.

قیمت نفت شاخص آمریکا نیز بعد از کاهشی 19.2 درصدی از ۵۳ دلار و ۳۸ سنت به 44 دلار و 76 سنت رسید.

حالا چشم امید بازار نفت برای تقویت قیمت‌ها به وین دوخته شده، ‌جایی که قرار است اعضای اوپک در پایان هفته جاری درباره توافق کاهش تولید در آن به گفت و گو بنشینند.

این در شرایطی است که یک مورد مشکوک به ویروس کرونا در شهر وین در نزدیکی مقر اوپک گزارش شده است البته دبیر کل اوپک اعلام کرده که این سازمان در آستانه برگزاری نشست این هفته این سازمان و متحدانش، گسترش ویروس کرونا را زیر نظر دارد و گفت: ما باید به نظارت ادامه دهیم و دعا کنیم؛ روزگار خطرناکی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha