روزنامه صهیونیستی از ادامه بحران تشکیل کابینه در اسراییل خبر داد

تهران - ایرنا - روزنامه صهیونیستی "یدیعوت احرنوت" در مقاله ای به قلم "یوفالی کارنی" با اشاره به اینکه صهیونیستها دو روز دیگر در کمتر از یکسال برای سومین بار پای صندوقهای رای می روند، از ادامه بحران تشکیل کابینه در سرزمینهای اشغالی خبر داده است.

این روزنامه صهیونیستی آورده است که پنج سناریوی احتمالی برای نقشه سیاسی رژیم صهیونیستی در روز بعد از انتخابات وجود دارد. 

به نوشته این روزنامه، پرسشی که با تعیین سرنوشت انتخابات در سرزمینهای اشغالی مطرح شود، اینکه آیا انتخابات فعلی گره سیاسی این رژیم را باز می‌کند و یا به این مسیر بدون راه خروجی،  استحکام می بخشد. 

یدیعوت احرنوت اضافه کرد که در سناریوی اول و دوم با کاهش تعداد کرسیهای احزاب اصلی احتمال تشکیل یک کابینه دست راستی در سرزمینهای اشغالی افزایش می یابد .

این روزنامه با اشاره به اینکه این بهترین سناریو برای "بنیامین نتانیاهو" است، اما این احتمال‌ همچنان کم می‌باشد، پیش بینی کرد: چنانچه حزب "لیکود" موفق شود تعداد زیادی صندلی را در مجلس صهیونیستی به دست آورد یا یک نیروی یهودی ناگهان بخواهد آنها را کاهش دهد، نتانیاهو قادر به تشکیل کابینه نخواهد شد. 

روزنامه یدیعوت احرنوت توضیح داد که در چارچوب این سناریو، وزیران ارشد و فعلی اسرائیل از جمله " کاتز " در وزارت امور خارجه و " نیر برکات " در امور مالی و  " نفتالی بنیت " در وزارت دفاع  باقی خواهند ماند.

این روزنامه "جذب حریف" را سناریوی دوم دانست که  در صورت برابری احزاب باید به آن متوسل شد. در این سناریو در صورتی که هیچ نامزدی اجازه تشکیل کابینه و باز شدن گره سیاسی را نداشته باشد، یکی از نامزدها  ( نتانیاهو  و گانتز ) با مشارکت مخالفان موفق به تشکیل کابینه خواهند شد.

این روزنامه بر این باور است که "این سناریو تقریباً غیرممکن است، اما گاهی بر اساس برآوردش از واقعیت سیاسی اسرائیل از هر تخیلی فراتر می‌رود.

روزنامه صهیونیستی سناریوی دیگر تشکیل کابینه یک دست عنوا کرد، ولی با تاکید بر اینکه "در پی حریص بودن نتانیاهو و گانتز این سناریو کمتر واقع بینانه است ، تشکیل کابینه وحدت را راه حل توافق شده‌ای دانست که واقع بینانه تر از هر امکان دیگری است.  

نویسنده گزارش خاطر نشان کرد: نتانیاهو متعهد شده که در آستانه انتخابات اخیر، کابینه وحدت ایجاد نکند، درست همانطور که گانتز حاضر به نشستن در کابینه ای به ریاست نتانیاهو  حتی برای چند ماه جهت بحث و گفت و گو، نشد. 

وی تاکید کرد: در صورت وجود چنین کابینه ای در سرزمینهای اشغالی توزیع وزارتخانه در حقیقت به این شکل خواهد بود که ارتش و وزارت امور خارجه در دست " آبی سفید " و مالی در دست حزب لیکود باقی خواهند ماند. 

روزنامه یدیعوت احرنوت سناریوی چهارم را به "کابینه اقلیت" اختصاص داد و نوشت: این سناریو برای گانتز در انتخابات گذشته امکان‌پذیر بود و می‌توانست یک کابینه اقلیت را با " اسرائیل بیتنا" ( اسرائیل خانه ما )، کار - گرشر - مرتز و با حمایت های خارجی از لیست مشترک تشکیل دهد، اما جناح راست حزب آبی و سفید  مانع این مرحله شد، زیرا چنین شرایطی به گانتز اجازه می داد تا کابینه اقلیت موقت را به منظور راه حل‌هایی با نتانیاهو به عنوان نخست وزیر تشکیل دهد و سپس کابینه را با احزاب راست یا افراگرایان گسترش دهد.

این روزنامه با اشاره به اینکه رهبران " آبی - سفید " به شدت تشکیل کابینه اقلیت را رد و به آراء لیست مشترک تکیه کرده اند افزود: احتمال این سناریو ( تشکیل کابینه اقلیت ) بسیار کم است زیرا نظرسنجی‌ها  آبی و سفید در حمایت از لیکود را نشان می‌دهند، البته  این پیش بینی بیشتر جنبه نظری دارد.

یدیوت آحرنوت برگزاری انتخابات چهارم را دیگر سناریوی خود برای تشکیل کابینه در سرزمینهای اشغالی بیان کرد و افزود: هرچند که این موضوع بسیار زشت باشد اما این احتمالات بر اساس نظرسنجی‌ها قطعی است.

روزنامه یاد شده با اشاره به اینکه " انتخابات مکرر برگزار خواهد شد و گره سیاسی به همین صورت در سرزمینهای اشغالی باقی خواهد ماند" مقاله خود را با سخنان  " آویگدور لیبرمن " رئیس حزب " اسرائیل بیتنا " مبنی بر اینکه وی قول داده انتخابات اسرائیل به دور چهارم کشیده نخواهد شد، پایان برد، اما در عین حال افزود:  قول از یک طرف و عمل از سوی دیگر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha