نبود ماسک و ژل ضدعفونی مهم‌ترین دغدغه مرزنشینان قصرشیرین

قصرشیرین- ایرنا- مرزنشینان شهرستان قصرشیرین که بیشتر ایام سال را میزبان گرد و غبار هستند، این روزها با شیوع بیماری کرونا، با نبود ماسک، دستکش و ژل ضدعفونی دست و پنجه نرم می‌کنند و تهیه این اقلام دست نایافتنی به دغدغه‌ای برای آنها تبدیل شده است.

شماری از مرزنشینان قصرشیرین از نبود دستکش، ماسک و ژل ضدعفونی که این روزها مهم ترین سد دفاعی برای مقابله با بیماری های ویروسی واگیر و کرونا">ویروس کرونا است، ابراز نارضایتی می کنند.

قصرشیرین دارای سه داروخانه است که در هیچ یک از این داروخانه ها ماسک، دستکش و ژل ضدعفونی موجود نیست و مردم از تهیه این اقلام مستاصل و درمانده شده اند.

به داروخانه های سطح شهر که مراجعه می کنی، متصدی این داروخانه ها عنوان می کنند که کمبود اقلام بهداشتی سراسری است و در این شرایط کاری از دستشان بر نمی آید و موجودی خود را در زمینه دستکش، ژل ضدعفونی و ماسک صفر اعلام می کنند.

این تنها حکایت این روزهای قصرشیرین نیست بلکه شهرستان های اطراف شامل سرپل ذهاب و گیلانغرب نیز از این قضیه مستثنا نیستند و حتی این وضعیت در مرکز استان کرمانشاه نیز حاکم است.

قصرشیرین با توجه به ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان و تداوم فعالیت های تجاری در این مرزها شرایط ویژه ای دارد زیرا تنها در این مرزها بیش از پنج هزار کارگر، راننده، تاجر و بازرگان حضور دارند و برای رعایت مسایل بهداشتی وجود اقلام بهداشتی یک ضرورت است.

 جدای از این ماجرای کرونا که این روزها بیشتر استان های کشور با آن مواجه هستند شهرستان قصرشیرین بیشتر روزهای سال و هرچه که به فصل گرما نزدیک می شویم با پدیده گرد و غبار مواجه است و این وضعیت نیاز به ماسک را در این منطقه برای مقابله بیش از پیش ضروری می کند که تامین نیازهای مردم در وضعیت این چنینی منطقه در این موقعیت بر عهده کیست.

همین سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته بود که هوای قصرشیرین در نتیجه ورود سامانه ای ناپایدار و یک توده هوای غبارآلود به یکباره در حالت هشدار قرار گرفت، به طوری که دید افقی ناشی از غبار موجود در هوا به ۲۰۰ متر کاهش یافت و در این حالت همه افرادی که در خیابان ها و معابر تردد می کردند باید از ماسک استفاده می کردند اما نبود ماسک باعث شده بود که مردم بدون استفاده از این وسیله دفاعی برای مقابله با غبار در خیابان های سطح شهر  رفت و آمد کنند.

مردم این منطقه که در نتیجه گرد و غبار چند سال اخیر که مهمان ناخوانده کشورهای عربی و عراق است به بیماری های تنفسی و ریوی مبتلا شده اند و شیوع آسم و بیماری های ریوی و زمینه ای برای مردم رشد زیادی داشته اکنون با ورود کرونا شرایط ویژه و خاصی دارند که باید برای تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز این منطقه فکری اساسی کرد.

مرزنشینان قصرشیرین فراموش شده اند 

سمیرا ع خانم ۳۷ ساله قصرشیرینی که دارای بیماری زمینه ای قلبی و آلرژی فصلی تنفسی است به خبرنگار ایرنا، گفت: پدیده غبار کم بود که کرونا هم به آن اضافه شد ولی در این شرایط که هیچ گونه ماسکی در داروخانه ها و منطقه وجود ندارد، تکلیفمان چیست؟

وی افزود: در شرایطی که نه ژل ضدعفونی وجود دارد و نه ماسک، مجبور شده ام در خانه از محلول آب و سرکه سفید برای ضدعفونی استفاده کنم و یک تکه پارچه که به هم دوخته ام را به جای ماسک به کار ببرم.

پیرمرد ۶۰ ساله ای که خود را علی معرفی می کند، بدون هیچ گونه وسیله حفاظتی کنار خیابان نشسته، گفت: همین چند لحظه پیش بود که چند جوان به توصیه کردند ماسک بزنم به هر مغازه و داروخانه ای رفتم گفتند پدرجان ماسک نداریم در این شرایط اگر ماسک نیاز است چرا در اختیار مردم قرار نمی دهند و کسی به داد این مردم نمی رسد من که فرزندی ندارم که برایم کارهای روزانه ام را انجام دهد ناگزیرم به خیابان بیایم ولی با این شرایط نمی دانم چکار کنم که اقلام بهداشتی در شهرستان نیست که تهیه کنم.

دیگر شهروندی که خواست نامی از او برده نشود با عصبانیت شدید گفت: تا کی مردم ما باید زجر بکشند تا دیروز آوارگی و جنگ بود، بعد از آن مشکلات و گرفتاری و تورم، بعد زلزله، شروع امسال سیل الان هم بحث کرونا.

این خانم تقریبا ۴۰ ساله ادامه می دهد، چرا یک عده برای گرفتن سود بیشتر با جان مردم بازی می کنند، من همین هفته گذشته با زور و بدبختی برای تهیه ماسک تا مرکز کرمانشاه ۱۷۵ کیلومتر مسافت رفتم و آخر سر یک ماسک فیلتردار از یک مغازه ای که نه داروخانه بود و نه ربطی به عرضه اقلام بهداشتی داشت خریدم آن هم با قیمت ۳۰ هزار تومان.

وی اضافه کرد: مگر یک ماسک چقدر ارزش دارد که من باید این همه مسافت را با کرایه ماشین و هزار بدبختی تحمل کنم آخر سر آن را از جایی بخرم آن هم با چندین برابر قیمت، چرا سیستم توزیع اقلام بهداشتی باید این گونه باشد که در یک استان و کلان شهر یک ماسک و ژل ضدعفونی وجود نداشته باشد و کسانی آن را توزیع کنند که اصلا نه داروخانه اند و نه مرکز عرضه محصولات بهداشتی، چرا سیستم نظارت ما ضعیف است تا کی باید مردم سرگردان باشند.

کمبود اقلام بهداشتی سراسری است 

رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: کمبود ماسک، ژل ضدعفونی و دستکش سراسری است و اکنون موجودی این اقلام در سطح استان نیز صفر است و شهروندان مطمئن باشند به محض تامین اقلام آن را در اختیار مردم قرار می دهیم.

دکتر رضا منصوری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: قبل از انتشار کرونا">ویروس کرونا در کشور از ۲ ماه قبل ما درخواست ماسک و اقلام بهداشتی را از دانشگاه علوم پزشکی درخواست کرده بودیم ولی متاسفانه دانشگاه نیز موجودی ندارد که در اختیار ما قرار دهد.

وی اظهار داشت: در چند روز اخیر مقداری از ماسک ها و مواد ضدعفونی که از اربعین باقی مانده بود در مرزها و بین مردم توزیع شد که الان موجودی ما در این خصوص صفر است.

رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: شهروندان می توانند برای ضدعفونی اماکن از یک سهم آب ژاول و پنج سهم آب استفاده کنند و برای شستشوی دست نیز از آب و  صابون  استفاده کنند و از ترددهای غیرضروری و تجمع ها پرهیز کنند.

منصوری اضافه کرد: اینکه می گویند کرونا">ویروس کرونا با گرمای هوا از بین می رود تنها یک فرضیه است و مردم باید مسایل بهداشتی را رعایت کنند چون این ویروس ناشناخته و نسل جدید است و خیلی ارتباطی ندارد که بگوییم چون قصرشیرین گرمسیر است تا یک ماه دیگر یا با گرمای هوا قابلیت انتشار در منطقه از بین می رود، از این رو ترددهای غیرضروری باعث انتشار ویروس می شود.

وی ادامه داد: در راستای مقابله با شیوع کرونا">ویروس کرونا تاکنون ۳۰۰ جلسه آموزشی برگزار شده و طی این جلسات ۳۰ هزار نفر تحت آموزش قرار گرفته اند.

او اضافه کرد: همچینن ۱۸ چایخانه و قلیان سرا در قصرشیرین نیز برای مقابله کرونا">ویروس کرونا پلمب شده و اکنون فعالیتی ندارندو نظارت ها بر اغذیه فروشی ها و واحدهای صنفی نیز با شدت بیشتری در دستور کار است و همه روزه انجام می شود 

وی گفت: از مردم می خواهیم که مسایل بهداشتی را رعایت کنند و در صورت داشتن علایم سرماخوردگی، تب و یا آنفلوآنزا در منزل مانده و استراحت کنند و در صورت تشدید بیماری به مراکز درمانی و بیمارستان مراجعه کنند.

منصوری گفت: خوشبختانه تاکنون موردی از ابتلای به بیماری کرونا در شهرستان نداشته ایم ولی مردم نیاز است که با بهداشت و درمان همکاری کنند چون ریشه کنی و شکست کرونا نیازمند همکاری مردم با مسوولان است.

وی از اختصاص فضای بخش پشتیببان بیمارستان ابوالفضل(ع) قصرشیرین با امکانات آی سی یو برای ارایه خدمات درمانی به بیمارانی که مشکوک به علایم کرونا باشند، خبرداد و افزود: مراکز درمانی در حالت آماده باش هستند و مردم نیز از دست دادن و روبوسی کردن و حضور در فضاهای بسته خودداری کنند و دست های خود را مرتب با آب و صابون شست و شو دهند.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و دارای ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تعداد موارد مثبت بیماری بیماری کرونا در استان تا عصر پنجشنبه ۲ نفر است و حدود ۱۰ تا ۱۵ مورد مشکوک نیز به به منظور مشخص شدن بیماری در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد.
آخرین آمار ابتلای قطعی به کرونا">ویروس کرونا در کشور ۳۸۸ نفر است که ۷۳ نفر ظرف روزهای گذشته بهبود یافته و ۳۴ نفر فوت کرده‌اند.