۱۰ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۲
کد خبرنگار: 1207
کد خبر: 83694763
۰ نفر

پروندهٔ خبری

جنگ المپیکی شدن بالا گرفت

تهران- ایرنا- موفقیت «سهراب مرادی» در مسابقات وزنه‌برداری غرب آسیا موجب شد تا ۲ قهرمان المپیک تا روز پایانی گزینشی‌های المپیک رقابت‌تنگاتنگی داشته باشند.

«سهراب مرادی» و «کیانوش رستمی» از جمله وزنه‌بردارانی هستند که در صورت کسب سهمیه المپیک می‌توانند امید ایران برای ایستادن در سکو این جشنواره بزرگ ورزشی باشند؛ ورزشکارانی که در ریو ۲۰۱۶ در ۲ دسته ۸۵ و ۹۶ کیلوگرم  ۲ طلای خوش‌رنگ آن آوردگاه بزرگ را برای ایران به ارمغان آوردند. اما داستان این ۲ در توکیو ۲۰۲۰ متفاوت از ریو است زیرا در توکیو ایران تنها ۲ سهمیه وزنه‌برداری دارد و باید در هر وزن یک وزنه‌بردار را اعزام کند.

 این معادله چگونه حل خواهد شد؟ بدون شک این ۲ ورزشکار در کاروان اعزامی ایران به توکیو  به‌صورت هم‌زمان حضور ندارند و تنها یکی از آنان به همراه کاروان در روز نخست در رژه تیم‌ها حاضر می‌شود اما آن وزنه‌بردار چه کسی است و چگونه می‌تواند بلیت توکیو را برای خود رزرو کند؟

 فدراسیون جهانی وزنه‌برداری برای حضور ورزشکاران این رشته ۶ گزینشی المپیک در نظر گرفته است که هر وزنه‌بردار باید در چهار گزینشی آن به روی تخته برود. این گزینشی‌های در مدت زمان ۱۸ ماه انجام می‌شوند و تمام ورزشکاران حاضر در آن تست دوپینگ نیز خواهند داد. 

در پایان این ۶ گزینشی که در سه سطح طلایی، نقره‌ای و برنزی برگزار می‌شود باید مدعیان در جمع هشت وزنه‌بردار برتر قرار گیرند یا بهترین وزنه‌بردار قاره خود شوند. آن زمان است که جواز حضور در توکیو ۲۰۲۰ از سوی فدراسیون جهانی صادر خواهد شد.  

حال با این شرایط در دسته ۹۶ کیلوگرم چه کسی به توکیو ۲۰۲۰ می‌رود؟ «کیانوش رستمی» و «سهراب مرادی» مدعیان اعزام به توکیو هستند اما امتیازات آنان فعلا به هشت نفر برتر فاصله دارد و احتمال رسیدن به جمع برترین‌های کمی سخت است اما احتمال برتر شدن در قاره وجود دارد. 

سهراب مرادی که در قهرمانی جهان سال ۲۰۱۸ با کسب مدال طلا ۱۲۲۴ امتیاز کسب کرده بود در جام فجر سال ۱۳۹۷ شرکت نکرد و در سوئیس نیز با وزنه سبک تنها ۹۰ امتیاز کسب کرد. مجموع امتیازات او تا پیش از مسابقات قهرمانی غرب آسیا ۱۳۳۳ امتیاز بود که با ۸۰۳ امتیاز مسابقات امارات به ۲۱۳۶ امتیاز رسید. مرادی ۲ گزینشی دیگر در پیش دارد. او اگر در  مسابقات کلمبیا ۱۵ کیلوگرم بیشتر از امارات بزند امتیاز کامل آن گزینشی را خواهد گرفت. به عبارتی سهراب باید در کلمبیا مجموع ۳۸۵ کیلوگرم را مهار کند 

همچنین او اگر در قهرمانی آسیا که سطح طلایی محسوب می‌شود به ۱۰ کیلوگرم بیشتر از کلمبیا بزند به امتیاز کامل و نهایت آن در گزینشی‌ها خواهد رسید. قهرمان المپیک ریو باید در ازبکستان ۳۹۵ کیلوگرم درمجموع مهار کند. سهراب مرادی در صورت موفقیت در این ۲ تورنمنت مجموع امتیازهای خود را به عدد ۳۲۹۶ خواهد رساند.

اما در این دسته کار رستمی سخت‌تر از مرادی است زیرا وی در چند گزینشی مهم اوت کرد و امتیازی به دست نیاورد. وی در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۹ جهان در تایلند که سطح طلایی بود با اوت کردن شانس خود را کم کرد و در جام فجر سال ۱۳۹۸ نیز نتوانست امتیازی کسب کند. وی اکنون ۲ گزینشی کلمبیا و قهرمانی آسیا را در پیش دارد و باید در آن‌ها رکورد مجموع ۴۱۰ کیلوگرم را به ثبت برساند. بالاترین رکورد شخصی رستمی مسابقات قطر کاپ بود که مجموع ۴۰۳ کیلوگرم را به ثبت رساند. وی باید در کلمبیا و ازبکستان این رکورد را به میزان هفت کیلوگرم افزایش دهد. کیانوش اگر در قهرمانی آسیا و کلمبیا به رکورد ۴۱۰ کیلوگرم برسد مجموع امتیازات او به عدد ۳۲۹۵ خواهد رسید که نهایت امتیاز برای این ملی‌پوش است. 

حال اگر تصور کنیم کرونا اجازه برگزاری این گزینشی‌ها را بدهد و کیانوش رستمی و سهراب مرادی در هر ۲ تورنمنت نهایت قدرت خود را به کار بگیرند آن زمان رستمی  ۳۲۹۵ و مرادی با ۳۲۹۶ امتیاز خواهند داشت امتیازاتی که ممکن است آنان را در جمع هشت نفر قرار دهد یا برترین وزنه‌بردار قاره کهن کند. با این شرایط کیانوش رستمی عملا از کاروان ایران جا خواهد ماند و رویای سه مدال المپیکی او بر باد خواهد رفت.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha