۱۰ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۰
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 83694728
۰ نفر

برچسب‌ها

سوغات کرونا به یزدی‌ها !

محمدحسین فلاح تفتی
سوغات کرونا به یزدی‌ها !

یزد- ایرنا- بیماری نوظهور، ناشناخته و ناخوانده کرونا، نه تنها به مهمترین چالش بخش بهداشت و درمان جهان تبدیل شده بلکه سیاست و اقتصاد دنیا را هم از خود متاثر کرده است.

این روزها در هر کوی و برزنی، بحث ویروس کرونا و راههای مقابله با آن است و در ایران و به تبع آن استان یزد هم بحث این بیماری به مهمترین موضوع روز کشور تبدیل شده و مردم را نگران خود کرده است.

استان یزد نیز از پیامدهای این مهمان نچسب و بدون دعوت، در امان نمانده و شهروندان را نگران خود کرده است و در حقیقت، مهمترین پیامدی که این روزها کرونا در استان یزد از خود بر جای گذاشته نه خود بیماری بلکه نگرانی های ناشی از آن است.

اما اینها همه نتایج منفی کرونا ویروس نیست؛ شیوع این بیماری مرموز که سوغات چینی ها به مردم جهان است! برنامه های اجتماعی و اقتصادی شهروندان را هم تحت الشعاع خود قرار داده است.

نگرانی خانواده ها از حضور فرزندانشان در مدارس هم به یکی از مهمترین دغدغه های فکری آنها تبدیل شده که با تعطیلی مدارس، ختم به خیر شد و بخشی از نگرانی های مردم حتی به صورت مقطعی، رفع گردید.

سوغات دیگر کرونا، تعطیلی اماکن عمومی، ورزشی، همایش ها، جلسات و نشست های جمعی بود.

خیابان های شهر یزد نیز به شدت خلوت شده، برخی ها از ترس کرونا و عده ای هم بنا به توصیه متولیان بهداشت و درمان مبنی بر حضور نیافتن در اماکن عمومی، این تصمیم را اتخاذ کرده اند.

کارکنان ادارات دولتی و بانکها شاکی هستند که چرا همه بله ولی ما نه؟! چرا همه باید تعطیل باشند جز کارمندان؟ یکی از موضوعاتی که شبکه های اجتماعی استان یزد را تحت الشعاع قرار داده همین گله مندی کارکنان ادارات و بانکهاست بخصوص آنهایی که با ارباب رجوع سر و کار دارند.

شبکه های اجتماعی و فضای مجازی استان یزد نیر موضوعات عادی خود را تعطیل کرده اند و محور همه آنها بحث کرونا و پیامدهای آن است.

مغاز داران و بازاریان یزدی هم نگرانند؛ شب عید است و بازارها و مغازه ها خالی و خریداران هم از ترس کرونا برای خرید مراجعه نمی کنند و فروشندگان، نگران از سررسید چکهای خود و نبود مشتری!

مغازهای لباس و پوشاک، اغذیه فروشی‌ها و بازارهای قدیمی یزد خالی از خریدار و مراجعه کننده شده و بخشی از گله مندی ها و دلنوشته های فضای مجازی استان یزد هم متعلق به صاحبان واحدهای تجاریست!.

تعدادی از مطب های پزشکی و بخصوص مطب دندانپزشکان استان یزد تعطیل شده، کلینیک های درمانی استان هم رفت و آمد سابق را ندارد و حتی برخی از پزشکان این کلینیک ها دیگر به این مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. 

اما داروخانه ها شلوغ است! اغلب هم برای دریافت وسایل بهداشتی همچون ماسک، دستکش و الکل مراجعه می کنند و اغلب آنها هم دست خالی بر می گردند!. 

آنهایی که فعلا چون کوه ایستاده اند و می جنگند کادر بهداشت و درمان استان یزد هستند؛ آنهایی که همه نامهربانی های ویروس کرونا را به جان خریده اند و در عرصه کارزار با این بیماری، میدان را خالی نکرده اند. درود بر شرفشان.

۱۰۲ نفر طی یک هفته گذشته بعلت بیماری های تنفسی در مراکز درمانی استان یزد بستری شدند که یک نفر از آنان بعلت ابتلا به کرونا فوت کرد، ۲ نفر دیگر هم به دلیل بیماری های تنفس درگذشتند، ۳۰ نفر مرخص و هم اکنون ۷۲ نفر بستری هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =