بازگشایی شعب بانکی، نیاز مشترک ایران و پاکستان برای توسعه تجارت

اسلام‌آباد - ایرنا - گشایش مراودات پولی و بانکی از جمله تاسیس شعب بانکی در ایران و پاکستان از مباحثی است که طی سال‌های اخیر بر آن تاکید شده و مسئولان دو کشور به ویژه طرف ایرانی اجرای آن را نیاز مشترک دو ملت همسایه جهت توسعه تجارت و تسهیل فعالیت‌های بازرگانی می‌داند.

فقدان کانال بانکی میان دو کشور همسایه ایران و پاکستان از مهمترین موانع توسعه روابط تجاری مشترک محسوب می شود، موضوعی که در نشست اخیر مشترک تجاری دو کشور در شهر "لاهور" با حضور سفیر ایران در پاکستان، به طور مفصل بر آن بحث شد و طرفین خواستار تسریع همکاری‌های تجاری به کمک بازگشایی کانال‌های بانکی شدند.

نشست ویژه بازرگانان ایران و پاکستان به میزبانی اتاق بازرگانی و تجارت لاهور روز گذشته (جمعه) با حضور "سید محمد علی حسینی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و "محمدرضا ناظری" سرکنسول ایران در لاهور برگزار شد.

هیاتی از اتاق بازرگانی تهران به ریاست "مسعود خوانساری" که روزهای اخیر برای رایزنی با نهادهای تجاری و اتاق‌های بازرگانی پاکستان به این کشور سفر کرده است، ضمن سفر به شهر لاهور، به این نشست ملحق شد تا طرفین بتوانند یا اشراف بیشتر به مباحث مربوط به همکاری‌های تجاری دو کشور و بررسی چگونگی رفع موانع موجود در این مسیر بپردازند.

تاکید بر نقش محوری بخش خصوصی
سفیر ایران در پاکستان طی سخنانی در این گردهمایی تاکید بر توسعه مناسبات اقتصادی و بازرگانی دوجانبه، نقش بخش های خصوصی ایران و پاکستان در پیشبرد اهداف تعیین شده برای ارتقای همکاری های اقتصادی را مهم ارزیابی کرد.
حسینی خواستار توجه جدی تر به توسعه بخش گردشگری در دو کشور شد و افزود: سفارت و سرکنسولگری های ایران در پاکستان برای ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی دو کشور آماده است.
وی با اشاره به طرح‌های انرژی میان دو کشور از جمله خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان و صادرات برق به پاکستان گفت که جمهوری اسلامی ایران آماده تامین نیازهای انرژی پاکستان است.

رییس اتاق بازرگانی تهران‌ نیز با تشریح رویکرد جدید ایران برای توسعه همکاری‌ها با همسایگان، بازار پاکستان به عنوان کشور همسایه ایران را حائز اهمیت برشمرد.

"مسعود خوانساری" همچنین بر آمادگی اتاق بازرگانی تهران برای ارتقای مناسبات با اتاق بازرگانی لاهور تاکید کرد.

رییس اتاق بازرگانی و صنعت لاهور نیز طی سخنانی به تشریح ظرفیت های پاکستان از جمله صادرات برنج، گوشت، کاغذ و تجهیزات پزشکی پرداخت.

استقبال از تاسیس شعب بانکی ایران در پاکستان
"عرفان اقبال شیخ" با تاکید بر ضرورت حل و فصل مشکلات فعلی در مناسبات تجاری از جمله مراودات پولی و بانکی، از تاسیس شعب بانک‌های ایرانی در پاکستان استقبال کرد.
وی با طرح ایده مبادلات تجاری از طریق تهاتر ایران و پاکستان، از توسعه همکاری‌ها با بازرگانان ایران از جمله اتاق تهران جهت استفاده از ظرفیت‌های موجود حمایت کرد.
رییس اتاق بازرگانی لاهور با اشاره به همکاری های بازرگانی دو کشور در قالب موافقت نامه تجارت ترجیحی، بر لزوم مبارزه با قاچاق جهت قانونمند سازی مناسبات تجاری و ارتقای مبادلات تاکید کرد.
عرفان شیخ همچنین برای اعزام هیات‌های تجاری پاکستان به تهران جهت آشنایی با توانمندیهای ایران اعلام آمادگی کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =