گفت وگو واعظی و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان درباره مسایل دوجانبه

تهران - ایرنا - رئیس دفتر رئیس جمهوری و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در تماسی تلفنی درباره مهمترین مسایل دوجانبه و راه‌های تقویت بیش از پیش روابط تهران - باکو، گفت وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، "محمود واعظی" و "شاهین مصطفی یف" با اشاره به نقش مهم اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت در تحکیم روزافزون مناسبات تهران - باکو، تاکید کردند که مسئولان ارشد دو کشور نیز برای تحکیم و تقویت همه جانبه روابط اهتمام ویژه ای دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این تماس تلفنی ضمن تبادل نظر درباره نحوه مقابله و مدیریت بیماری کرونا، بازنگه داشتن مرزها و تبادل تجاری در چارچوب یک پروتکل مشترک برای مدیریت این بیماری را ضروری خواندند.

واعظی و مصطفی یف ابراز امیدواری کردند که با مدیریت مشترک، اثرات منفی این بیماری بر روند مناسبات تجاری رو به رشد دو کشور بیش از پیش کاهش یابد.

 ایران و جمهوری آذربایجان در حال حاضر در قالب تعاملات اقتصادی منطقه ای در راستای اجرای تکمیل دالان حمل و نقل بین المللی شمال - جنوب همکاری می کنند و اتصال خطوط ریلی دو کشور، ساخت پایانه باری در خاک ایران برای حمل و نقل محموله ها از ایران از طریق خاک جمهوری آذربایجان به روسیه و بالعکس نتیجه فعالیت مشترک دو کشور در این زمینه می باشد.

 در سال ۲۰۱۹  میلادی از طریق دالان شمال  - جنوب بیش از ۴۰۰ هزار تن محموله و کالا جا به جا شده است که ۴۵ درصد  بیشتر در مقایسه با سال پیش از آن می باشد.

 فعالیت کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و نیز گروه دوستی بین پارلمانی ایران و جمهوری آذربایجان هم در تقویت تعاملات اقتصصادی و سیاسی دو کشور نقش مهمی را ایفا می کنند.

 جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در راستای برقراری صلح  و ثبات در منطقه نیز موضع یکسان و واحدی داشته و دو کشور در راستای مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر همکاری نزدیک دارند.

 کارشناسان سیاسی و صاحب نظران در جمهوری آذربایجان بر این باورند که روابط سیاسی دو کشور پس از برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۹۲ میلادی در حال حاضر در بالاترین سطح قرار دارد و رییس جمهوری آذربایجان توانسته در راستای تحقق خط مشی "حیدر علی اف" رهبر فقید جمهوری آذربایجان جهت توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گام های موثر و عملی بردارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =