۹ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۱
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83694464
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

رونمایی از بزرگترین شاهنامه جهان در هند

دهلی‌نو - ایرنا - جشنواره فرهنگی هنری شاهنامه فردوسی و هویت ایرانی با عنوان «درخت دوستی» به مناسبت هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک هند و ایران، در مرکز بین‌المللی هند برگزار گردید.

به گزارش روز جمعه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، در این مراسم با حضور علی چگنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند، روسای دانشگاه‌های بزرگ هند و استاید هندی  از بزرگترین شاهنامه فردوسی رونمایی شد.

چگنی گفت: به مناسبت هفتادمین سال برقراری روابط دیپلماتیک هند و ایران، از بزرگترین شاهنامه که تولید آن شش سال به طول انجامیده است، رونمایی شد. تهیه این شاهنامه از روی نسخ قدیمی موجود در هند انجام شده است.

این کتاب با تذهیب‌های متفاوت ایرانی دارای  ۵۴۰ صفحه و ۵۴۰ تذهیب با طول ۹۰ و عرض  ۵۰ سانتیمتر است. این شاهنامه  همچنین با  ۳۲ کیلوگرم وزن قرار است در روسیه نیز به نمایش گذاشته شود.

اساتید دانشگاه‌های هند از علاقه مردم این کشور به رستم شخصیت حماسی در شاهنامه سخن گفتند.

مدیرکل مرکز بین المللی هند شاهنامه را از شاهکارهای ادبی جهان خواند که به دلیل پیام ها و محتوای بلند موجود در آن  می بایستی به  مخاطبین معرفی وعرضه گردد. وی همچنین با اشاره به علاقمندی جامعه هند به شعرای نامی ایران از جمله فردوسی، برپایی اینگونه جشنواره‌ها در معرفی آثار نام آوران شعر و ادب فارسی را تلاشی در تحکیم پیوندهای فرهنگی دو کشور خواند.

در ادامه برنامه جشنواره فرهنگی هنری شاهنامه، نشستی با موضوع پاسخ‌های شاهنامه به چالش‌های انسان معاصر برگزار گردید.

در این برنامه همچنین شرناز کومار رئیس بنیاد پازول و ناصر شرما نویسنده و مترجم بخشی از شاهنامه فردوسی به زبان هندی نیز در خصوص ویژگی‌ها و اهمیت ادبی شاهنامه و تاثیرآن در پیوندهای تاریخی فرهنگی ایران و هند، سخنانی ارائه دادند.

جشنواره فرهنگی هنری شاهنامه فردوسی و هویت ایرانی با عنوان " درخت دوستی""با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی ،مرکز میکروفیلم نور وبنیاد پازور وابسته به یونسکو در دهلی نو در حال برگزاری است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha