کرونا و فعالیت چراغ خاموش تالارهای عروسی در مازندران

ساری - ایرنا - با وجود اینکه چندین روز از اعلام رسمی ممنوعیت هرگونه تجمعی برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در مازندران می‌گذرد ، اما شنیده ها و دیده‌ها حاکی از آن است که برخی از تالارهای پذیرایی استان همچنان مراسم عروسی را برپا می‌کنند.

حدود یک ماه و نیم از شیوع ویروس کرونا در استان ووهان کشور چین می گذرد، ویروسی که سرعت شیوع آن از پیشگیری و درمان آن سبقت گرفته و تاکنون حدود سه هزار نفر قربانی برجای گذاشته است. 

ویروس کرونا یا کرونا ویروس به طور رسمی حدود ۱۲ روز پیش در ایران دیده شد و بنا به گفته مسئولان تاکنون ۳۸۸ نفر مبتلا قطعی و ۳۴ نفر در کشور را به کام مرگ کشاند. ویروس کرونا تاکنون ۳۵ مازندرانی را نیز به خود مبتلا کرده و این استان را به یکی از مناطق پرخطر و تحت شرایط اضطراری بهداشتی قرار داده است.

همان طور که گفته شد یکی از ویژگی های این ویروس شیوع سریع آن است که از طریق هوا و تماس فیزیکی انسان به انسان و انسان با اشیاء منتقل می شود.  به همین خاطر مشاهده این ویروس در کشور منجر به تعطیلی تقریبا تمامی مراکز آموزشی ، علمی و دانشگاهی ، همایش ها ، رویدادهای فرهنگی و همچنین نمایشگاه و بازارها شد که به دلیل تجمع انسانی بهترین فرصت برای گسترش ویروس کرونا محسوب می شدند.

تدابیر بهداشتی مازندران را بی نصیب نگذاشت و علاوه بر موارد ذکر شده ، تقریبا گردشگری مازندران را نیز به تعطیلی کشاند ، اما با این وجود تالارهای پذیرایی که عمدتا برگزاری مراسم عروسی و مهمانی های خانوادگی را برعهده دارند کماکان در حال ادامه فعالیت هستند.

البته بارها از سوی مسئولان بهداشتی و تصمیم گیران استان به مردم نسبت به هرگونه تجمعی هشداد داده شد، اما در روزهای اخیر در شهرهای بابل ، آمل و حتی مرکز استان و همچنین شهرهای کوچک شاهد برگزاری مراسم عروسی و فعالیت تالارهای پذیرایی هستیم که نگرانی عمومی را در پی داشت است. 

فقدان دستور قانونی برای فعالیت تالارها

مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در مصوبه پدافند زیستی استان اشاره صریح به تعطیلی و جلوگیری از فعالیت تالارها نشده است، پس نمی توان فعالیت آنها را تخلف عنوان کرد. 

حسینقلی قوانلو دستورالعمل های مطرح شده درباره تالارهای پذیرایی را توصیه ای عنوان کرد و افزود : ما نیز برای تمامی واحدهای و تالارهای پذیرانی نامه کتبی زده و انجام اقدامات بهداشتی را خواستار شدیم. 

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ تالار پذیرایی در مازندران از قوانین اصناف پیروی می کنند، گفت : تمامی نکات بهداشتی و چگونگی انجام مراسم ها با رعایت حداکثر موارد ایمنی و سلامت به تالارها گفته شد.   

قرارد داد جدید ممنوع 

مدیرکل صنعت مازندران همچنین گفت : بنابر دستور العمل قرارگاه زیستی مازندران تالارهای پذیرایی فعلا اجازه انعقاد قرارداد جدید با مشتریان را ندارند و باید از گرفتن مشتریان جدید امتناع کنند. 

قوانلو به تعهدات و قرادادهای قبلی تالارهای پذیرایی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در این مورد تصمیم با مدیران تالارها و خانواده ها است و در صورت برگزاری هرگونه مراسم باید تمامی موارد بهداشتی و ایمنی رعایت شود. 

به گفته او ، به تمامی تالارهای پذیرایی توصیه شده است که در صورت امکان با خانواده ها صحبت کرده و آنها را نسبت به لغور مراسم خود توجیه و ترغیب کنند. 

وی تاکید کرد که مردم باید نسبت به سلامتی خود و مهمانان هوشیار باشند و از هرگونه ایجاد تجمع جلوگیری کنند. 

در صورت لغو مراسم هزینه پس داده می شود

مدیرکل صنعت و معدن مازندران گفت : درصورت لغو هر مراسم در تالارهای پذیرایی از سوی مدیر تالار یا مشتری ، تمامی وجود پرداختی باید پس داده شود و هیچگونه تنخواهی نباید دریافت شود. 

قوانلو  در صورتی هرگونه ایجاد مشکل در این زمینه از مردم خواست تا موضوع را به تعزیرات و یا اصناف شهرستان اعلام کنند. 

واحدهای پذیرایی گردشگری در تعطیلی 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران نیز اعلام کرد: فعالیت تمامی تالارها و واحدهای پذیرایی زیر مجموعه گردشگری استان تا اطلاع بعدی ممنوع خواهد بود. 

مهران حسنی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ مجموعه رستوران تالار تحت نظارت گردشگری فعالیت می کنند، افزود: ممنوعیت فعالیت مجموعه های رستوران و تالارهای پذیرایی بر اساس تصمیم قرارگاه زیستی بوده و از اختیارات گردشگری خارج است. 

وی همچنین تاکید کرد:نظارت بر عدم فعالیت این واحد با ناظرانگردشگری است و با هرگونه تخلفی در این زمینه برخورد خواهد شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها