پایان مقاومت گردشگری مازندران در برابر کرونا

ساری - ایرنا - بالاخره پس از چند روز کشمکش مازندران با ویروس کرونا و تعطیلی بخش قابل توجهی از فعالیت های اقتصادی و آموزشی استان، امروز بر اساس اعلام رسمی میراث فرهنگی مازندران تمامی فعالیت های گردشگری مازندران ممنوع اعلام شد.

ویروس کرونا که اکنون دهمین روز از حضور ناخوانده خود در استان مازندران را سپری می کند، تاکنون تا پایان روز جمعه ۲۴ نفر را بر اساس گزارش وزارت بهداشت گرفتار خود کرده است که نشان از پیشروی این بیماری در استان دارد. 

این ویروس که از راه تماس فیزیکی و تنفس قابل انتقال است و هرگونه تجمع انسانی مساعدترین فرصت برای گسترش آن محسوب می شود، تاکنون برای یک و نیم هفته مدارس ، مراکز آموزشی ، بازارهای هفتگی ، جشنواره ها ، رویدادهای فرهنگی و نمایشگاه های استانی و بین المللی مازندران را به تعطیلی کشاند.

از ابتدای هفته گذشته مسئولان پزشکی مازندران و قرارگاه پدافند زیستی تصمیم به تعطیلی هرگونه رویداد جمعی گرفت و گسترش ویروس کرونا حتی نماز جمعه ۲۰ نقطه از ۴۷ نقطه استان را نیز تعطیل کرد و در کنار همه این تعطیلات ، چراغ تب سنجی را هم بر پیشانی مسافران و گردشگرانی گذاشت که قرار بود با استفاده یا سوءاستفاده از تعطیلات کرونایی وارد مازندران شوند.

اصرار بر فعالیت مراکز گردشگری چرا؟

با وجود اینکه خبرگزاری ایرنا به واسطه گردشگر پذیر بودن مازندران بارها مسئله تعطیلی مراکز اقامتی به جهت تجمع گردشگران و احتمال گسترش ویروس کرونا پیگیری کرد ثمری در پی نداشت و مسئولان استان همچنان بر ادامه فعالیت این مراکز پافشاری کردند، اما تعطیلی استان تهران به عنوان یکی از مراکز اصلی شیوع ویروس کرونا هجوم بسیاری از پایتخت نشینان را به مازندران در پی داشت که حتی انتقاد مسئولان ارشد کشور را نیز در پی داشت. 

زمانی که مسافرت گسترده پایتخت نشینان و حتی مردم استان های دیگر به مازندران غیر قابل کنترل توصیف شد ، قرارگاه زیستی استان در واکنش به وضعیت اقدام به انجام تست تب سنجی در جاده های ورودی مازندران کرد که البته در تاثیر گذاری این آزمایش نیز گمانه زنی هایی وجود دارد.

با همه این اقدامات ، سرانجام روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران با یک هفته مقاومت و به تاخیر انداختن تصمیم ، عصر پنجشنبه هفته گذشته به نقل از معاونت گردشگری این مجموعه اعلام کرد که فعالیت مراکز گردشگری به جهت پیشگیری از پیشروی ویروس کرونا تعطیل شد. 

توقف کوتاه مدت 

به گزارش روز شنبه میراث فرهنگی مازندران، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران از توقف کوتاه مدت فعالیت تاسیسات گردشگری و نظارت آن در سطح استان، خبرداد.

مهران حسنی گفت: براساس تصمیم قرارگاه پدافند زیستی استان، فعالیت کلیه تاسیسات گردشگری استان، در راستای کنترل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است.

او با اشاره به همراهی دستگاه های اجرایی و فرمانداری های سطح استان ، افزود : نظارت بر اجرای این مصوبات در تاسیسات گردشگری استان اعم از اقامتی، پذیرایی و تفریحی در حال اجرا می باشد.

معاون گردشگری مازندران با اشاره به استقبال بهره برداران و سرمایه گذاران تاسیسات گردشگری از این مصوبه گفت: قطعا همه تلاش این قرارگاه و اقدامات صورت گرفته در راستای کنترل این بیماری و آماده سازی استان برای میزبانی از فصل زیبای بهار و نوروز ۹۹ خواهد بود.

حسنی ضمن قدردانی از تلاش و پیگیری رسانه های استان در اطلاع رسانی بموقع این موضوع مهم گفت: پیگیری اخبار و آمار از رسانه های معتبر آرامش را در جامعه به وجود می آورد و قطعا باید از ایجاد هرگونه شایعه خودداری کرد.

این تصمیم گیری در حالی است که نخستین مرگ ناشی از ویروس کرونا در مازندران یک مسافر اهل تهران بود که به شهرستان تنکابن مسافرت کرده بود. 

اینکه چرا همواره باید تصمیم گیری ها پس از بروز بحران گرفته شود ، پرسشی است که باید پاسخ قانع کننده ای برای آن وجود داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =