سایه کرونا بر حوزه فرهنگ و هنر خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- نگرانیها پیرامون بیماری کرونا از هفته پیش سبب تعطیلی سالنهای سینما و تئاتر و همچنین بسیاری از رویدادهای فرهنگی و هنری در سطح خراسان رضوی شد.

این در حالی است که بطور معمول هنرمندان و هنردوستان برای بهره‌گیری از فرصت روزهای پایانی سال جنبش و جوشی مضاعف دارند اما بنا بر اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی برنامه‌های فرهنگی، هنری و سینمایی با هدف پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و انتقال ویروس آن در مجامع و محافل هنری به مدت یک هفته تعطیل و فعالیت سینماها، سالنهای تئاتر و نیز گالریها متوقف شد.

به همین خاطر مراسم پایانی جشنواره فرهنگی هنری "خاتون خورشید" که قرار بود یکشنبه چهارم اسفند در مشهد برگزار شود لغو و برگزاری آن به زمانی دیگر موکول شد.

همچنین زمان برگزاری سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم که قرار بود مشهد هفته پیش میزبان آن با حضور قاریان و حافظان ملی و بین‌المللی باشد، پیرو اطلاعیه بنیاد مسابقات قرآن کریم به پس از ماه مبارک اوایل سال آینده انتقال یافت.

ششمین جشنواره تئاتر منطقه‌ای معلولان و آیینهای اعتکاف رجبیه در مسجد گوهرشاد حرم مطهر امام رضا(ع) و دیگر مساجد خراسان رضوی دیگر رویدادهای اجتماعی فرهنگی بودند که برگزاری آن بخاطر پیشگیری از شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاد.

از آنجا که تعطیلی فعالیتها و تداوم آن باعث نگرانی بسیاری از هنرمندان خراسانی به ویژه اهالی سینما شده، رییس اداره سینمایی و سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: طبق اعلام وزارتخانه زیان ناشی از تعطیلی سالنهای سینما جبران می‌شود.

سید حجت طباطبایی افزود: شورای صنفی نمایش و سازمان سینمایی توافق کردند که در روزهای آتی برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای جبران زیان ناشی از تعطیلی نمایش فیلم در سینما با ایجاد اکران ویژه فیلم‌ها یا افزایش مدت اکران آنها داشته باشند.

با همه این تفاصیل، هفته پیش برخی رویدادهای فرهنگی در مشهد برگزار شدند چنانکه دانشجویان رشته تئاتر و سینمای مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر شماره یک خراسان رضوی نمایشهای نخستین جشنواره تئاتر تک نفره را با عنوان "مونوراز" به روی صحنه بردند. وزارت علوم مانع برگزاری این جشنواره نشد لذا دانشجویان طی روزهای پنجم تا هفتم اسفند ماه ۱۴ اثر شامل ۱۲ اثر انتخابی و ۲ اثر به عنوان میهمان را در تالار فردوسی مجتمع جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در مشهد اجرا کردند.

همچنین هفته پیش تصویربرداری فیلم کوتاه تلویزیونی "روایت آمرلی" به کارگردانی "امیر بشیری" و "سجاد انتظاری" به همت موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی در موزه زنده زیارت مشهد هم آغاز شد. این اثر پس از اتمام مراحل ضبط، تدوین، صداگذاری به مدت ۲۰ دقیقه از شبکه ملی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه جدیدی بنا به توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر عدم برگزاری اجتماعات غیرالزامی، تعطیلی تمام برنامه‌های فرهنگی، هنری و سینمایی سراسر کشور به مدت یک هفته دیگر و تا ۱۶ اسفند ماه را  تمدید کرد.

براساس این اطلاعیه نحوه ادامه برنامه‌های فرهنگی، هنری و سینمایی پس از این تاریخ مطابق شیوه‌نامه‌ای خواهد بود که با همکاری و پیشنهاد صنوف تخصصی تهیه و اطلاع رسانی می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =