استاندار کرمانشاه: شهرها ضدعفونی می‌شوند

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه اعلام کرد: شهر کرمانشاه و دیگر شهرهای استان توسط شهرداری‌ها، ارتش و سپاه ضدعفونی خواهند شد.

هوشنگ بازوند روز جمعه در نشست رسیدگی به وضعیت ویروس کرونا که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارداشت: این ضدعفونی از بعداز ظهر امروز توسط نیروهای شهرداری و آتش نشانی آغاز خواهد شد و نیروهای سپاه و ارتش نیز در این امر شهرداری ها را همراهی خواهند کرد.
استاندار کرمانشاه تاکید کرد: ضدعفونی مناطق شهری باید با اولویت مناطق حاشیه و فقیرنشین شهر انجام شود.
خسروی معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه نیز در این نشست با تاکید بر آمادگی این ارگان برای ضد عفونی خیابان‌ها گفت: مواد موردنیاز ضدعفونی با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهیه و ضدعفونی معابر شهری از بعد از ظهر امروز آغاز خواهد شد
کنترل ورودی و خروجی های شهرها
بازوند در ادامه این نشست عنوان کرد: باید تمام تلاش خود را به کار گیریم تا از شیوع و گسترش بیماری کرونا جلوگیری شود.
وی همچنین با تأکید بر کنترل ورودی و خروجی های شهرها گفت: نیروهای هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی ورودی و خروجی های شهر را کنترل کنند تا در صورت مشاهده شواهد بیماری کرونا در افراد به موضوع رسیدگی و نکات آموزشی به مردم ارایه شود.
استاندار کرمانشاه ادامه داد: افراد ورودی به پایانه ها و فرودگاه کرمانشاه از نظر سلامت باید کنترل شوند.
بازوند: دانشگاه علوم پزشکی تجهیزات موردنیاز و تب سنج های لازم را به منظور کنترل ورودی و خروجی ها در اختیار هلال احمر قرار دهد.
وی با بیان این که اجماع ملی برای مبارزه با بیماری کرونا شکل گرفته است، گفت: با اتحاد ملی و همکاری آحاد جامعه از این برهه نیز با موفقیت عبور خواهیم کرد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه نیز در این نشست با اعلام آمادگی به منظور برپایی پایگاه های هلال احمر در ورودی و خروجی شهرها، پایانه ها و فرودگاه کرمانشاه گفت: نیروهای هلال احمر موارد ضروری را به مردم گوشزد می کنند و در صورت لزوم آموزش های لازم را به آنان ارائه می دهند.
چاره اندیشی برای کمبود لواز بهداشتی
فرزین معتمدی، کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده در داروخانه ها را یکی از نگرانی های مردم عنوان کرد و گفت باید هرچه زودتر اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم را تهیه و در داروخانه‌ها توزیع شود تا از نگرانی حاکم در جامعه و مردم کاسته شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه هم در این نشست اعلام کرد به زودی واحدهای تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده در کرمانشاه راه اندازی می شوند.
محسن دارابی افزود: اکنون ۱۳ واحد تولید ماسک در سطح کشور داریم که روزانه ۵۰۰ هزار ماسک تولید می کنند و برای توزیع در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهند.
وی با بیان اینکه چهار واحد تولیدی در کرمانشاه ظرفیت تولید اقلام بهداشتی را دارند، گفت: ۲ واحد در هفته آینده به منظور تولید مواد ضدعفونی کننده و ماسک وارد مدار خواهند شد.
رییس سازمان صنعت معدن و تجارت کرمانشاه افزود: یکی از این واحدها می‌تواند روزانه ۶ نوع محلول ضدعفونی کننده و ۲ تن ژل ضدعفونی را تولید کند.
دارابی عنوان کرد: واحد دیگر روزانه ۱۰ تن ژل ضدعفونی تولید می کند و دستگاه مورد نیازتولید موردنظر برای تولید ماسک را خریداری کرده است.
بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تعداد موارد مثبت بیماری بیماری کرونا در استان تا عصر دیروز (پنجشنبه) ۲ نفر است و حدود ۱۰ تا ۱۵ مورد مشکوک نیز به به منظور مشخص شدن بیماری در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد.
آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور ۳۸۸ نفر است که ۷۳ نفر ظرف روزهای گذشته بهبود یافته و ۳۴ نفر فوت کرده‌اند.
بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۶۶۳ تن را گرفته است.
این ویروس دوره نهفته به نسبت طولانی از چند روز تا ۲ هفته دارد و همین امر موجب شده‌ تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند، از آن آگاهی پیدا نکنند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نبینند.
تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده و با این مورد آخر، تعداد آنها به هفت مورد رسیده‌ است؛ این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود؛ این ویروس در معمولی‌ترین حالت باعث سرماخوردگی می‌شود و نشانه‌های ابتلا به آن در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.
کرونا مثل سایر ویروس‌های تنفسی است که در افراد دارای نقص ایمنی مانند بیماران دیابتی، دیالیزی و دارای بیماری‌های خود ایمن می‌تواند خطرناک باشد و مرگ‌ و میر آن تاکنون بیشتر از سه درصد مبتلایان نیست.
از همین بیماری‌های تنفسی در جامعه ما وجود دارد و آنفلوآنزا مثال واضح آن است؛ ویروس‌هایی مثل RSV یا بیماری‌های باکتریایی که همچون کرونا قابلیت انتقال از طریق هوا را دارد، مدت‌هاست که در ایران کنترل می‌شود؛ بنابراین نباید با ترس و وحشت نسبت به کرونا نگاه شود.

سرخط اخبار استان‌ها