درخواست‌های جهانی برای کاهش تنش‌ها در شمال غرب سوریه

تهران- ایرنا- درگیری‌ هفته‌های اخیر در استان ادلب در شمال غرب سوریه پنجشنبه شب درحالی با حمله هوایی سوریه و کشته شدن دست‌کم ۳۴ نظامی ترکیه در این حمله به اوج خود رسید که مقام‌ها و سازمان‌های جهانی خواستار توقف تنش‌ها و کاهش درگیری‌ها در این منطقه شدند.

تنش ها بین ترکیه و سوریه بر سر ادلب پنجشنبه شب با حمله هوایی سوریه و کشته شدن دست‌کم ۳۴ نظامی ترکیه در این حمله هوایی به اوج خود رسید.

پس از این حمله هوایی «فخرالدین آلتون» رییس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه بامداد امروز (جمعه) گفت که آنکارا به این حمله پاسخ متقابل خواهد داد.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد که خون سربازان ما پایمال شود و به فعالیت‌های نظامی در خاک سوریه ادامه خواهیم داد.

آلتون از جامعه جهانی و همچنین از طرف‌های روند صلح آستانه خواست به مسئولیت های محول شده خود عمل کنند.

* تهدید سوریه از سوی معاون رییس‌جمهوری ترکیه

همچنین فواد اوکتای معاون رییس جمهوری ترکیه نیز ضمن تهدید سوریه گفت که سوریه تاوان حمله هوایی بزدلانه به محل استقرار نیروهای مسلح آنکارا در ادلب را پرداخت خواهد کرد.

* درخواست مقام‌ها و سازمان‌های جهانی برای توقف تنش‌ها و  کاهش درگیری‌ها در این منطقه

ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نیز در پی این حمله از تمام طرف‌ها خواست تنش‌ها را در ادلب سوریه کاهش دهند.

وی در تماس تلفنی با مولود چاووش‌اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه ضمن محکوم کردن حملات سوریه و روسیه به ادلب از آنها خواست حقوق بین‌المللی را رعایت و از تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری صلح حمایت کنند.

دبیرکل ناتو همچنین تاکید کرده است که تمام طرف‌ها باید تنش را کاهش دهند و اقدامی را که موجب وخامت بیشتر این وضعیت بسیار خطرناک و شرایط وحشتناک انسانی در منطقه می‌شود، انجام ندهند.

همچنین "استفان دوجاریک" سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل متحد هم در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید از تشدید درگیری‌ها در شمال غرب سوریه، بار دیگر خواستار توقف درگیری‌ها در این منطقه شد.

دوجاریک در این بیانیه آورده است: دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به تشدید تنش‌ها در شمال غرب سوریه بسیار نگران است، جایی که ده‌ها سرباز ترکیه‌ای در حمله هوایی کشته شده‌اند.

وی افزود: دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر خواستار توقف آتش‌بس در شمال غرب سوریه شده است، همچنان که وی نسبت به خطرات تشدید نظامی اخیر و به خطر افتادن جان غیر نظامیان هشدار داده است.

* اعزام دو ناوشکن روسی مجهز به موشک کروز به سواحل سوریه

ناوگان روسی مستقر در دریای سیاه روز جمعه از اعزام دو ناوشکن مجهز به موشک کروز به سواحل سوریه خبر داد.

به گزارش شبکه تلویزیونی "روسیا الیوم"، "الکسی رولف" نماینده نیروی دریایی روسیه در ناوگان دریای سیاه گفت: این دو ناوشکن از تنگه‌های آبی ترکیه عبور کرده و در حال حرکت به سوی دریای مدیترانه هستند.

رولف خاطرنشان کرد: ناوگان دریاسالار استپان ماکاروف و دریاسالار گریگروویچ در طول عملیات خود از دریای سیاه تا مدیترانه، یک سری تمرینات و مانورهای رزمی دریایی را در محدوده آموزش ناوگان دریای سیاه ارتش سوریه انجام دادند.

وی اعلام کرد که پس از اعزام این دو ناوشکن، ناو شکن دریاسالار ایسن از دسامبر سال ۲۰۱۹ در حال انجام ماموریت در مدیترانه است.

به گفته این مقام روسی، ناوگان دریاسالار ماکاروف و گریگروویچ پیشتر در عملیات روسیه علیه تروریست‌ها و گروه‌های مسلح در سواحل سوریه مشارکت داشتند.

* حمایت آمریکا از ترکیه

 "کی بیلی هاچیسون" سفیر آمریکا در ناتو گفت که درگیری های ادلب سوریه به ترکیه ثابت می‌کند که متحد واقعی آن واشنگتن است.

هاچیسون که در جمع خبرنگاران در واشنگتن سخن می‌گفت، تصریح کرد که ترک‌ها باید بدانند که متحد قابل اتکای آنان (آمریکا) و کشوری (روسیه) که نمی‌شود به آن اعتماد کرد، کدام است.

نماینده آمریکا در ناتو افزود: ترکیه باید ماهیت و حقیقت روسیه را درک کنند و ببینند که امروز روس‌ها دست به چه کارهایی می‌زنند.

سفیر آمریکا در ناتو درباره فعال ‌کردن ماده ۵ پیمان ناتو (اصل دفاع جمعی) که به معنای ورود ناتو به این بحران است، خودداری کرد.

استان ادلب در شمال غرب سوریه در هفته‌های اخیر شاهد درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش این کشور با تروریست‌های مورد حمایت برخی کشورهای خارجی به ویژه ترکیه برای آزادسازی آخرین پایگاه اصلی تروریست‌ها در سوریه است.

این استان ۱۱ درصد از خاک سوریه را تشکیل می دهد و نیروهای سوری در ماه‌های اخیر بخش های زیادی از آن را آزاد کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =