۹ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۷:۱۸
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 83693934
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا، اقتصاد جهانی را به یک قدمی رکود کشاند

تهران- ایرنا- بهای نفت و ارزش سهام در بازارهای بورس آمریکا و اروپا به دنبال تاثیرات کرونا بر بخش‌های اقتصادی دنیا با کاهش ارزش روبه رو شدند که انتظار می‌رود با ادامه این روند بدترین هفته پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ برای این بازارها رقم خورده و دنیا با یک رکود اقتصادی دیگر مواجه شود.

به گزارش صبح جمعه خبرگزاری فرانسه، بازارهای سهام اروپا و آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی برای چندمین روز متوالی کاهش ارزش سهام را تجربه کردند.
بازار سهام DAX آلمان ۳.۲ درصد و شاخص بورس CAC ۴۰ فرانسه هم ۳.۳ درصد کاهش یافت. ارزش سهام FTSE انگلیس نیز ۳.۴۹ درصد سقوط کرد.
در وال استریت آمریکا هم بازار S&P ۵۰۰ با کاهش ۴.۴۲ درصدی مواجه شد که از اوت ۲۰۱۱ تاکنون بی‌سابقه است.
شاخص میانگین صنعتی «داو جونز» آمریکا هم با کاهش ۴.۴۲ درصدی بزرگ‌ترین سقوط یک روزه در تاریخ این شاخص را ثبت کرد.
«کانور کمپبل» تحلیلگر شرکت مالی Spreadex در انگلیس به خبرگزاری فرانسه گفت: ویروس کرونا در بازارها قتل عام بیشتری خواهد کرد. این بدترین هفته‌های بازارها در سالیان اخیر است. جمعه روز حساسی خواهد بود.
«کریس راپکی» اقتصاددان ارشد گروه مالی MUFG در نیویورک نیز به رویترز گفت: در بازارها معتقدند آمریکا در راه یک رکود بوده و معجزه لازم است تا رکود رخ ندهد.
همزمان با سقوط ارزش سهام بهای نفت نیز برای ششمین روز متوالی کاهش یافت که در یک هفته اخیر مجموعا سقوطی ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد. این رقم شدیدترین کاهش بهای نفت در بیش از چهار سال اخیر است.
بهای نفت خام برنت با ۹۰ سنت (۱.۷ درصد) کاهش به ۵۰ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه رسید.
قیمت هر بشکه نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» ۷۳ سنت (۱.۶ درصد) کاهش داشت و به ۵۶ دلار و ۳۶ سنت رسید.
چین منشاء شیوع کروناست اما در روزهای اخیر شیوع این ویروس در سایر کشورهای دنیا سرعت گرفته است. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که همه کشورها باید برای مقابله با این ویروس آماده باشند.
«استفن اینس» اقتصاددان ارشد شرکت مالی AxiCorp گفت: بهای نفت در واکنش به اخبار موج دوم شیوع کرونا عمل می‌کند.
به نوشته رویترز، بازار نفت امیدوار است کشورهای گروه موسوم به «اوپک پلاس» (متشکل از اعضای اوپک، روسیه و متحدانش) در سایه شیوع کرونا میزان تولید نفت خود را کاهش دهند تا مانع از سقوط بیشتر بهای آن شوند.
اوپک پلاس قرار است پنجم و ششم مارس (۱۵ و ۱۶ اسفند) در وین پایتخت اتریش جلسه‌ای درباره بررسی میزان تولید نفت تشکیل دهد.
«جیسون گامل» تحلیلگر بانک سرمایه‌گذاری «جفریز» در نیویورک گفت: ما معتقدیم که لازم است این گروه میزان بیشتری از تولید خود را کاهش دهد که دستکم یک میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم سال جاری کاهش پیدا کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha