آزمایشگاه کلن در سال ۲۰۱۹ تنها ۹۵۱ نمونه آزمایش ورزشکاران را آنالیز کرده است

تهران- ایرنا- قائم‌مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) اعلام کرد که از مجموع یک هزار و ٢٣٠ نمونه از ورزشکاران در سال ٢٠١٩ تنها ٩٥١ نمونه توسط آزمایشگاه کلن آنالیز شده است.

فرزاد شارکی در گفت‌وگو با ایرنا با این اعلام این خبر گفت: ٢٧٩ نمونه دیگر توسط آزمایشگاه کلن در حال آنالیز است که از این تعداد ۴۹ مورد مثبت اعلام شد.

وی ادامه داد: البته به دلیل مسایل مالی و بدهی بیش از ١٢٠هزار یورویی به آزمایشگاه کلن آنالیز از نمونه های ارسالی نادو از آذر ماه متوقف شده بود.

۱۷۴ نمونه از زنان در سال ۲۰۱۹ گرفته شد

قایم مقام دبیرکل نادو گفت: از بین یک هزار و ٢٣٠ نمونه در سال ٢٠١٩، افسران نادو ٨٢١ مورد را در حین رقابت‌ها و ۴۰۹ نمونه را در اردو از ورزشکاران گرفتند.

شارکی ادامه داد: از بین یک هزار و ۲۳۰ نمونه یک هزار ۵۶ نمونه از مردان و ۱۷۴ نمونه مربوط به زنان بوده است.

فوتبال و وزنه برداری در صدر بیشترین نمونه‌گیری

به گفته وی بیشترین نمونه به ٢ رشته فوتبال با ٣٧٧ نمونه و وزنه‌برداری با ٢٠٩ نمونه اختصاص دارد.

قائم‌مقام دبیرکل نادو اضافه کرد: با وجود اینکه بیشترین نمونه گرفته شده در سال ٢٠١٩ به فوتبال اختصاص داشته اما بیشترین نمونه مثبت در وزنه‌برداری است.

شارکی گفت: از مجموع ۹۵۱ نمونه آنالیز شده تا این لحظه ٩ مورد در وزنه برداری و هفت مورد در فوتبال بوده است.

۱۲هزار ۵۴۷ نمونه طی۱۷سال

دبیرکل قائم‌مقام نادو همچنین به آمار نمونه‌های انجام شده از ابتدای تشکیل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ اشاره کرد و افزود: از سال ٢٠٠٣ تاکنون ١٢هزار و ۵۴۷ نمونه توسط افسران نادو از ورزشکاران گرفته شد که بیشترین نمونه‌های مثبت اعلام شده مربوط به سال‌های ۲۰۵ تا ٢٠٠٧ و ٢٠١٩ است.

شارکی توضیح داد: در سال ۲۰۰۵ از بین ٢٠٥ نمونه، ۱۴.۱۶ درصد مثبت، در سال ٢٠٠٦ از بین ٨١٢ نمونه ۶.۲۸ درصد مثبت و در سال ٢٠٠٧ با ۵۶۰ نمونه ۶.۲۵ درصد مثبت گزارش شده است و به ترتیب بیشترین نمونه‌های مثبت اعلام شده به این سه سال اختصاص دارد.

وی افزود: البته در سال ٢٠١٩ و از بین یک هزار و ۲۳۰ نمونه گرفته شده و ۹۵۱ نمونه مورد آنالیز شده، تا به این لحظه ۴.۴۱ درصد مثبت اعلام شده است.

کمترین نمونه دوپینگی ورزشکاران ایران در ۲۰۱۲

قائم‌مقام دبیرکل نادو کمترین درصد نمونه‌های مثبت اعلام شده را به ترتیب مربوط به سال‌های ٢٠١٢، ٢٠٠٨ و ٢٠٠٩ عنوان کرد و گفت: در سال ٢٠١٢ با ۷۵۸ نمونه تنها ۰.۹۲ درصد مثبت اعلام شده بود و در سال٢٠٠٨ با ٥٥٨ نمونه ۲.۱۵ درصد و در سال ٢٠٠٩ با ۶۰۰ نمونه ۲.۱۶ درصد به ترتیب کمترین دوپینگی را داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =