معاون استانداری یزد: صادقانه مردم را در جریان اخبار بیماری کرونا قرار دهیم

یزد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد گفت: باید مردم را شفاف و صادقانه در مورد ابتلا، شیوع و کنترل بیماری تنفسی کرونا در استان قرار داد.

احمد ترحمی بهابادی روز پنجشنبه در سومین نشست ستاد پیشگیری از کرونا با قدردانی از اقدام‌های انجام شده برای مقابله با این بیماری ، افزود: اطلاع‌رسانی دقیق و  شفاف باید در دستور کار تمام مسوولان در این بخش قرار گیرد.

وی ادامه داد: جلوگیری از بزرگنمایی و پیشگیری از ایجاد ترس و نگرانی در جامعه از جمله موارد مهمی است که اطلاع رسانی کامل و به موقع از آن در بین مردم موثر و لازم است.

این مسوول خاطرنشان کرد: باید آموزش عمومی برای رعایت اصول بهداشتی و پیشگیری از کرونا تقویت شود و اطمینان‌بخشی به مردم در راستای اعتماد به سیستم بهداشتی و درمانی استان صورت گیرد.

ترحمی اظهار کرد: ضروری است، حس نشاط، امید و انرژی‌بخشی در جامعه و با مشارکت ‌عمومی و همیاری و همکاری مردم و دستگاه های مرتبط تقویت شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم و مسوولان و رعایت مسائل بهداشتی با عزم همگانی کرونا را شکست خواهیم داد.

همچنین بر بهسازی و ایمن‌سازی مدارس، تهیه محتوای آموزشی و عملیاتی برای واحدهای صنفی و تولیدی، اتخاذ تمهیداتی در مورد مدیریت تالارها و مراکز پر جمعیت و پرتردد مانند زندان‌ها، دادگستری‌ها، پمپ‌ بنزین ها،  موزه ها و ... تاکید شد.

ارائه راهکارهایی در تامین امنیت بهداشتی و سلامت کارکنان اداره ها، نهادها و سازمان‌ها، نصب چادر در مبادی ورودی شهرها برای غربالگری و اطلاع رسانی های آموزشی و بهداشتی و استفاده از ظرفیت خیرین و تشکل‌های مردمی از جمله موارد مهمی بود که تصویب شد.

ویروس کرونا از طریق تماس با قطره های تنفسی ،مدفوع افراد آلوده، ذرات و ناقل‌های بی‌جان انتقال می‌یابد، دانشمندان هنوز در تلاش هستند تا چگونگی انتقال ویروس  را که این روزها بهداشت جهانی را با وضعیت اضطراری مواجه کرده است، تعیین کنند.

آب، مواد غذایی و ناقل‌های بی‌جان از جمله اشیایی چون لباس یا وسایل منزل، ممکن است منبع عفونت باشند، به ویژه اگر به ترشح تنفسی یا مدفوع فرد مبتلا آلوده شده باشند.

مقامات بهداشت چین متوجه این خطر شدند و از همین رو شهروندان خود را به نوشیدن آب جوشانده شده، پرهیز از خوردن غذای خام، شستن مکرر دست ها، ضدعفونی کردن سرویس‌های بهداشتی و جلوگیری از آلوده شدن آب و مواد غذایی توسط مبتلایان، توصیه می‌کنند.

نخستین  قربانی ویروس کرونا در یزد سه شنبه شب که ۷۱ سال داشت، درگذشت.

 هم اکنون ۲۲ استان کشور درگیر این بیماری است که تاکنون  ۲۶ تفر جان خود را از دست دادند و ابتلای ۱۰۶ نفر قطعی است که تهران، گیلان و قم  به ترتیب  ۳۸، ۲۳ و هفت نفر بیشترین موارد بیماری را دارند. 

بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =